Kościół w Afryce broni się przed infiltracją ze strony masonerii - zdjęcie
27.08.19, 06:30Fot. domena publiczna

Kościół w Afryce broni się przed infiltracją ze strony masonerii

9

Kościół w Afrycie zmaga się z problemem masonerii i innych stowarzyszeń ezoterycznych. W ostatnim czasie wypowiedziały się w tej sprawie cztery episkopaty, przestrzegając wiernych przed przystępowaniem do takich organizacji. Jak piszą biskupi z Kamerunu, Kościół jest w coraz większym stopniu infiltrowany przez środowiska masońskie. W niektórych parafiach, radach duszpasterskich, a nawet w instytucjach diecezjalnych napotykamy coraz więcej - i to na odpowiedzialnych stanowiskach - członków masonerii oraz innych ruchów ezoterycznych i okultystycznych – czytamy w liście kameruńskich biskupów.

Jako pierwsi zabrali w tej sprawie głos biskupi Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak podaje dziennik La Croix, okazało się to niezbędne po tym, jak w lutym 2017 r. kard. Jean-Pierre Kutwa nie zgodził się na katolicki pogrzeb wielkiego mistrza loży masońskiej w tym kraju. Dwa miesiące później Episkopat wydał deklarację, w której zaapelował do wiernych o sprzeciw wobec masonerii. Rok później biskupi wydali list pasterski, w którym wyjaśniają, dlaczego masoneria jest niezgodna z wiarą chrześcijańską. Przypominają też, że wierni należący do masonerii znajdują się w stanie grzechu ciężkiego, nie mogą przystępować do komunii ani liczyć na chrześcijański pogrzeb. W podobnym tonie wypowiedziały się również episkopaty Konga i Beninu. W Beninie bodźcem do dyskusji nad tym problemem stała się odmowa katolickiego pogrzebu wysokiemu dygnitarzowi loży masońskiej.

W ubiegłym miesiącu natomiast na temat masonerii wypowiedział się episkopat Kamerunu. Biskupi przestrzegają przed presją wywieraną przez masonów, przyznając, że próbują oni infiltrować Kościół dzięki posiadanym zasobom finansowym. Proszą więc proboszczów, a także osoby odpowiedzialne za kościelne instytucje i ruchy o zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy ktoś proponuje im pomoc finansową.

Krzysztof Bronk – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (9):

andrzejhahn32019.08.27 14:47
a co poganska sekta katolicka robi w Afryce
2..2019.08.29 23:32
Utnij sobie wacka, pedrylu!
Michał Pasierb 2019.08.27 9:48
Niestety, masoneria to nie tylko problem Kościoła w Afryce....
Jan Radziszewski2019.08.27 9:27
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata poniedziałek, 19 sierpnia 2019 10 VIII 2019 cz I Człowiek gdy w wieczności łączy się z Bogiem, to tyle ile może ile zgromadził Łask na tym świecie/ Nie można dopuścić do otrzymywania polskiego obywatelstwa przez Ukraińców. Gdy to się stanie będą nieusuwalni/ Trzeba wypleniać tę ukraińską zarazę/ O wyborach / Masoneria musi być uznana za organizację nielegalną, jako organizacja zbrodnicza (..) Ja was nie zostawię gdybyście o to walczyli (...) Nie można wybierać żadnego byłego esbeka czy byłego a może aktualnego konfidenta z tamtych czasów. Nie można rzecz jasna wybierać członka masonerii. Powiecie jak się dowiedzieć? Jeśli nie zadeklaruje ( pod przysięgą), że nim nie jest nie wybieracie go. Nie można wybierać członków mniejszości ukraińskiej, ni niemieckiej bez względu na to czy są jawnymi członkami czy też ukrywają swoje pochodzenie. Można głosować na członków mniejszości tatarskiej w Polsce, którzy przez kilka wieków pokazali, że są wiernymi jej synami. O Żydach mówiłem więc nie muszę powtarzać. Masoneria musi być uznana za organizację nielegalną, jako organizacja zbrodnicza. - Tak Panie Jezu, ale wiesz, że wtedy nas zniszczą. - I tak to czynią. Gdyby masoneria była uznana za organizację nielegalną wtedy się odsłonią. Ja was nie zostawię gdybyście o to walczyli. Walczcie dzieci. Bądźcie aktywni w sprawach publicznych. Musicie działania wrogów nazywać po imieniu. Na spotkaniach mówić o piątej kolumnie, o dywersji, agenturze. Na spotkaniach z posłami jakimikolwiek i na spotkaniach w Internecie, publicznych z rodakami czy liderami, którzy chcą dobra Polski. Trzeba obudzić Polaków z pierwszej Solidarności, tych zwłaszcza, którzy byli wtedy młodzi a dziś są jeszcze niestarzy. Na tym zakończymy moje dziecko.
Michał Pasierb 2019.08.27 9:45
Do kogo zostały skierowane te słowa?? I proszę podać źródło;to chyba nie jest żaden problem....
BiałyMisjonarzOkradnieNagiegoMurzynaDoKości2019.08.27 7:38
Owszem, w Polsce jest jeszcze sporo podlaskiej i podhalańskiej kato-ciemnoty, jednak nieubłagany proces wymierania stad - to znaczy wioch - zamienia kato-kloce w pustostany. Dlatego Watykan wpił szpony w Afrykę. Ta ciemnota jest normą, skrajna bieda powszednim zjawiskiem, analfabetyzm zachęcająco rozkrzewiony jak w średniowieczu. W wiosce złożonej z chat ulepionych z koziego łajna melduje się biały misjonarz. Za worek ryżu, puchę fasoli, doładowanie do komóry i opakowanie aspiryny kupuje od wodza zgodę na masowe ochrzczenie dzikusów i już jest nowa papierowa parafia w Afryce. Teraz tylko misjonarz musi zacząć rozsyłać zdjęcia gołych dzieci tubylczych z prośbą o forsę na ich edukację na amerykańskich uniwersytetach. I datki płyną do kieszeni białego klechy na Czarnym Lądzie.
obserwator2019.08.27 8:16
idz leczyc sie na nogi bo na glowe juz za pozno...
Gnostyk2019.08.27 9:22
Ale to jest w dużej mierze prawda (przynajmniej w szeroko pojętej wschodniej Afryce). Katolickie organizacje charytatywne, owszem pomagają, jednak wywierają większą lub mniejszą presję na to, aby przejśc na katolicyzm. Z resztą protestanci i muzulmanie często robią to samo. Na przykład w Etiopii najszybszym sposobem na wyjście z biedy jest przejście na Islam. Tak to już jest, że pomoc organanizacji religijnych nie jest bezinteresowna..
Reytan2019.08.27 8:52
Komunisci to rasisci ,tak ze niesposob ich odrozniac od nazistow. To jest jeden zbior demonow pijacych ludzka krew. Dotychczas zamordowali kilkaset ,milionow LUDZI.,ale pragna wiecej.