Kościół nie potrafi dać skutecznej odpowiedzi na sekularyzację - zdjęcie
06.03.13, 13:00

Kościół nie potrafi dać skutecznej odpowiedzi na sekularyzację

16

„W czasie mej posługi w Rzymie odkryłem, że sekularyzacja jest zjawiskiem ogólnoświatowym – powiedział kard. Stafford. – Dotyczy nie tylko świata zachodniego, ale można się z nią spotkać również w głębi Amazonii. Do tej pory Kościół nie dał skutecznej, duszpasterskiej, teologicznej odpowiedzi na to zjawisko. Powiedziałbym nawet, że dziś Kościół w Europie czy USA jest do tego gorzej przygotowany, bardziej bezbronny pod względem intelektualnym, kulturowym niż w latach 50-tych” – powiedział amerykański purpurat.

Zdaniem kard. Stafforda sekularyzacja polega na stopniowym wydziedziczaniu człowieka. Zostaliśmy pozbawieni Boga, przeszłości, odpuszczenia grzechów, a także poetyckiego piękna liturgii, które zawsze cechowało Kościół katolicki. Dziś człowiek jest wydziedziczany z rodziny, małżeństwa i dzieci – dodał amerykański purpurat. Przypomnijmy, że kard. James Francis Stafford wiele lat spędził w Watykanie. Był tu przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz Penitencjarzem Większym.

sm/Radio Watykańskie

Komentarze (16):

anonim2013.03.6 16:44
I będzie taka walka o postęp i biurokrację , że nie zostanie kamień na kamieniu , parafrazując znane pytanie do wiadomego radia.Pocieszające jest, że przynajmniej wspólny na 100% kierunek jest pewny i właściwy - zawsze i wszędzie - na cmentarz.
anonim2013.03.6 16:48
Ło Matko, Piogal, myślałem, że się rozpuściłeś w ramach odwilży. Taki zawód.
anonim2013.03.6 16:56
@Piogal. Nauka i postęp to wygrały, ale w Związku Radzieckim i w Korei Północnej. Niestety wy, racjonaliści i relatywiści nie potraficie zrozumieć, czym jest humanizm ludzki, który kształtuje cywilizację łacińską. Jesteście tak zaślepieni ateistycznymi pierdołami o "nauce i postępie", że nie dostrzegacie w człowieku istoty z duszą, lecz jedynie zwierzę. Z resztą zobacz sobie efekty w raju na ziemi - czyli Korei wujka Kim Dzing Una.
anonim2013.03.6 17:22
Za sekularyzacją stoi dziesięciu satanistycznych "Królów" chazarskich którzy sieją zło poprzez massmedia. Dokąd nie zostaną zgładzeni a ich pomiot wytępiony nic się nie zmieni. Godzina triumfu nad New World Order jest bliska.
anonim2013.03.6 17:30
piogalu - na całe szczęście społeczeństwa porażone tym twoim postępem i nauką taktownie wymierają robiąc miejsce normalnym ludziom.
anonim2013.03.6 17:54
@Piogal Bóg jest dostrzegalny dla tych, którzy są zdolni Go ujrzeć, to znaczy, których umysł jest na Niego otwarty. Wszyscy ludzie posiadają oczy, lecz u niektórych są one zaciemnione tak, że nie widzą światła Słonecznego. Stąd jednak, że niewidomi nie widzą, nie wynika bynajmniej, że słońce nie świeci, lecz tylko to, iż ich kalectwo nie dozwala im go ujrzeć. Tak też i spojrzenie umysłu może być zasnute ciemnością z powodu grzechów i złego postępowania. Otóż dusza człowieka powinna być tak czysta jak zwierciadło bez skazy. Gdy zwierciadło jest zamglone, człowiek nie obejrzy w nim swej twarzy; a gdy w kimś jest grzech, to nie będzie mógł ujrzeć Boga.
anonim2013.03.6 18:33
@kapella Twoje wrażenia są Twoją sprawą. Większość katolików nie podziela ich, bo cóż wspólnego ma dyskusja z anarchią. Zapewne naskrobałeś tych parę słów tylko po to, by sobie zadrwić. Temu jak ważna dla wyboru papieża, poprzedzająca konklawe dyskusja poświęciłem dziś tekst, na mojej niemal już wymarłej stronie. Nie chcę tu uprawiać kryptoreklamy, ale ponieważ trudno w komentarzu zawrzeć choćby zarys mojego poglądu na obecną sytuację, jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam: http://www.konservat.pl/index.php?sp=art&art=1583&path=arty2012#nc
anonim2013.03.6 18:34
octopusie, piszę o tych których wymienia pismo: <i>i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami, a nie są nimi, lecz synagogą szatana.</i> Szukając ich pójdźmy tropem wyznaczonym przez <i>Swiss Federal Institute of Technology</i> w 2009 roku. Po analizie 24 877 spółek akcyjnych oraz 106 141 innych jednostek oferujących akcje w 2007 stwierdzono, że wszystkie one posiadają pewien wspólny “kręgosłup”, który reprezentowany jest w 80 procentach przez kapitał zarządzany przez “zadziwiająco małą grupę właścicieli akcji”. Światową gospodarką, z setkami tysięcy firm i korporacji, zarządza zaledwie około dziesięciu firm, z których największą zidentyfikowano i jest nią <b>Capital Group Companies</b> Czy ktoś z was słyszał o tym potworze finansowym? Nie? Czas się obudzić i przestać żyć w iluzji.
anonim2013.03.6 18:51
@konserwa - Arcybiskup Jan(!?!) Michalik ???
anonim2013.03.6 18:56
Czy „Ma­ria” z Irlandii to ów Fałszywy Prorok? – fragment opracowania “xdm”: RMF24 – Autor swoje anonimowe watykańskie źródło przecieków przedstawił jako “Maria”. Opublikowano 6 Marzec 2013 by wobroniewiary Ze względu na bezpieczeństwo osoby, która sporządziła to opracowanie, jej dane pozostaną w ukryciu, jeżeli zechce, to będzie u nas na forum pisać jako xdm. Wnioski z tego opracowania są porażające, ale musimy wiedzieć z kim walczymy! Być może z samym fałszywym prorokiem. Prosimy o zapoznanie się z poniższym fragmentem opracowania, gdzie autor dowodzi, że Mary to może być kryjący się w Watykanie Fałszywy Prorok. http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/03/06/czy-maria-z-irlandii-to-ow-falszywy-prorok-rmf24-autor-swoje-anonimowe-watykanskie-zrodlo-przeciekow-przedstawil-jako-maria/
anonim2013.03.6 19:20
Tyle różnych wierzeń, ideologii padło już pod naporem czasu i zmian zachodzących w społeczeństwach. Taki sam los czeka chrześcijaństwo.
anonim2013.03.6 19:26
No i po naszym bezbożnym bałwanku pozostała na FF tylko tu i ówdzie mokra plama. Brawo dla Admina.
anonim2013.03.6 20:08
@Odynek, @Matthiola longipetala Ani Chrześcijaństwo nie "padnie" (raczej bezbożnicy padną na kolana), ani to koniec Kościoła (raczej zbliża się koniec świata). Upadały owszem, cywilizację i pogańskie kultury. Nawet jeżeli większość ludzi odejdzie od Boga Jedynego, to ci co wytrwają w wierze będą opoką Kościoła. NIE ILOŚĆ LECZ JAKOŚĆ!
anonim2013.03.6 22:11
Musi przyjść pewne zawstydzenie i wierzę, że ono przyjdzie w wyniku pewnego szaleństwa :D
anonim2013.03.7 0:35
„Chciałbym wam zostawić prostą myśl, która bardzo leży mi na sercu. Jest to myśl o Kościele, o jego tajemnicy, która stanowi dla nas wszystkich, możemy tak powiedzieć, rację i pasję życia. Pomogę sobie wyrażeniem Romano Guardiniego, napisaną właśnie w roku, w którym ojcowie Soboru Watykańskiego II przyjęli konstytucję Lumen Gentium. W swojej ostatniej książce – z osobistą dedykacją także dla mnie, zatem jej słowa są mi szczególnie drogie – Guardini stwierdza: Kościół «nie jest instytucją wymyśloną i skonstruowaną przy stoliku, ale rzeczywistością żywą. Żyje w ciągu czasu, rozwijając się, jak każda istota żywa, przekształcając się. Jednak jego natura pozostaje wciąż ta sama i jego sercem jest Chrystus». Doświadczyliśmy tego, jak sądzę, na placu św. Piotra: zobaczyć, że Kościół jest żywym ciałem, ożywianym przez Ducha Świętego i żyje rzeczywiście z mocy Bożej. Jest na świecie, ale nie ze świata: należy do Boga, Chrystusa, Ducha. Widzieliśmy to wczoraj. Dlatego prawdziwe jest też inne słynne wyrażenie Guardiniego: «Kościół rozbudza się w duszach». Kościół żyje, rośnie i rozwija się w duszach, które jak Maryja Panna przyjmują Słowo Boże i je poczynają z Ducha Świętego, oddają Bogu własne ciało i właśnie w swym ubóstwie i pokorze stają się zdolne rodzić Chrystusa dzisiaj w świecie. Przez Kościół tajemnica Wcielenia pozostaje obecna na zawsze, Chrystus nadal idzie przez czasy i wszystkie miejsca”. (Benedykt XVI - spotkanie z kardynałami w Sali Klementyńskiej)
anonim2013.03.7 7:14
Rzeczywiście, sekularyzacja jest dla kościoła problemem. Edukacji i coraz większej świadomości społeczeństw nie zatrzymacie. Prędzej czy później skończycie tak jak każda religia.