Koronawirus w Rosji. Kreml zmienia strategię - zdjęcie
03.04.20, 10:25fot. Kremlin.ru

Koronawirus w Rosji. Kreml zmienia strategię

8

Władimir Putin przyznał w końcu, że Rosja nie jest wyjątkiem na drodze rozszerzania się koronawirusa. Szybkie zamknięcie granic z Chinami było skuteczne tylko przez pewien czas – okazało się bowiem, że większym zagrożeniem, dużo trudniejszym do neutralizacji, są Rosjanie wracający do kraju z Europy, szczególnie tak popularnych turystycznie krajów, jak Włochy i Hiszpania.

 

Orędzie telewizyjne Putina z 25 marca to punkt zwrotny w walce władz z epidemią. Jednak wydaje się, że prezydent popełnił błąd, nie wprowadzając obostrzeń podobnych do tych w innych krajach, a jedynie ogłaszając tydzień wolny od pracy. Przy braku samodyscypliny Rosjan może to przyczynić się nawet do zwiększenia liczby zakażonych, a nie ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W niedzielę rano 29 marca w Rosji liczba zakażeń wynosiła 1534. Najwięcej infekcji w Moskwie (ponad 1000), ale epidemia ma już charakter ogólnokrajowy. W stolicy nie brakuje ludzi, którzy zbierali się w parkach i urządzali grilla. Powszechnie też mieszkańcy Moskwy nie przestrzegają zasady utrzymywania między sobą 2 metrów odległości. Z dniem 30 marca Rosja zamyka tez całkowicie granice – problem w tym, że epidemia ma już charakter wewnętrzny. Doszło do tego z powodu błędów popełnianych przy diagnozowaniu koronawirusa – w efekcie bardzo długo oficjalna statystyka zakażeń była dużo niższa od faktycznej.

Gdy władze wyciągnęły wnioski z błędów (przede wszystkim wykorzystywania jednego laboratorium na Syberii, opierającego się na protokole testowym nie wykrywającym większości przypadków pozytywnych), było już za późno. Po wizycie w szpitalu zakaźnym i naradzie z ministrami i doradcami, Putin wygłosił orędzie, w którym ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji, tydzień wolnego, ale też odłożenie na czas nieokreślony ogólnokrajowego głosowania nad poprawkami do konstytucji. Miało się ono odbyć 22 kwietnia. Nie ma ono wiążącego charakteru, bo poprawki już zgodnie z prawem stały się faktem. Ale Putin chciał nadać przedłużeniu swych rządów legitymację społeczną. Ostatnio pojawiły się jednak sygnały o niskiej frekwencji i dużym sprzeciwie Rosjan wobec zmian. W tej sytuacji epidemia koronawirusa stała się dla Kremla wygodnym pretekstem do przesunięcia głosowania – nie wiadomo na kiedy. Sytuację komplikuje gwałtowny spadek wartości rubla oraz spadek wpływów do budżetu z tytułu sprzedaży ropy. To skutki wojny cenowej sprowokowanej przez Rosję wyjściem z OPEC+.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (8):

Newsroom2020.04.3 13:21
Rosję zadusi, pandemia oraz niskie ceny na węglowodory ! Tak kiepskiej passy Rosja nie miała od wielkiej smuty !
Dom z papieru 42020.04.3 12:29
Oglądaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel ) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl Zapraszam no nową wyszukiwarkę filmów i seriali! Nowości oraz stare filmy! ----------------------------------------- -------------------------------- ------------------ ------
franco2020.04.3 11:25
imperium zła nareszcie padnie na zbity pysk
droma2020.04.3 11:20
szkoda ludzi ,ale dopiero w rosji imperium zla ,korona dokona pogromu ,z ich sluzba zdrowia ,korupcja ,brudem ,i balaganem -masakra ...
Czytelnik Frondy2020.04.3 10:29
List do Administratora Frondy: Szanowni Państwo, od wielu miesięcy obserwuję z zażenowaniem i oburzeniem skrajnie wulgarne i bluźniercze komentarze pod praktycznie wszystkimi artykułami Frondy. Są one skierowane głównie w uczucia patriotyczne Polaków, w Kościół oraz w rząd. Stoi za tym niewielka grupa frustratów, zapewne nieźle opłacana przez wrogów Polski, która dyżuruje non stop. Dyskusja z nimi, wyrażanie oburzenia nie ma żadnego sensu, bo jedynie potęguje ich furię, szczególnie teraz, gdy zbliżają się wybory, notowania skompromitowanej opozycji są fatalne, a rząd robi wszystko, by zatrzymać epidemię wirusa. Podobna sytuacja jest nie do pomyślenia np. na stronie Gazety Wyborczej, gdzie praktycznie wszystkie, często wulgarne komentarze są nieprzychylne Polsce, a odmienne poglądy są skrupulatnie cenzurowane. Liczę na to, że administracja portalu Fronda podejmie stanowcze działania, by te działania ukrócić. 3 IV 2020 r.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 11:01
Podpisuję się pod tym apelem. Komentujący bezkarnie grożą innym śmiercią, a wulgaryzmy i wyzwiska są na porządku dziennym. Czas zrobić z tym porządek.
Darek2020.04.3 14:22
Ja też się pod tym podpisuję ale czy Fronda coś zrobi w tym kierunku?
Administracja Portalu Fronda2020.04.3 11:15
Daj spokój, wiesz jaka kasa z tego jest ? Nam też coś spływa. Polecamy współpracę z Rosjanami i Izraelem