18.10.19, 11:03(fot. Monika Nowak)

,,Kontrowersyjny'' plakat Marszu Niepodległości

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie kolejny Marsz Niedpodległości.  „Miej w opiece naród cały” - to hasło tegorocznej manifestacji. "W tym roku idziemy na ustach z hasłem, które od zawsze łączyło Polaków w najtrudniejszych momentach naszej historii." - piszą organizatorzy. Jednak grafika promująca wydarzenie wywołuje kontrowersje.

Z jednej strony piękne podkreślanie wiary, tradycji i pobożności Maryjnej. Z drugiej strony zaciśnięta pięść sugeruje agresywną walkę, wykorzystywanie siły i przemoc, co oczywiście cnie ma związku z nauczaniem Chrystusa.

Różaniec jest bronią, ale duchową, a nie narzędziem do okładania "wrogów". Chrześcijanie to ludzie służby i miłości, a nie agresji. Katolicyzm uczy oddawania życia za bliźniego, kochania nawet nieprzyjaciół, a nie tylko wzniosłych okrzyków "przeciw". 

Słusznie, niech "Maryja ma w opiece naród cały", ale nie z różańcem jak kastetem. Walczyć miłością. Bronić Prawdy, dobra, piękna.  Jak ks. Jerzy Popiełuszko,  Jan Paweł II, czy o. Maksymilian Maria Kolbe.

 

Fronda.pl

Komentarze

StanPio2019.10.19 9:46
Wielu Polaków widzi zło, ale chciałoby, żeby to Rząd, Sądy, służby, ktoś inny tym się zajęły. Złoczyńcy nie boją się Społeczeństwa, drwią z niego. Postkomuniści z czerwonej burżuazji zwyciężają używając do manipulacji "nowy, czerwony proletariat samcołożników i zoocentrystów", ideologię neomarksizmu w celu stworzenia walczących z sobą klas. Nie możemy dać się sprowadzić do poziomu inteligentnych małp zaspokajających swoje instynkty. „Rewolucjoniści” i „moralni nihiliści robią to w celu podzielenia Społeczeństwa na izolowane w swoich poglądach i narzuconych statusach grupy, aby zaprowadzić demokratyczne rządy hien nad osłami - jak pisał Arystoteles już 2300 lat temu. Społeczeństwo musi stać się aktywne, aby w tym narzuconym mu siłą i manipulacjami systemie miało szansę bronić swoich rodzin i potomnych. Nie możemy czekać na takiego lub innego zbawcę lub jakąś rewolucję. To każdy z nas musi swoją cząstkę codziennie dokładać - i tego musimy uczyć nasze dzieci, aby w następnych wyborach aktywnie stawiły opór politycznie zorganizowanym bandom. Nie może być tolerancji dla Zła. Przestępcy przeciw zasadom i dobrym obyczajom, jakkolwiek mają WOLNOŚĆ, teraz i na wieczność, do czynienia Zła, to NIE MAJĄ PRAWA do tego, ani też Prawa do tego, aby szerzyć, i to jeszcze demonstracyjnie, ZŁO. Żadnej tolerancji dla zła. "Nasza mowa" powinna być jasna - "NIE, NIE"! Pan Jezus wykluczył tolerancję w swoich naukach ewangelicznych (nie mylić z przebaczeniem dla proszących o nie). „Niech wasza mowa (czyny) będzie: Tak, Tak, Nie, Nie, a co ponadto jest, jest ode złego”.
Moly2019.10.19 1:37
Nie dziekuje !!!!
m2019.10.18 22:24
Droga Fondo, zajrzyj do swojego archiwum i obejrzyj swoją własną okładkę nr 39. Pozostali mogą sobie wygooglować. Tam to jest pięść z różańcem. Przy tamtej okładce, logo marszu wygląda na różaniec w garści. O ile sobie dobrze przypominam to sprzedawaliście też koszulkę z takim nadrukiem.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.18 21:34
Znowu na polskich ulicach zaroi się od nazioli.
Pozdrawiam!2019.10.18 19:35
Kuźwa,zawsze coś!teraz logo! To obrazek a nie kuźwa broń maszynowa, krzywdy nikomu nie zrobi! Zapewne znajdą się jakieś ameby co będą robić,na marszu kontry,blokować,obrażać,prowokować a media totalnych zrobią show typu faszyści idą,to będzie można wykorzystać plakat i powiedzieć że nawołuje do czegoś. Więc nie dajmy się prowokować!brak reakcji i ignorowanie zaboli ich bardziej niż jakakolwiek agresywna reakcja ze strony maszerujących!! Jak chcą lewacy,lewackich władz mogą do Hiszpanii,Francji jechać. Tam inne myślenie zmienia się policyjnymi pałkami i gumowymi kulami.Takiej demokracji chcecie!! A niby w Polsce nie ma praworządności!! No to już chyba wolę dyktat Kaczuszki!
RHQQ22019.10.19 11:40
Czy swastyka na czerwonym tle Twoim zdaniem to też tylko "obrazek a nie kuźwa broń maszynowa, krzywdy nikomu nie zrobi!"? Akceptacja dla symboliki i retoryki nazistowskiej czy bolszewickiej jest tym samym co akceptacja samego nazizmu / bolszewizmu i niestety zawsze prowadzi do kolejnych incydentów.
Ja2019.10.18 18:43
Jest też "oko za oko, ząb za ząb ". Czasem trzeba powiedzieć, DOŚĆ!!! Super logo. Popieram.
Pap2019.10.18 18:15
Mnie ten plakat bardzo się podoba, bo - jak mówili święci - różaniec, to jest broń, której szatan bardzo się boi. A największą moc ma gdy mówią mężczyźni - więc jest to broń na dzisiejsze czasy.
Oświecony2019.10.18 16:26
Potęga zabobonu.
Nik2019.10.18 20:33
A marksizm to potęga mądrości?
Darek2019.10.18 14:34
Jezu Chryste wybacz i miej nas w opiece, dziękujemy Ci za wspaniały przykład wiary Marii która powiedziała do ludzi ( w Kanie Galilejskiej) idźcie do Jezusa On wam powie co macie czynić, dlatego idziemy do Jezusa tak jak nas Maria pouczyła, bo On jest jedynym pośrednikiem miedzy Bogiem a ludźmi. Wyznajemy Jezu, że to Ty jesteś wybawcą! Czemu taki plakat, a jak by był krzyż? Czemu zawsze stawiacie Marię w miejscu Jezusa zbawiciela? Maria jest zbawiona jest w niebie ale Ona nie jest wszechobecna, nie jest Bogiem, nie jest zbawicielem,należy jej się szacunek ale nie boska cześć. jak On nas nie obroni nikt nas ni obroni! Polska to nie tylko bracia i siostry katolicy ale i protestanci, to co nas łączy to Krzyż i Jezus.
Gnostyk2019.10.18 14:52
Naprawde sadzisz ze polscy protestanci chca miec cos wspolnego z takim plakatem oraz z tym haslem? Jakbys nie wiedzial, to protestanci odrzucaja rozaniec oraz wszelkie formy tzw. kultu maryjnego. Z tym plakatem moga sie utozsamiac tylko i wylacznie katolicy. To jest najwieksza wada tego plakatu. Wykluczajaca formula. Widocznie wedlug organizatorow tego marszu polskim patriota czy nawet Polakiem moze byc tylko Katolik. To sa juz dawno skompromitowane pomysly. Nie wiem czemu sie do tego wraca. Nacjonalisci polscy nie sa znani z jakiejs wybitnej inteligencji. Moze to oto chodzi.
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.18 16:30
Oczywiście,że jako katolicy utożsamiamy się z różańcem tak jak ty i biedaczek Darek powyżej z Lutrem i jego konkubiną zakonnicą. Cud miód parka do naśladowania!
Gnostyk 2019.10.18 18:41
Ja jestem Gnostykiem. Nie mam nic wspolnego z protestantyzmem. Gloszac skompromitowanie i bardzo szkodliwe teorie, ze tylko katolik moze byc Polakiem i patriota sami sobie zle robicie.
Darek2019.10.21 13:16
Nie jestem biedaczkiem , dziękuję. Nie utożsamiam się z Lutrem uważam że popełnił on sporo błędów. Chodzi mi tylko o to, że kultu Marii nie da rady obronić we swietle Biblii, oraz nauki ojców kościoła. Jest to nauka późna. Ani prorocy, ST i apostołowie a nawet sam Jezus nie dał nam wskazówki do kultu Marii czy Swiętych.
Tadeusz 2019.10.18 14:10
Czy Arcybiskupi nie boją się, że prawica zawłaszczy sobie kościół katolicki? Wtedy nic nie będą mieli do powiedzenia.
więcej rozumu012019.10.18 13:59
Za nic nie wierzę organizatorom tzw. marszu niepodległości. Już nie mówiąc że z jednej strony treści niby religijne, a z drugiej kibolska atmosfera rac, wrzasków, agresji i zamaskowanych facetów. Z ostatniego marszu zszedłem, bo mnie te race dusiły. Nie idę na marsz, bo jest on propagandą pro ruskiej Konfederacji.
O to wam chodzi?2019.10.18 12:51
Miej w opiece bo ODMOZDZENIE posyepuje w tempie zastraszajacym
Cierpliwy.2019.10.18 12:37
A kto jest bliźnim? Przykładem jest Samarytanin. Ale On miał empatię do Żyda z którym w wierze nie było mu po drodze. Czy Ci co dzisiaj chcą zniszczyć rodzinę, naród i Kościół, mają empatię do nas? Gdyby katolicy zawsze, przez wieki istnienia Kościoła, nadstawiali drugi policzek, to Kościół dawno by przestał istnieć ( np. Wiedeń i Sobieski). A islam i LGBT nie mają litości dla nas. Mt. 10;34 "Nie sądźcie że przyszedłem na ziemię,aby przynieść pokój. Nie przyszedłem , aby przynieść pokój , ale miecz." To nie znaczy że mamy ich nienawidzić, i że nie należy się za nich modlić.
Urszula2019.10.18 13:16
Katolicy traktują Biblię wybiórczo, jeśli w ogóle ją traktują. Ten werset nie jest usprawiedliwieniem wojny. Gdyby tak było to Jezus sam sobie by zaprzeczał. Następne wersety wyjaśniają o co chodzi Jezusowi. Przeczytaj całość, do 42 wersetu wtedy zrozumiesz o co chodzi.
Cierpliwy.2019.10.18 13:49
Ale ja nie usprawiedliwiam wojny Ewangelią, bo tam nie ma dla niej usprawiedliwienia. Wskazuje tylko fakty historyczne( bitwa pod Wiedniem ) i powstrzymanie unicestwienia chrześcijaństwa przez islam. Dzisiaj jest następna bitwa tylko wydłużona w czasie. A ostatnie zdanie wyjaśnia resztę przekazu.Pierwsza gmina chrześcijańska w Jerozolimie przestała istnieć pod koniec I wieku. To mówi wiele.
ZERR02019.10.18 13:59
Katofobi mają taką manierę - wyjasniają katolikom jaki jest prawdziwy sens Ewangelii. No i co takiego jest "do 42 wersetu" że wpierasz nam swoje katofobiczne wizje?
Katolik2019.10.18 14:43
Szanowna Pani Urszulo to nie Katolicy traktują biblię wybiórczo i przekręcają jej znaczenie, a ci co tak czynią dawno nie są już Katolikami. Robią to pewne odłamy chrześcijan i wszystkie sekty. Proponuję przeczytać na ten temat książkę lub wysłuchać w necie na Y.T. konferencji Profesora Guza, może być Pani zszokowana wynikami jego badań.
Katolik2019.10.18 14:30
No i właśnie m.inn. modlitwa, ewangelizacja, pomoc napomnienie, itp.- czyli aktywna troska o zbawienie nawet wroga jest tym tzw. nadstawieniem drugiego policzka, do czego zobowiązany jest każdy wyznawca Chrystusa. Ne oznacza to że w imię fałszywej, źle pojętej i głupiej miłości bliźniego czy tolerancji- powinien pozwolić zabić: Kościół, Wiarę, Bliźniego, siebie lub samego Boga w sobie. Wielu tak właśnie czyni i w następstwie bywają jeszcze bardziej zagorzałymi oskarżycielami od swoich wcześniejszych prześladowców. zamiast na pierwszym miejscu postawić Boga i przez Niego Zbawienie Człowieka. Wtenczas wszystko inne będzie na właściwym miejscu.
Dominik2019.10.18 12:23
Widać skąd wzorce: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSLjBNzkNWzcfTWicMdBbnwNGzWwQPUGQsH2hjvrCXkMBKRYUgH&s https://image.shutterstock.com/image-vector/revolution-poster-vector-illustration-protest-260nw-1285412644.jpg
max2019.10.18 12:33
Przewiń stronę do dołu, tam jest plakat ze wzorcem: https://salvatti.pl/roze-rozancowe-zobacz-jak-to-dziala/
MJ2019.10.18 12:13
Lewactwo trzęsie gaciami i chwała Panu. Tak swoja droga, jak można trzymać różaniec w otwartej dłoni. A jeśli idzie o głupich pacyfistów udających katolików, no cóż idioci z plaskacza bardziej boli niż z piąchy. Czas się lewactwo bać, wasze dni już sie kończa, tylko ten bajzel po was trzeba będzie posprzątać.
Naczelny2019.10.18 13:56
Idź chłopie do psychiatry, bo jesteś sam dla siebie niebezpieczny z takimi kretyńskimi marzeniami.
Urszula2019.10.18 11:35
"Partia to ręka milionopalca W jedną miażdżącą pięść zaciśnięta." (W. Majakowski "Władimir Ilicz Lenin")
NiepodległośćPodLufamiAmerykańskichŻołdaków2019.10.18 11:25
Teraz to już jest wyłącznie spęd wygolonych łbów, pustych jak kościoły. Normalnego człowieka odrzuca od takich typów, które zwołują się bogoojczyźnianym wrzaskiem i podsuwaniem pięści.
Gnostyk2019.10.18 14:56
Taki plakat moze byc dobry na jakas katolicka procesje czy moze jakis katolicki zlot. Jednak jako symbol, ktory ma grupowac i jednoczyc patriotow jest bardzo slaby. Dlatego, ze pod czyms takim isc moga wylacznie katolicy.
margeritta2019.10.18 21:20
Ja jestem religijnie obojętna, ale szanuję wiarę innych. Wśród moich znajomych są również głęboko wierzący katolicy. I już zdążyłam usłyszeć od jednego z nich, że ten plakat po prostu go obraża.
Gnostyk2019.10.19 13:30
Sprawa poprawnosci tego plakatu, na gruncie samej doktryny katolickiej, jest dosc niejednoznaczna. Pewnie twoi znajomi maja racje. Jednak nie jest to oczywiste. Dlatego postanowilem sie skupic na wadach tego plakatu, ktore sa bardziej jasne. Pozdrawiam Cie.
wolność gospodarcza jest wolnością , 2019.10.18 11:19
ktora trzeba wywalczyć z bandyckim socjalizmem POPiS +komuna. https://www.youtube.com/watch?v=WkAMJZNGTJw
jula2019.10.18 11:16
Zaciśnięta pięść w tej grafice rodem z socrealistycznych plakatów,wynaturzone pogrubienie przedramienia,agresja i brzydota ,dominacja pogrubionej czarnej krechy oraz margines jak katafalk.Fatalnie.Błędy warsztatowe grafika.
Konfederata2019.10.18 11:15
Przypomnijmy pisowcom, że idea Marszu i jego ogromny sukces to dzieło Ruchu Narodowego, a pisowcy tylko próbują się do niego podłączać i jak to pisowscy kłamcy przedstawiać że niby popierają. Pisowców stać tylko na 3 tysiące moherów i setkę aktywistów partyjnych. To wszystko oczywiście zwiezione autobusami i po grubej propagandzie w TVP, inaczej nawet tyle by nie uzbierali.
retro2019.10.18 11:28
próbujesz coś zniszczyć czy zbudować ? zastanów się jakie brednie piszesz. pomyśl o Korwinie, Braunie, Nie chcecie ZUS-u, to kto wam będzie płacił emeryturę ? Braun, czy Korwin ? żałosne.
Konfederata2019.10.18 12:12
Zachęcam do zapoznania się z programem wolnościowców. Tym którzy "jadą" wg starych zasad jeszcze ZUS, lub jak by się tam nazywał, ale ci dopiero co wchodzą w system mieliby możliwość wyboru dobrowolnego, mogą w skarpetę chować jeśli chcą. Spójrzmy na ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC. Za PRL było tylko PZU, teraz jest mnóstwo prywatnych ubezpieczycieli (swoją droga ubezpieczanie auta i to przymusowo a nie kierowcy i to dobrowolnie to absurd:) no ale to inna sprawa jest). Działa? Działa bardzo dobrze! Sam kilka razy otrzymywałem "siekę" z różnych ubezpieczalni po kolizjach. Tak samo działać będą ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z programem. Pozdrawiam.
Cierpliwy.2019.10.18 13:00
Skarpeta? Ubezpieczenia? Gdzie Ty żyjesz? Niedługo bez czipu nic nie kupisz. I tak Lucyferanie pozwolili Europie na względny spokój przez te 74 lata( Solidarność,Jugosławia,Kosowo,Gruzja, Ukraina, ? ). Bliski Wschód ,północna Afryka. Syria. Izrael. Rozejrzyj się po Europie wszędzie wrze. Nowy porządek.Nowy człowiek. Liczy się dla nich KASA. Popatrz na Historię XX wieku. Z kim chcesz walczyć Wolnościowcu? Żyjesz w iluzji.
stan2019.10.18 13:31
Jak to się ma do hasła "Miej w opiece Naród cały"? Przecież już dzielisz na moherowów, PiSowców, a nie widzisz istotnego zagrożenia dla Polski? Chwała Narodowcom za organizowanie Marszu, ale nie zapominajcie, że nikt was przedtem nie transmitował, tylko TV TRWAM, czyli ci mocherowcy. Widzę, że jesteście "młodzi gniewni". Plakat mi również się nie podoba, napis - owszem. Moim zdaniem lepszy byłby plakat z mapą Polski, wieloma dłońmi dłońmi z różańcami, wyciągniętymi ku niebu i tym napisem.
StanPio2019.10.19 9:48
Instrukcja Carycy Katarzyny (1729-1796), jak pokonać Polskę Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność. Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu. Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchią i niezgodą. Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Będą Oni walczyć długo, ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces! Korupcją "milczących psów", którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie. Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność.
Katolik2019.10.18 13:49
Trolu czy ty jesteś w stanie pojąć że afirmując się Matką Bożą i Obrażanie jej głównych wyznawców Moherami jest b. głupie a dla konfederatów zabójcze
Katolik2019.10.18 14:54
Po co Narodowcom Pakt z Putinem i układy z głupkiem Korwinem? Skąd u was tyle nienawiści nawet do wierzących wyborców Pisu którzy nieraz was popierali i pewnie więcej tego błędu nie popełnią gdy już poznali wasze prawdziwe oblicze. A Wasz Ruch reprezentuje interesy Jakiej Narodowości?
Konfabulacja knonfederacja 2019.10.18 19:17
Typowe!dla ludzi z konfederacji,którzy się podłączyli pod ruch narodowy,udają największych patriotów.przeciwnikow żydostwa a prawda jest taka,że pełno w niej żydów.Mwrsz jest ludzi,Polakow! Wszystkich którzy chcą,uczciwie uczcić ten dzień! Rok temu ludzie szli i nikt nikogo nie pytał o przekonania!!! Tak chcecie łączyć,ale okazji żeby zrobić politykę nie przepuścicie!! Marną ta wasza taktyka!!
Nik2019.10.18 20:27
A czy przypadkiem Berkowicz to nie jest nazwisko pochodzenia żydowskiego?
frondo ty się zdecyduj czy jesteś otwartym czy 2019.10.18 11:15
tradycyjnym katolicyzmem. odsyłam do Sw. Tomasza z Akwinu czy św. Augustyna. Bo jak trzeba skrytyukowac Papieża Frannciszka to wtedy do Tradycji sięgacie tylko tej rytualnej czy zewnętrznej.A zdarzają się sytuacje kiedy chrześcijanie SĄ ZMUSZANI SIĘ BRONIĆ!Godziwa jest wlaka w obronie swojej wolności, życia i WŁASNOŚCI! Wstyd frondo manipulujesz i klamiesz jak gazpol cz gazwyb na Biegunach.
Anna 2019.10.18 11:13
W Polsce mamy naród polski i obywateli polskich
Z.M.2019.10.18 11:18
Dalej dziel na lepszych i gorszych żałosna miernoto
Anna 2019.10.18 14:08
Puk puk naród Polski nie ukrywa się
Wiesław Kaloryfer2019.10.18 16:02
Zgadza się. Są przecież mniejszości narodowe i mniej liczni przedstawiciele innych narodowości, którzy dostali polskie obywatelstwo.
margeritta2019.10.18 19:24
A wszyscy obywatele narodowości polskiej to wierzący w maryjne cuda. Jasne.
JONASIK2019.10.18 11:12
Bardzo pasuje. Trzeba dorysować jeszcze nóż, albo taki mały pistolecik. Pasuje, bo zaciśnięta pięść to typowy symbol radykalnie lewicowy. Te wszystkie: no pasaran, autonomizmy, te czarne pantery ... pasuje jak ulał :)
Anna 2019.10.18 11:12
Ale piękne hasło Naród się budzi
Durczykiewicz2019.10.18 11:08
Dłoń może być na plakacie, ale z wplecionym różańcem..."On gdy cierpiał, nie groził..."
ZERR02019.10.18 11:17
Lewakofrajerom WSZYSTKO nie pasuje i wszystko 'grozi'. HAHAHAHAHA
Cool2019.10.19 7:06
Powtarzasz protestanckie bzdury! ... Jezus był wojownikiem a nie naiwniakiem!