Jak poinformował ks. Federico Lombardi, owe znaki dymne będą dawane nie po każdym głosowaniu, lecz po dwóch popołudniowych czy przedpołudniowych, a więc około 19:00 i 12:00. Wyjątkiem może być pozytywne zakończenie konklawe po pierwszym głosowaniu danej sesji. Wówczas można spodziewać się białego dymu wcześniej. Sprawa ta była przedmiotem pytań dziennikarzy, zwłaszcza że zakończeniu konklawe powinny towarzyszyć dzwony, a z tym były problemy przed ośmiu laty, wywołując pewne zamieszanie, gdy w wieczornej szarówce nie wiadomo było dokładnie, jaki kolor ma dym...

„Czy od razu będzie można zrozumieć, jaki jest kolor, biały czy czarny, to sami zobaczymy – stwierdził włoski jezuita. – Ale na tym polega również piękno tych wydarzeń. Odrobina niepewności zawsze była. Sam pamiętam, że ostatnio też nie byłem całkiem pewny, czy to biały, czy czarny dym. Dzwony nie biły. Telefonowałem do bp. Boccardo, aby polecił bić w dzwony. Wszystko to trwa kilka minut i dzięki temu jest bardziej interesujące, niż gdyby wszystko miało chodzić jak w szwajcarskim zegarku. Zobaczymy, co się stanie. Wszyscy robią, co w ich mocy. Nie będzie więc długiej niepewności. Szybko zrozumiemy, że Papież został wybrany”.

Niezależnie od tych przygotowań kardynałowie kontynuowali obrady na kongregacjach generalnych. Ostatnia z nich odbędzie się również w poniedziałek przed południem. Watykański rzecznik poinformował, że ustalenie daty rozpoczęcia było pierwszym aktem wczorajszej sesji popołudniowej i że data wtorkowa była pierwszą zaproponowaną, która też od razu przeszła przytłaczającą większością głosów, biorąc pod uwagę stan przygotowań Kaplicy Sykstyńskiej i Domu św. Marty. 

Na wczorajszej popołudniowej i jedynej dzisiejszej kongregacji generalnej kontynuowano też wystąpienia poszczególnych kardynałów. Zabierano głos w sprawie oczekiwań wobec nowego Papieża, pracy Kurii Rzymskiej oraz na temat wyzwań stojących przed Kościołem na świecie. Przedyskutowano też sposób przeniesienia się kardynałów elektorów do Domu św. Marty. Ustalono, że dokona się to we wtorek 12 marca o 7:00 rano, by o 10:00 mogła rozpocząć się z ich udziałem Msza w bazylice watykańskiej w intencji wyboru Papieża. Z kolei w poniedziałek o 17:30 odbędzie się w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie zaprzysiężenie personelu pomocniczego, który będzie obecny przy konklawe. 

Podano ponadto do wiadomości porządek dzienny konklawe, począwszy od procesji we wtorek, która rozpocznie się o 16:30. Natomiast jutrzejsza niedziela jest dla kardynałów dniem wolnym, przeznaczonym głównie na modlitwę, także we wspólnotach parafialnych. 

Podczas dzisiejszej konferencji watykański rzecznik powrócił do kwestii zniszczenia papieskich pierścieni i pieczęci Benedykta XVI. Sprawa ta była w poprzednich dniach przedmiotem zainteresowania dziennikarzy. 

„Na własne oczy widziałem dziś rano trzy zniszczone przedmioty – powiedział ks. Lombardi. – Likwidacją został objęty w pierwszym rzędzie pierścień rybaka, który istnieje w dwóch wersjach. Jedna to pierścień, który Papież osobiście nosił na palcu, a druga to reprodukcja tegoż pierścienia w formie pieczęci. Pierścień w obu wersjach został zniszczony. Likwidacji uległy też dwie suche pieczęcie do dokumentów papieskich, jedna duża, druga mała. Ponadto zniszczono też matrycę dla pieczęci ołowianej, którą podbija się bulle papieskie”. 

Ks. Lombardi poinformował także, iż nowy pierścień rybaka będzie niemal identyczny z poprzednim, za wyjątkiem odmiennego imienia nowego Papieża, które widnieje na obwodzie klejnotu.

sm/Radio Watykańskie

Fot. za Radio Watykańskie