Koniec ,,Hallelujah'' na ślubie kościelnym - zdjęcie
22.06.18, 09:00

Koniec ,,Hallelujah'' na ślubie kościelnym

W diecezji tarnowskiej ma się wkrótce pojawić lista „piosenek zakazanych” podczas udzielania sakramentu małżeństwa - dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna.

„W specjalnym dokumencie chodzi głównie o ujednolicenie liturgii, podczas której małżonkowie wypowiadają sakramentalne <tak>. Będzie to jeden z efektów prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej” - czytamy w depeszy KAI.

- Jest postulat przygotowania specjalnej instrukcji, bo obserwujemy wiele nadużyć. Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon „piosenek zakazanych”, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii - powiedział Agencji rzecznik Synodu ksiądz Andrzej Turek.

Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego ks. liturgisty Andrzeja Dudka palącą sprawą jest wypracowanie obligatoryjnego schematu celebracji sakramentu małżeństwa.

- Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli - wyjaśnił w rozmowie z KAI.

Podczas obrad stwierdzono, że w takim schemacie powinna być lista „piosenek zakazanych”.

- Byłby to zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin - dodał ks. Dudek.

Stosowny dokument będzie pierwszym efektem sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej

- Dni Leonarda Cohena i jego „Hallelujah”, z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem, w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone - podsumował ks. Turek.

„Dokument ma także dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia rodzinnego a także towarzyszenia małżonkom w ich życiu. Synod diecezjalny ma potrwać trzy lata. Pierwszy rok obrad, który rozpoczął się w kwietniu poświęcony jest rodzinie” - napisała Katolicka Agencja Informacyjna.

Jerzy Bukowski