Kongres ostrzega Bidena: Nord Stream 2 godzi w suwerenność energetyczną Europy - zdjęcie
10.03.21, 09:20Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC 4.0

Kongres ostrzega Bidena: Nord Stream 2 godzi w suwerenność energetyczną Europy

8

Republikańscy kongresmeni ostrzegają prezydenta Stanów Zjednoczonych przez zawarciem ugody z Niemcami w kwestii Nord Stream 2 „tylnymi drzwiami”. W liście skierowanym do sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena skarżą się, że za deklaracjami nie idą równie mocne działania i domagają się nałożenia sankcji na kolejne firmy zaangażowane w budowę gazociągu.

Obawiamy się, że ten rozdźwięk może wynikać tylko z chęci, by pozostawić przestrzeń na zawarcie z Niemcami porozumienia tylnymi drzwiami. Każda ugoda, która nie powstrzyma dokończenia budowy Nord Stream 2, byłaby błędem”

- piszą kongresmeni w liście, który datowany jest na 5 marca.

Wyliczyli też kilkanaście przedsiębiorstw oraz statków, które mogą być zaangażowane w sporną inwestycję i nie zostały do dziś obłożone sankcjami. Wzywają Blinkena do tego, aby przedstawił Kongresowi nową listę podmiotów, które miałyby zostać objęte sankcjami, kiedy tylko dostępne będą wymagane ku temu informacje.

Sygnatariusze listu uważają, że takie mgliste porozumienie nie tylko uderza w interesy bezpieczeństwa energetycznego USA oraz Europe, ale jest też „afrontem wobec konstytucyjnych prerogatyw Kongresu”.

dam/dw.com/pl,Fronda.pl

Komentarze (8):

Wiesław Kaloryfer2021.03.10 12:21
Odnośnie Nord Stream 2 moglibyście sięgnąć do znienawidzonej wyborczej, a właściwie do portalu gazeta.pl, do jednego z wywiadów Sroczyńskiego - z Jakubem Wiechem z portalu energetyka.24.pl. Wywiad jest generalnie o tzw. energii odnawialnej i o tym, dlaczego energia pozyskiwana w ten sposób nie daje 100% bezpieczeństwa energetycznego, co pokazała obecna zima w Niemczech. Ale jest tez nawiązanie do ogólnej obecne polityki energetycznej Niemiec oraz o tym, że z tą polityka ma bezpośredni związek ten gazociąg. Otóż Niemcy skupiają sie na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, likwidując elektrownie jądrowe i powoli także węglowe. Owszem ma być backup z energii produkowanej bardziej konwencjonalnie, ale będą to elektrownie ... no własnie - gazowe. Elektrownie zasilane gazem sa wielokrotnie mniej emisyjne niż elektrownie węglowe i ... wielokrotnie bardziej emisyjne niż elektrownie jądrowe (przy czym jądrowe nie emitują nic do atmosfery, a ta ich emisyjność wyliczona jest o emisje gazów w trakcie produkcji urządzeń dla elektrowni i budowy samej elektrowni). Mało tego, Niemcy próbują taką samą politykę energetyczna wymusić na innych krajach UE - likwidacja energii jądrowej, na rzecz OZE oraz elektrowni zasilanych gazem. Sytuacja byłaby więc taka: w odpowiednich warunkach pogodowych w całej UE (jesli ta polityka Niemiec będzie skuteczna) energia będzie pochodzić z OZE (wiatr, słońce). Natomiast kiedy tych warunków nie będzie (zachmurzenie, brak wiatru itp.) i produkcja z OZE będzie zbyt mała dla potrzeb energetycznych, to będą odpalane elektrownie gazowe (mają ten plus, że bardzo szybko można je włączyć i wyłączyć). Oczywiście oznacza to, ze w Europie znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na gaz. A gdzie kupić gaz? A no rosyjski, od niemieckiego pośrednika, który dzieki NS2 będzie go miał pod dostatkiem. A że dalej będziemy truć atmosferę, tylko trochę mniej (mimo, ze pozostając przy atomie można by to wyeliminować praktycznie zupełnie), to taki "drobny" szczegół, nie warty uwagi przy takich pieniądzach.
Polak2021.03.10 10:39
zapraszam na antylewacki portal https://lurker.land/ mile widziani patrioci
Anonim2021.03.10 9:52
Dlaczego dajecie innym państwom prawo do wtrącania się w umowy handlowe między Rosją i Niemcami?
cal.502021.03.10 10:01
Z bardzo prostego powodu: Rosja to nie jest normalne państwo w rozumieniu europejskim. To państwo zdominowane przez ludzi wywodzących się ze służb specjalnych ZSRR I obecnej Rosji. Tacy ludzie o mentalności resortowej, siłowej NIGDY nawet nie mieli okazji prowadzić polityki o charakterze koncyliacyjnym, tylko właśnie siłowym. Na zachodzie takie rzeczy nie przechodzą. Niemcy z kolei zarażeni są bakcylem dominacji nad Europą Wschodnią, co z punktu widzenia Polski było i jest szkodliwe. USA, NATO i szerzej świat zachodni NIGDY nie powinien pozwolić na samodzielność Niemiec w kształtowaniu spraw europejskich, bo wcześniej czy później, prowadzi to do konszachtów niemiecko - rosyjskich, co właśnie się dzieje. Historia jest nauczycielką życia, Anonimie. Jeśli tego jeszcze nie wiesz to czas najwyższy udać się do dobrej szkoły.
Anonim2021.03.10 10:07
Więc wszyscy mają prawo robić biznesy tylko te dwa kraje nie? Czy jeszcze jakiś inny kraj jest poza kręgiem cywilizowanych i przeznaczony do zniszczenia? Zatem tak Rosję jak i Niemcy należy izolować, przeszkadzać im we wszelki sposób a najlepiej napaść i zniszczyć? Co z Polakami którzy zarabiają dzięki Niemcom? mnóstwo Polaków dzięki nim ma co do garnka włożyć. Natychmiast mają opuszczać ten kraj czy przejść do podziemia i rozpocząć wojnę partyzancką?
cal.502021.03.10 11:25
Chłopcze, rozmowa z tobą to jak rozmowa z d.... w nocy. Idź do szkoły, naucz się historii. Idź na studia, jeśli masz jakąś maturę, przynajmniej na poziomie rozszerzonym. Tam się dowiesz, czym są Niemcy i Rosja. Wtedy wróć i może zaczniesz coś rozumieć. Na razie to poziom gimbazy z ciebie wyszedł.
katolicka deratyzacja Polski2021.03.14 12:36
Sojusznikow Rosji nalezy sprzedac do Korei Polnocnej po cenie wieprzowiny..
gastryczny Bidon2021.03.10 9:36
ale on tego nie skuma