KOMUNIKAT Z FRONTU [---3---]Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem? - zdjęcie
26.03.20, 18:15Fot. via. Pixabay - iximus

KOMUNIKAT Z FRONTU [---3---]Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem?

79

Grzegorz Strzemecki

We wczorajszym tekście (TUTAJ) nakreśliłem prognozę, według której za niecałe dwa tygodnie (licząc od dnia wystawienia prognozy, czyli 25.03) liczba zdiagnozowanych zakażeń wyniesie około 10 tysięcy, a za 17 dni - 20 tysięcy. Prognozę tę ilustruje wykres 1. poniżej uwzględniający liczbę zakażonyn 1051 podaną na zamknięcie dnia wczorajszego, tj. 25.03.

 (Uwaga: wszystkie przedstawione poniżej wykresy dla Polski rozpoczynają się od 14 marca, tj.dnia w którym liczba zakażonych przekroczyła 100.)

 

Wykres 1. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce (dane na zamknięcie 25.03; opracowanie autora) na tle wykresu zaczerpniętego z artykułu Dylana Matthewsa na portalu Vox (TUTAJ). Za punkt 0 przyjęty jest dzień, w którym liczba zarażonych przekroczyła 100. W Polsce był to 14.03. Uwaga: dane dla innych krajów nie są aktualizowane.

 

Liczba zakażonych wzrosła wczoraj o 150 osób. Nie wygląda to optymistycznie, ponieważ, pomijając chwilowe statystyczne odchylenia, przyrosty te są  w kolejnych dniach coraz wyższe, jak to widać na wykresie 2.

Wykres 2. Dzienny przyrost zdiagnozowanych zakażeń koronawirusem w Polsce (oprac. autora).

 

Coraz większe dzienne przyrosty liczby zakażonych to oczywista i nieubłagana konsekwencja mechanizmu rozprzestrzeniania się epidemii opisywanego matematyczną krzywą wykładniczą f(x) = ax.  W naszym przypadku za x przyjmujemy kolejny dzień podsumowany oficjalnym komunikatem o liczbie zarażonych, a ta liczba stanowi wartość tej funkcji. Ponieważ w ostatnich dniach wzrost liczby zachorowań był zbliżony do 20%, funkcja ta w przybliżeniu przyjmuje postać (1,2)x, co odpowiadałoby 1,2 x 1,2 x 1,2 ... itd.

Faktycznie te wzrosty procentowe są różne każdego dnia, co oznacza odchylenie od matematycznej krzywej wykładniczej, czyli od naturalnego mechanizmu rozprzestrzeniania się wirusa. W świetle oficjalnych komunikatów, począwszy od 14.03 epidemia rozwija się jako iloczyn 1,529 x 1,202 x 1,416 x 1,345 x 1,206 x 1,237 x 1,197 x 1,261 x 1,183 x 1,181 x 1,203 x 1,166... , co odpowiada wzrostom procentowym przedstawionym na wykresie 3.

Właśnie zmiana tych wzrostów procentowych najlepiej pokazuje czy i na ile udaje nam się powstrzymać ten naturalny, wykładniczy proces rozwoju epidemii. (Gdyby podstawa funkcji wykładniczej była stała i wynosiła a = 1,2 mielibyśmy na wykresie poziomą linię stałego wzrostu o 20%.)

 

Wykres 3. Dzienne przyrosty zdiagnozowanych zakażeń w procentach (oprac. autora). Żółty pas zaznacza ogólny trend wyłaniający się z dziennych fluktuacji.

 

Na wykresie 3. widać zatem pewne "światełko w tunelu" w postaci tendencji do zmniejszania się tego procentowego wzrostu liczby zakażonych, niezależnie od codziennych, przypadkowych wahnięć. Tę tendencję pokazuje odręcznie nakreślony szeroki żółty pas. Zauważmy, że wczorajszy przyrost procentowy jest najniższy od pojawienia się w Polsce epidemii (pełny wykres od początku epidemii w Polsce do obejrzenia TUTAJ). Oznacza to, że pod względem procentowego wzrostu liczby zakażonych wczorajszy dzień (25.03) był najlepszym dniem w walce z wirusem!

Oczywiście może to być tylko wahnięcie, statystyczna fluktuacja, ale jeśli ruch w tym kierunku się powtórzy, to taką zmianę da sie już dostrzec na wykresie 1. jako skręt w prawo, czyli odchylenie od czarnego scenariusza prognozy wyznaczonej czerwoną kreską. (Jeśli bardzo się będziemy wpatrywać, to takie minimalne odchylenie widać już teraz).

 Pojawił się więc ślad pozytywnej tendencji, który powinien nas mobilizować do jeszcze staranniejszego przestrzegania zasad postępowania zatrzymujących rozwój epidemii, bo ten ślad zmiany na lepsze to stanowczo za mało. Jeśli sobie odpuścimy, natychmiast znajdziemy się na kursie prowadzącym nas do scenariusza włoskiego lub hiszpańskiego.

Czy czarny scenariusz jest naprawdę czarny?

Właśnie. Co naprawdę oznacza ten scenariusz? Pojawiają się przecież głosy, że tak naprawdę mamy do czynienia z czymś podobnym do zwykłej grypy i że jeśli  obecną sytuację porównamy z zachorowaniami i umieralnością na tę zwykłą grypę, to nic szczególnego się naprawdę nie dzieje. Sprawdźmy to.

W Polsce w lutym 2020 r. zmarło na grypę 23 osoby - pisze Pytajniczek w komentarzu do mojego poprzedniego artykułu, z uwagą, że to nie złośliwości tylko fakty. Znalazłem źródło (TUTAJ) i faktycznie się zgadza. To rzeczywiście są fakty.

Świetnie, tylko z tych faktów i statystyk dobrze byłoby  wyciągnąć logiczne wnioski. 23 osoby zmarłe na grypę w lutym to statystycznie 23 : 29 = 0,79 osoby umierającej na grypę dziennie (dane dla Polski w ostatnich kilkudziesięciu latach można znaleźć TUTAJ)

Tymczasem obecnie we Włoszech, w ostatnich trzech dniach umarło kolejno 649, 601, 743 osób (według raportów WHO datowanych na 23, 24 i 25 marca TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ; pełny zestaw tych raportów TUTAJ). Ludność Polski (38,3 mln) to 0,63 ludności Włoch (60,5 mln), a zatem mnożąc faktyczną śmiertelność we Włoszech przez ten ułamek przeliczymy zgony we Włoszech proporcjonalne do zaludnienia Polski.

Włoskie statystyki zgonów na koronawirusa w proporcji do ludności Polski odpowiadają sytuacji, w której w kolejnych dniach umarłoby w Polsce  649 x 0,63 = 408,9   601 x 0,63 = 378,6  ;    743 x 0,63 = 468,1  osób. Odnosząc to do 0,79 statystycznej osoby umierającej w Polsce na grypę w lutym bieżącego roku, oznaczałoby to 408,9  ,   378,6  i 468,1 razy więcej zgonów na koronawirusa niż na zwykłą grypę. A przecież trzeba pamiętać że liczba zgonów we Włoszech ciągle rośnie.

Tak wyglądałby czarny scenariusz przeniesiony na polskie warunki. Żadne tłumaczenia znaczną liczbą seniorów, nadużywaniem antybiotyków czy złą jakością służby zdrowia (nie mam pojęcia ile w tym prawdy) nie pozwalają porównać takiej hekatomby ze zwykłą grypą. Nawet kilkakrotnie mniejsze liczby wyglądałyby ponuro. Podobnie ponuro wyglądało porównawcze przeliczenie amerykańskich statystyk umieralności na zwykłą grypę, które ktoś mi podsunął.

Znając takie dzienne dane można już pobieżnie  skonfrontować je z innymi podsuwanymi przez Pytajniczka statystykami (w nawiasach komentarz autora sygnowany GS):

Grypa - ok 5.2mln zachorowań , umieralność ponad 100 zgonów (rocznie, czyli 0,27 dziennie - GS)

Rak: 133000 przypadków , ok 10tys zgonów (rocznie,  czyli 27,4 dziennie - GS)

rak jelita grubego, 5,5tys osób (rocznie, czyli 15 dziennie - GS)

Nadciśnienie tętnicze: dotknięta nim jest 30% populacji, 6tys zgonów rocznie (16,4 dziennie - GS)

Cukrzyca: 5% populacji, 6tys zgonów (rocznie, tzn. 16,4 dziennie - GS)

Zapalenie płuc: 8,5tys zgonów rocznie (czyli 23,3 dziennie - GS)

Zsumowanie zgonów z powodu wszystkich wymienionych przez Pytajniczka chorób daje 98,8 zgonów dziennie - wciąż kilka razy mniej niż wyliczony wynik koronawirusa. Przypominam - to 468,1 zgonów w warunkach polskich, proporcjonalnie przeliczone z 743 zgonów we Włoszech 25.03.2020.

 To nie złośliwość - odpowiadam Pytajniczkowi - ale same fakty nie wystarczą. Trzeba je poddać elementarnej analizie, żeby przekonać się co one naprawdę nam mówią.

Liczne obrazy i apele nadchodzące z Włoch również nie dają najmniejszych podstaw do uznania, ze mamy do czynienia ze zwykłą grypą. Włochy znam tylko z krótkich pobytów turystycznych, ale wyobrażam sobie, że nie jest tam codziennością obraz odkrytego przez policję domu starców, w którym personel gdzieś zniknął, a w łóżkach leżą zwłoki lub dogorywający pensjonariusze.

Jest więc przed czym się bronić. Jest po co zagryźć zęby i przestrzegać zalecanych zasad ochrony przed epidemią. Od tego będzie zależeć trajektoria epidemii w Polce pokazana na wykresie 1. Albo zapanujemy nad tą zarazą i zagniemy tę trajektorię do dołu, albo zaraza zapanuje nad nami, rozwijając się we właściwym sobie postępie wykładniczym. Mimo ciągłego wzrostu zachorowań pojawiły się oznaki pozytywnego trendu, a przykłady krajów azjatyckich pokazują, że daje się tę walkę wygrać. Najbliższe dni pokażą, czy uda nam się wzmocnić ten pozytywny trend. Módlmy się (ci, którzy wierzą) i pracujmy.

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 1 ---] Czy walka z wirusem nie jest gorsza od samej choroby?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 2 ---] O co toczy się gra

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 3 ---] Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 4 ---] Światełko w tunelu

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [---5---]. Trajektoria epidemii naprawdę się zmienia! Nowa prognoza

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 6 ---] Grzegorz Strzemecki: Epidemia naprawdę zwalnia i to trzeba pokazać!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 7 ---] Epidemia zwalnia drugi dzień z rzędu!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 8 ---] To już widać - wygaszamy epidemię

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 9 ---] Postępuje wyraźne wygaszanie epidemii

Komentarze (79):

Leo2020.03.27 6:53
W artykule dobrze byłoby dodać ile testów przeprowadzono, i jaki jest dzienny wzrost liczby przeprowadzonych testów, w przeciwnym wypadku grozi nam efekt "Wałęsy" (masz gorączkę to stłucz termometr).
Tom Bombadil2020.03.27 6:06
Byłoby dobrze (dla niewierzących), gdyby też zaczęli się modlić.
robert2020.03.27 0:21
Z przykrością zawiadamiam ,iż ilość stwierdzonych zakażeń jest zależna od ilości wykonanych testów. Życzę dobrej zabawy z wykresami.
Autor2020.03.28 15:48
Całkiem bez przykrości informuję Pana, że nawet niedoskonały, ale powtarzalny instrument pomiarowy może dobrze pokazywać dynamikę zmian.
Ben2020.03.26 23:42
DZISIAJ WYLĄDOWAŁ SAMOLOT PEŁEN MASEK I KOMBINEZONOW ZFINANSOWANY W CAŁOŚCI PRZEZ WOŚP. . . . NIEKTÓRE PORTALE ZACZYNAJĄ UPRAWIAĆ PROPAGANDĘ I SUGERUJĄ, ŻE SPRZĘT ZOSTAŁ ZAKUPIONY Z PIENIĘDZY SPÓŁEK PAŃSTWOWYCH. . . .
ZERR02020.03.26 23:41
Nikt nie zauważył, że teraz już nikt nie umiera na zwykłą, banalną grypę, a było to kilka osób co tydzień. Jeśli ktoś teraz umiera, to tylko na koronawirusa. Drogie misie, czy jest tam ktoś kumatyt?
anonim2020.03.26 23:21
Ewakuacja Ukraińców przez Przemyśl. Poseł Marek Rząsa zadaje pytania wojewodzie podkarpackiemu https://nowiny24.pl/ewakuacja-ukraincow-przez-przemysl-posel-marek-rzasa-zadaje-pytania-wojewodzie-podkarpackiemu/ar/c1-14881299
anonim2020.03.26 23:32
Nie mówię że problemu nie ma, ale Nowiny i Super nowości słyną na podkarpaciu z siania defetyzmu i dyskredytacje PiS, a Marek Rząsa (POKO) jeszcze ich w tym wyprzedza. Co mamy tych ukraińców wyeliminować?
alkon2020.03.26 23:21
Prosimy o podawanie każdego dnia liczby osób zmarłych we Włoszech łącznie z ofiarami koronawirusa. Np.: "Zmarło 2000 osób, w tym 700 jako ofiary wirusa." Da to możliwość porównania do ilości zgonów lat ubiegłych w analogicznym okresie i dopiero to da pogląd na rzeczywistą skalę epidemii.
Topek2020.03.26 22:54
Jaki spadek jaki wzwyż przecież 80% ludzi tę chorobę przechodzi lekko lub bezobjawowo dlatego wszystkie statystyki są o du-pe rozczść, dostaną więcej testów to zachorowań pokaże więcej będą mniej testów robić to będzie mniej chorych
bezlitosny internauta2020.03.26 22:50
Czy ten Strzemecki to "uczeń" Matki Kurki? A może "słynnego polskiego jasnowidza" ? Wygląda na to że optymistyczne prognozy właśnie trafił szlag, bo dzisiaj mamy rekord nowych przypadków od początku epidemii.
taki jeden2020.03.26 23:22
albo nie trybisz tego co czytasz, albo w ogóle tego nie czytałeś
bezlitosny internauta2020.03.26 23:28
Nie co?
kaka2020.03.26 22:18
.. myślę , że to jest potop - 20 - wieku ...
Michał Jan2020.03.26 22:43
To dlaczego nie budujesz bunkra?
Katolik2020.03.26 21:48
Aborcja+gender=zagłada homo sapiens
Urszula2020.03.26 20:55
Znajomy wyjaśnił sprawę prosto: jeden zarażony, no powiedzmy 2-ch czy 5 - ciu to problem, 1000 zakażonych to statystyka. Życzę sobie i WAM również abyśmy szybko się uporali ze statystyką.
taki jeden2020.03.26 21:57
U tzw liberalnych-demokratów, to statystyki, ale u nas każde życie to dar Boży o który należy bezwzględnie walczyć, bez względu na wiek, rasę, czy poglądy. Ten cytat to stalina, ale on tam mówił o milionach
Suweren2020.03.26 22:37
Serio tak myślisz? Myślisz, że jeśli nie nazywam życia 'darem Bożym' to nie jest dla mnei ono cenne?
taki jeden2020.03.26 23:13
A czymże jest aborcja i eutanazja? Nie mówię, że dla Ciebie życie nie jest cenne, ale już np. tacy angole od 1 kwietnia wprowadzają nowe regulacje wg których będzie można nie udzielać pomocy osobnikom wykazującym "zachowania homofobiczne". A z kolei w Hiszpanii, lekarze mają wytyczne określania "wartości społecznej" pacjenta. Wiem że sytuacje są tam dramatyczne, ale to nieomal selekcja al'a auschwitz. Podam Ci symetryczny przykład - mój śp. dziadek był lekarzem, podczas 2WŚ życie ratował rannym niemcom którzy wcześniej chcieli go zabić. Gdy żył i w grę wchodziło ludzkie życie, to prędzej okradłby producenta respiratorów, niż decydował kogo od niego odłączyć ze względu na wiek czy polityczną poprawność. PS jesteś Urszulą czy Suwerenem?
Suweren2020.03.27 9:06
Nigdy, nawet w najdziwniejszych snach nie byłem Urszulą ;) Akurat jeśli chodzi o aborcję i eutanazję, wygląda na to, że jestem mało 'postępowy' i nieco siedzę okrakiem. Uważam je za zło, ale... Z drugiej strony nie rozumiem wrzawy, która podniosła się przy okazji pewnych reklam społecznych dot. aborcji we Francji, może pamiętasz? Oczywiście co innego obrzydliwe plakaty proliferów pod szkołami, ale myślę, że właśnie przez edukację społeczną powinno się zapobiegać tym tragicznym wyborom. Konsekwentnie jestem też przeciwnikiem kary śmierci. Tak, też uważam, że pomoc należy się każdemu, bez względu na wyznawany system wartości.
Suweren2020.03.26 20:42
Szok. Wchodzi człowiek na Frondę a tam matematyka. Niespotykane! Nie powiem, że metodologia jest jakaś cudowna, ale i tak całkiem spoko! Trzeba jednak zauważyć, że wzrost wykładniczy charakteryzuje początkowe stadia epidemi, która później przechodzi w często długą fazę plateau. Może lepiej zastosować regresję nieliniową? Liczenie % przyrostu jest ok, ale nie dla początkowych okresów, kiedy najmniejsza zmiana wynikająca z odch. (przypadkowości) znacząco wpływa na wynik (statystyka małej próby), który potem 'stabilizuje się' (zmniejsza się błąd pomiaru). Osobiście mam nadzieję, że wchodzimy w fazę plateau już teraz i ok. 10.04 będzie ok 5k. A najlepiej jeszcze mniej i tego sobie i Państwu życzę. Zachęcam też do zachowania rozagi. Wszak igranie z własnym życiem jest pogwałceniem przykazań Bożych.
Suweren2020.03.26 21:01
+ jak się Sz. P. Autor pokusi na wykr 3 można wyznaczyć kanał trendu spadkowego ;) Pzdr.
taki jeden2020.03.26 21:50
Zgadzam się z Panem, ale myślę że liczydło ma tu drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest wola Boża. Jak się będziemy do Niego z pokora zwracać, to ów artykuł będzie dowodem a nie tezą
Suweren2020.03.26 22:12
Wie Pan, jestem niewierzący, ale proszę sięgnąć do "Filozofii przypadku" x. Hellera. Będzie to z pewnością miła kontynuacja tej rozmowy. Pozdrawiam.
Depopulacja rozpoczęta.2020.03.26 20:22
Ż.d.k. z WHO mordują gojów.To są przygotowania, przed tym co nam zaoferują w przyszłości. Ludzie obudźcie się zanim będzie za późno. Za parę lat wypuszczą SARS3 i wtedy zacznie się depopulacja.
bezlitosny internauta2020.03.26 20:31
Tak, tak, to są "testy" O rozmaitych "testach" tego i owego (np. tajemniczych "broni klimatycznych") czytam w Internecie od jakichś 20 lat. Za każdym razem są to "testy" tego co "zostanie użyte wkrótce".
Depopulacja rozpoczęta.2020.03.27 8:12
np. tajemniczych "broni klimatycznych" jeśli to ma być ironia to nietrafiona , o tym uczyli nawet komuniści . Pamiętaj , nauka nie idzie w las tylko w nas. Bardzo dużo bogatych ludzi w USA Żydowskiego pochodzenia często mówi o depopulacji ziemi. Teraz są to tylko próby jak reaguje społeczeństwo. Bill Gates założyciel firmy Microsoft, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ma nową misję- redukcję populacji. W zamieszczonym filmie możemy posłuchać jak Bill chce tego dokonać: "Teraz, jeśli udało by się wykonać świetną pracę z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i usługami zdrowia reprodukcyjnego, możemy zmniejszyć tą liczbę [populacji] o 10-15%." Aby usłyszeć więcej szalonych pomysłów zapraszamy do obejrzenia filmu. https://www.youtube.com/watch?v=Mm6RQqbKUN0&feature=emb_title
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 20:14
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet/ facetów czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Jacek Biel2020.03.26 20:03
Teraz trzeba odejmować tych, którzy wyzdrowieli.
prosty2020.03.26 19:48
Skoro już bawimy się liczbami, to (wszędzie piszę 'ok', bo liczby przybliżone i nie otwierałem arkusza kalkulacyjnego): 1) statystyki zgonów w Polsce są błędne. W 2019 roku zmarło 420 tysięcy osób, 1150 dziennie. Od lat nowotwory są przyczyną 25% zgonów, czyli 290 dziennie. Choroby układu krążenia i oddechowego to 50% zgonów, czyli ponad 500 dziennie. Przechodząc do Włoch, tam rocznie umiera ok. 700 tysięcy osób, czyli niemal 2000 dziennie. Zgony z powpdu koronawirusa to 1/3 tła, problem jest, ale punktowo, (np. Bergamo) gdzie zgonów jwst wielokrotnie więcej niż wcześniej. 2) prawdopodobnie statystyki dot. koronawirusa kłamią. Za https://www.worldometers.info/coronavirus/ 26 marca 19:30. Porównując procent sumy zgonow i poważnych przypadków dla takich państw jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Norwegia, Portugalia, Izrael i kilka innych z góry tabeli otrzymujemy wartości od poniżej 1% (Niemcy) do 3%. Państwa te są na różnych etapach pandemii. Ciężkie przypadki są oczywiście subiektywne, część z nich wyzdrowieje, ale osobom w średnim stanie może się pogorszyć. Jest druga grupa państw: Włochy, Hiszpania, Szwecja, Belgia, Holandia, Belgia, Francja. Dla nich powyższy wskaźnik wynosi 10-15%. Wygląda na to, że w drugiej grupie nie są rejestrowane wszystkie przypadki. Dobre przykłady to Belgia i Szwecja, ze znacznie większymi liczbami zgonów niż sąsiadujące (wyżej i niżej) państwa, niemal o rząd wielkości. Co do Szwecji, niedawno wypowiedziała się Greta T., nie miała testów. Jeżeli to prawda, liszba zainfekowanych we Włoszech przekracza 300 tysięcy, w Hiszpanii przekracza 200 tys., procent zakażonych tam to ponad 0.5%, punktowo wielokrotnie więcej. 3) podsumowując. Liczba tych, którzy najprawdopodobniej zetknęli się z koronawirusem w Europie jest wielokrotnie większa niż podają dane. Wirus jest zaraźliwy, czemu sprzyja długi czas ujawniania się - do dwóch tygodni, wobec 2-4 dni dla grypy. Nie jest jednak tak zabójczy jak pokazują liczby. W rezultacie przebieg pandemii może być inny niż się wydaje i może zakończyć się wcześniej.
Suweren2020.03.26 20:57
Ad 3) Na pewno tak. Choćby z uwagi na osoby przechodzące bezobjawowo zakażenie, osoby, które nie rozwijają infeklcji oraz przypadki niezdiagnozowane. Średnia to jednak 5,1 d, ale wiadomo - pan i jego pies mają średnio po 3 nogi. Statystyka nie kłamie. Statystyka to najpewniejsza metoda dochodzenia do niepewnych wniosków ;)
prosty2020.03.26 21:25
Milo sensownie porozmawiać na portalu. A zdanie "Wszak igranie z własnym życiem jest pogwałceniem przykazań Bożych." z postu poniżej wężykiem. Podałem maks. średnia też jest większa niż dla grypy. Faktycznie, średnie tak mają, znakomita większość ludzi ma więcej nóg niż wynosi średnia. Co do 1) to rocznik demograficzny 2019, Włochy z wikipedii. Anomalie w 2) ewidentne.
Michał Jan2020.03.26 22:41
Obstawiam, że MinZdraw dostosował metodykę badań do możliwości służby zdrowia, przesuwając ciężar na kwarantannę. Ma to tę zaletę, że zapobiega panice i zatkania szpitali. Wadę, że nie wykona się ich na czas, jak to było w jednym przypadku. Na efekty trzeba będzie poczekać i to raczej długo.
krab2020.03.26 19:28
no fajnie ale artykuł trochę "pobożnie" zakłada, że statystyki.... są prawdziwe. w różnych krajach różnie się testuje, w jednych mniej w drugich bardziej. nikt nie wie, ile jest tak naprawdę przypadków w Polsce, bo bada się tylko niewielką część osób. poza tym ile staruszek, staruszków nagle dostało gorączki, ale nikomu nie powiedziało i po prostu umarło?... a znajduje się starego człowieka nieżywym to nikt pośmiertnie nie bada, na co umarł. umarł bo umarł, i tyle... także te wszystkie wyliczenia to bardzo ciekawe, o ile... można zakładać, że są wiarygodne dane. ale nie można i nie chodzi o indolencję państwa czy złą wolę, ale po prostu o rzeczywistość... więc... jak będzie pokaże tylko czas....
anna bruno2020.03.26 20:27
mieszasz kraje, tu testuje się osoby z podniesionego ryzyka, jeżeli ja staram się ograniczyć spotkania z osobami które przyjechały z terenów wcześniej zainfekowanych to znaczy nie spotykam się z nimi zakupy robię według zaleceń w sklepie spaceruję z psem w okolicach w których nie ma ludzi to powiedz mi po co mam się testować
Czy ktoś zauważył, że "dumny pedał" zniknął? 2020.03.26 19:23
Czy ktoś chce wiedzieć dlaczego? Z powodu wirusa zamknęli "biuro" pełne kanali panoszących na blogach, portalach, forach. Jest banda płatych q..ew i sq... synów których jedynem zajęciem było sianie nienawiści. Zaraza się skończy a zaraza różnych płatnych "dumnych" q..rew i sq... synów powróci. Chyba, że ich wirus przetrzebi.
Urszula2020.03.26 19:30
No i czemu tak piszesz? Po co te wulgi i ta nienawiść. Sam siejesz nienawiść, ale przypisujesz ją innym.
kris2020.03.26 22:40
O, jest "Urszula"! To dur...go ge....ja nick! Znalazł się? Niestety, on nie ginie, tylko przysypia kilka godzin i znów non-stop trolluje ! 20godz. na dobę! Zarabia na kieliszek chleba!
Piotrek2020.03.27 9:35
Akurat Urszula ma racje - wpis jest wulgarny. Potrafisz byc obiektywny?
robert2020.03.26 19:20
Słuchaj ty baranie od statystyki, sprawdz ilu Włochów umarło na grypę i koronawirusy w 2017/2018(brak rozróżnienia chorób) a wyjdzie ci ekspercie ,że co czwarty Włoch to Chińczyk
trucker2020.03.27 4:58
Baranie od obrazania nie becz.
Maria2020.03.27 6:31
A nie można tak trochę grzeczniej dla mnie to ciekawe rozważania - dziękuję
witold2020.03.26 18:53
Zembaczynski duza ,podla antypolska .urwa.
taki sobie doktorek2020.03.26 18:53
To jednak nie takie proste. Nie wystarczy zastosowanie matematyki do przypadków z 10 czy 11 dni. Trzeba by mieć nieco więcej danych aby poddać je jakiejkolwiek analizie.
katolik2020.03.26 18:42
co maja choroby przewlekłe( rózna etiologia, w tym trująca chemia w zywności) do piorunującego zakazenia koronawirusem. Przeciez to jest bron biologiczna wymierzona w człowieka. To nie grypa.
Urszula2020.03.26 19:06
Zgadzam się z tym twierdzeniem. Z rakiem można wygrać, to zależy od nas. Na wirusa nie mamy leku. Atakuje szybko i szybko zabija. Znane są mutacje bakterii i wirusów i jest to konsekwencja działalności i ingerencji człowieka. Z tym wirusem jest podobnie. Nie jest możliwe aby sam się wytworzył od tak sobie, ludziom na zgubę. O tym, że mocarstwa światowe mają broń biologiczną wie każdy kto się tym nieco interesuje. Ta szybkość rozprzestrzeniania się wirusa i jego zjadliwość nie mogą pochodzić od zwykłego drobnoustroju.
Suweren2020.03.26 21:29
Nie będę się spierał, co do pochodzenia, bo niewiele jest wiadomo (ale raczej nie jest to sztuczny wirus na ile moje ubogie doświadczenie pozwala mi ocenić pracę ekspertów), ale choroby współtowarzyszące mają BARDZO DUŻE ZNACZENIE PRZY ZARAŻENIU. Grupy ryzyka (oprócz osób starszych) to osoby z chorobami ukł. krwionośnego (w tym nadciśnienie tętnicze, często współtowarzyszące wiekowi podeszłemu) i choroby uładu krążenia (również). Poza tym choroby immunologiczne w tym autoimmunologiczne i deficyty odporności (pkraktycznie ex definitionem). Pzdr.
Suweren2020.03.26 21:32
Jeśli natomiast chodzi ci o to dlaczego, to wystarczy sięgnąć do patofizjologii SARS-nCov-19: - złuszczanie nabłonka płuc, - zmiejszenie pojemności oddechowej, - nierozłącznośc ukł. oddechowego z ukł. krwionośnmym - rozwój śródmiąższowej choroby płuc, - w skrajnych przypadkach 'samoutopienie'. Pytania?
az2020.03.26 21:42
Ten wirus - patogenom - nie powstał drogą naturalnej mutacji. Szczegóły są dostępne. Kilka faktów referuje red. Gadowski: https://youtu.be/b5xlL-C53f8?t=1437
Suweren2020.03.26 21:45
Dziękuję. Chętnie Gadowskiego posłucham. Mało kto mnie tak wkurza :D Też o tym rozmawiamy w 'naszym gronie' i się zastanawiamy... Ale ten wirus jest jednak zbyt mało rasowo-specyficzny na współczesną broń biologiczną. Można zrobić dużo lepszy. Chyba, że jakiś Chińczyk coś źle złożył ;) Pzdr.
Suweren2020.03.26 22:04
Z tego co szłyszę, połowa informacji to prawda, a połowa to brak rozumienia zagadnienia. Np. płuca i serce mają inne podtyp receptorów acetylocholinowych. Jest dużo uproszczeń. Sporo domniemań.
Suweren2020.03.26 21:48
pato-GEN (gen-OM to komplet genów)
Piotrek2020.03.27 9:30
Czlowieku - jaki autorytet ma Gadowski - to zwykly dziennikarz - takie rzeczy ustala sie badaniami naukowymi, a nie przeczuciami Gadowskiego.
Suweren2020.03.26 21:42
"Grupy ryzyka (oprócz osób starszych) to osoby z chorobami ukł. krwionośnego (w tym nadciśnienie tętnicze, często współtowarzyszące wiekowi podeszłemu) i choroby uładu krążenia (również)." Dwa razy wymieniłem ukł. krwionośny. Za drugim razem chodziło o oddechowy, oczywiście. W tym, takie choroby jak (sądzę): - POCHP - astma - NKO (chor. krążeniowo-odeechowa) - śródmiąższowa choroba płuc (pierwotna w stosunku do zakażenia Convid19) - gruźlica etc, czyli wszystko to, co wpływa na szeroko pojętą wydolność krążeniowo-oddechową.
Pielgrzym2020.03.26 18:41
Wierzę w to, że ta epidemia nie jest jeszcze końcem świata, lecz znakiem (ostrzeżeniem) który powinien skłonić ludzi do nawrócenia w Wielkim Poście. Niestety, wielu zatraciło już wiarę, a przez to także usposobienie do odczytywania znaków świadczących o naszej przemijalności i marności tego życia.
Gospel2020.03.26 18:54
Ale według opisów nieba, ziemskie życie wydaje się sto razy lepsze. W niebie całą wieczność, tylko się klęczy, wielbi i podziwia Boga, na ziemi jest cała masa rozrywek
Pielgrzym2020.03.26 19:17
Właśnie o to chodzi, że na ziemi marność tylko "wydaje się" być szczęściem, które przemija. W Niebie zaś, jest jego niekończącą się pełnią.
bezlitosny internauta2020.03.26 20:29
Wytłumacz to mieszkańcom pałaców biskupich, że dopiero "tam" będą mieli "pełnię".
Piotrek2020.03.26 18:40
Fajny artykul i tym razem widzę, że do wywodow zostały dodane podstawy matematyczne :-). Mysle ze mamy duze szanse na unikniecie wloskiego scenariusza - kluczem jest izolacja i minimalizowanie liczby kontaktow z innymi. Co do testow - pewnie ze fajnie by bylo gdyby bylo ich wiecej, ale rząd zrobil poki co bardzo dobrą robotę. W kontekscie artykulu - ciekawe wideo przedstawiajace symulacje epidemii dla kilku strategii: https://www.youtube.com/watch?v=ZB6jajr7an0
mnugu2020.03.26 19:26
autor chyba sam pisał komentarz?
MaxFiend2020.03.26 19:41
Gdzie są te podstawy matematyczne? Jaki rozkład statystyczny został użyty do tej analizy?
Piotrek2020.03.27 0:46
Alez czego ty chcesz - autor przedstawil prosty model matematyczny, ktory dosc dobrze opisuje rozwoj poczatkowego stadium epidemii w czasie. Pokazal jak ten model dziala na przykladach, podal interpretacje parametrow modelu i zastanowil sie co bedzie sie dzialo gdy parametry ulegna zmianie i czy widac ta zmiane na skutek podjetych dzialan. Ty chcialbys bardziej zaawansowanej matematyki - ale zwroc uwage do kogo kierowane sa te rozwazania - ludzie bez znajomosic statystyki maja szanse zrozumiec jak w miare prosty sposob przewidywac, szacowac i porownywac dalszy przebieg epidemii. I to mi sie bardzo podoba - bo moze trafic do czytelnikow frondy, ktorzy z reguly nie maja solidnego przygotowania matematycznego i pokazac im pewne zaleznosci rzadzace epidemia.
Katarzyna2020.03.27 10:27
Też mi sie podoba :) Jednak zastanawiam się, czy przy tak ogromnej zaraźliwości tego wirusa (bo jest większa niż zwykłej grypy) kiedykolwiek będziemy mogli jeszcze wrócić do normalności. Specyfika szybkiego zarażania wirusa zakłada, ze jeśli w Polsce pozostanie choćby jedna osoba będąca nosicielem (np. zarażony przechodzący bezobjawowo) to wirus się odnowi. Czyli tyle naszego zdrowia ile siedzimy pozamykani w domach. A za co żyć?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.26 18:30
Co za debil PiSał ten artykuł?! brakuje wszędzie testów na wykrywanie wirusa stąd ten "spadek"...
Bogus\\305\\202aw2020.03.26 19:42
TO TY jesteś DEBIL!!!! Gdzie brakuje ośle Polska ma najlepsze opinie na swiecie!
anna bruno2020.03.26 20:19
testuje się osoby z objawami zbliżonymi do koronawirusa nie ma sensu testować ludzi bez objawów przetestują a za dzień lub dwa może dojść do zarażenia, zastanów się kretynizacjo co piszesz ,pewno nie uczyli cię samodzielnego myślenia.
katolik2020.03.26 23:00
11 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. 12 I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, 13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1. 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście." Biblia Tysiąclecia
katolik2020.03.26 23:04
Nie obrażaj mojej religii swoim kretyńskim nickiem.
Idź precz, szatanie!2020.03.27 6:20
"Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga", Psalm 14.1, 53.1.
BOGAnieMA2020.03.26 18:30
Bardziej niż wszechmogącego boga polaczki boją sie bezrozumnego wirusa, ciekawe...
Kk2020.03.26 18:50
Bo w przeciwieństwie do boga wirus istnieje
Iga2020.03.26 22:20
Kk....../ czyżby skrót nazwiska?/ Keller-Krawczyk? Tak! twój bog nie istnieje! I nie może być! A tutaj,wszystko jedno jak sie nazwiesz, to i tak wiadomo, że jesteś Lechem Kellerem, czyli ...."dumny gej! ....itd.....itd........ BOLI CIĘ TO I TO BARDZO, ATEISTO! NIE CHCESZ O BOGU SŁUCHAĆ! MIMO WSZYSTKO CIĘ SUMIENIE GRYZIE! ALE WIEDZ, ŻE JEST TYLKO JEDEN PRAWDZIWY I SPRAWIEDLIWY BÓG, STWORZYCIEL NIEBA I ZIEMI ! NIC NAM NIE ZROBISZ ! NIE ŁUDŹ SIĘ ! Więc nie pisz bzdur i nie rób z siebie pośmiewiska! Tyle osób ci o tym pisze, jak do kamienia !!!!
Azuzu 2020.03.26 19:48
Zobaczysz go niebawem baranie.
sdfgh2020.03.27 8:33
wirusa? pod mikroskopem?
Iga2020.03.26 21:59
Lechu Keller! PYTASZ WE WPISIE POLACZKA? ODPOWIADAM CI, żydziaczku! Poniewaź jak zwykle, specjalnie nie chciałeś napisać "duża literą" WSZECHMOGĄCEGO BOGA", oraz nazwę narodowości: "Polacy", więc ja też bedę od teraz pisać "żydaczek", lub żydziak ! Masz co chciałeś!!!!!! Dotyczczas, pomimo wszystko zawsze pisałam, twoją narodowość dużą literą ! Ale "koniec balu" ! Jesteś chamem! Nikogo nie szanujesz! Nikogo i niczego nie uznajesz! Nawet siebie nie szanujesz! Więc poszedł stąd won! A swoje zapytanie wsadż sobie w swojego HIVa, którym chwalisz się, że masz! Zrozumiano !???
trucker2020.03.27 4:57
zmiataj brodawko.
bezlitosny internauta2020.03.26 18:24
Gdzie można przeczytać "optymistyczne prognozy" Strzemeckiego z 10 marca?
STANISLAW2020.03.27 10:56
Wczoraj był NAJGORSZY dzien w tej pandemii. Liczba nowych zakażeń codziennie i systematycznie się zwiększa w postępie WYKLADNICZYM. Wczoraj tych nowych było NAWIĘCEJ w świecie, bo ponad 60 tysięcy! Nie wprowadzajcie tu ludzi w błąd!