KE jeszcze w tym roku wyemituje obligacje na 80 mld euro - zdjęcie
06.06.21, 13:30fot. zbigniewkuzmiuk.pl

KE jeszcze w tym roku wyemituje obligacje na 80 mld euro

20

1.Jak podała w tych dniach Komisja Europejska w komunikacie jeszcze w tym roku wyemituje pod potrzeby europejskiego Funduszu Odbudowy, długoterminowe obligacje na przynajmniej 80 mld euro.

Emisja obligacji długoterminowych będzie uzupełniana emisjami bonów opiewających także na walutę euro, jak podkreśla KE w komunikacie „aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania”.

Ostateczna wartość uplasowanych na rynku obligacji i bonów w tym roku zostanie ustalona jesienią i będzie dostosowana do potrzeb jakie zgłosi 27 krajów członkowskich w ramach wynegocjowanych przez nie kopert narodowych, służących finansowaniu Krajowych Planów Odbudowy (KPO).

2. W związku z zakończeniem w maju ratyfikacji tzw. zasobów własnych przez wszystkie 27 krajów członkowskich (ostatnia zrobiła to Polska, ratyfikując tę ustawę 31 maja), pierwsza emisja obligacji długoterminowych przez KE jest przewidziana już na czerwiec, pierwsze emisje bonów natomiast odbędą się we wrześniu.

Aby sfinansować cały Fundusz Odbudowy, KE musi pożyczyć 750 mld euro w cenach z roku 2018, ostatecznie więc pożyczy około 800 mld euro, ponieważ będzie to robić do aż końca 2026 roku (projekty z KPO będzie można rozliczać właśnie do 2026 roku w oparciu o podobną zasadę n+3 jak w przypadku środków z Funduszu Spójności).

Wszystko więc wskazuje na to, że to KE będzie w najbliższych latach największym emitentem obligacji (średnio na około 150 mld euro rocznie), dlatego też KE przygotowuje także system aukcyjny zarówno dla emisji obligacji jak i bonów.

3. Nie powinno być raczej problemów z pozyskaniem inwestorów na papiery wartościowe emitowane przez KE, bowiem już w roku 2020 i obecnie, były emitowane obligacje pod realizację programu SURE (ochrona miejsc pracy w sektorach zagrożonych pandemią koronawirusa).

Program opiewa na ok. 100 mld euro, do tej pory KE wyemitowała w kilku transzach obligacje na około 78 mld euro i w przypadku każdej z nich popyt na nie około 7- krotnie przekraczał podaż (Polska uzyskała w ramach tego programu kwotę ok. 11 mld euro).

4. Już w maju odpowiedzialny za europejski budżet komisarz Johannes Hahn poinformował, że około 1/3 obligacji emitowanych w ramach Planu Odbudowy (około 250 mld euro w cenach bieżących), będą to tzw. zielone obligacje, które są szczególnie cenione przez inwestorów.

Bowiem KE przyjmując KPO poszczególnych krajów członkowskich, będzie gwarantować inwestorom w te papiery wartościowe, że środki z nich pochodzące, zostaną właśnie w 1/3 zainwestowane w przedsięwzięcia z europejskiego Zielnego Ładu.

Ponadto około 13% wartości całego Planu Odbudowy czyli około 100 mld euro (Fundusz w będzie miał wartość 800 mld euro w cenach bieżących), będą to środki przekazane krajom członkowskich w postaci zaliczek na realizację projektów zapisanych w ich KPO.

5. Przypomnijmy, że na przyjęcie tych planów KE ma dwa miesiące od momentu ich przesłania przez kraje członkowskie, co więcej później miesiąc na ich zatwierdzenie będzie miała Rada Europejska.

Każdy kraj wynegocjował swoją kopertę dotyczącą finansowania KPO, podzieloną na część grantową (dotacyjną) i część pożyczkową, przy czym pełne zapotrzebowanie na pożyczki muszą zostać określone do końca sierpnia tego roku.

Polska ma zagwarantowaną kwotę 24 mld euro w części dotacyjnej i kwotę ponad 34 mld euro w części pożyczkowej, przy czym w polskim KPO do tej pory zawarliśmy pełne zapotrzebowanie na część grantową, a z części pożyczkowej zapotrzebowanie na ok. 12 mld euro.

Szczegóły dotyczące zapotrzebowania na pozostałą kwotę części pożyczkowej, rząd przekaże KE do końca sierpnia po negocjacjach z potencjalnymi beneficjentami zarówno z sektora rządowego, samorządowego jak i ze strony przedsiębiorców prywatnych.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (20):

Antonii M.2021.06.7 6:23
Twórcy tego burdelu zwanego pandemią mówią wprost o depopulacji. Kto ciekaw niech poczyta, co niegdyś wyznał w 1981 roku Jacques Attali. Dla niezainteresowanych polityką: (To żydowski mason, mentor i promotor, precyzyjnie się wyrażając wynalazca, Emanuela Macrona.) Guru obecnego prezydenta Francji ujął rzecz tak dobitnie, że bardziej dosadnie raczej ciężko będzie tego dokonać. “W przyszłości trzeba będzie znaleźć sposób na zmniejszenie populacji. Zaczniemy od ludzi starych, ponieważ gdy tylko przekroczą oni 60-65 lat, żyją dłużej niż produkują i drogo kosztują społeczeństwo. Potem zajmiemy się słabymi, następnie bezużytecznymi, którzy nic nie wnoszą do społeczeństwa, bo zawsze będzie ich coraz to więcej, a co najważniejsze, na końcu zabierzemy się za głupich. Pozbędziemy się ich, każąc im myśleć, że to dla ich własnego dobra. Nie będziemy w stanie przeprowadzać testów na inteligencję w stosunku do milionów ludzi, to nie jest możliwe! Znajdziemy coś lub spowodujemy coś, np. pandemię, która dotknie pewne warstwy społeczeństwa, prawdziwy lub nieprawdziwy kryzys gospodarczy, wirus, który uderzy w ludzi starych czy dorosłych – to nie ma znaczenia, słabi ulegną, bojaźliwi i głupi uwierzą we wszystko i będą prosić o wyleczenie ich. Zadbamy o to, aby tak zaplanować leczenie, że stanie się rozwiązaniem problemu. Selekcja idiotów dokona się więc samoczynnie, pójdą do rzeźni z własnej woli.” Jeszcze raz przypomnę Jacques Attali mówił o tym już w 1981 roku!!!
Skrzypek na dachu2021.06.7 5:55
Eurostrefa to bankrut . Polska dostaje pozyczke na siedem lat ale zadluzenie na 37 lat , ktore i tak nie uratuje finansow Grecji Wloch Portugalii czy Hiszpanii .
6969692021.06.7 1:39
52 proc. badanych uważa, że premier Mateusz Morawiecki oraz trzech ministrów jego rządu powinni stanąć przed sądem w związku z organizacją wyborów kopertowych wiosną 2020 r. i co mu zrobią? Jak zwykle nic, ponieważ, mając poparcie Lewicy są w stanie zablokować każdą próbę odwołania tego zakłamanego krzywogębego przekręciaża, a Lewica i Gdula z całych sił ich poprą, do tego dochodzi pijaczek Kukiz i jego parę osób mało kontaktujących rzeczywistość, to mamy obraz co za łajzy nami rządzą.
Anonim2021.06.6 22:01
Puść SMS 2,46ZŁ https://www.siepomaga.pl/dlajerzyka#pomocne-firmy
sex2021.06.6 20:07
Mam na imię Asia, szukam miłego, kulturalnego mężczyzny do stałego seks związku mam 26 lat , chętnie Cię poznam, na co dzień pracuje, mam swoje mieszkanie, lubię wyjść do kina na spacer , lubię gotować, zapraszam do poznania się, __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ moje zdjęcia znajdziesz na stronie http://erosx.pl mój profil to Miskasypa26
Anonim2021.06.6 19:41
i z czego się cieszysz komunisto?
Lech Keller-Krawczyk2021.06.6 16:59
Szukam mężczyzny na namiętne sex spotkania. Mam 71 lat, wzrost 168 cm i dupsko mi wisi. Co lubię? Lubie srrać na różnych blogach, pluć koszernym jadem a jedyne orgie to mam w swojej norze w W-wie, ul. Starej Baśni z nadmuchaną lalką wyobrażająca Putina. Moje nagie zdjęcia są tak obrzydliwe, ze nie mam śmiałości je publikować, ale oto moj kontakt: 𝐥𝐞𝐜𝐡.𝐤𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦 Napisz do mnie o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam...
Jarek Kaczyński2021.06.6 15:09
Szukam mężczyzny na namiętne sex spotkania. Mam 71 lat, wzrost 168 cm i zgrabne ciało, lubię koty i rodeo, uwielbiam: ostre orgie, koprofilię i klizmafilię! Moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie; http://pis.org.pl/ Wyszukaj mnie po niku: "prezes" , napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam...
6969692021.06.6 17:47
O tym ,że J. K. jest homoseksualistą wiedzą wszyscy od lat. Chodzi o to, że stoi na czele formacji politycznej, która poniża środowiska LGBT. A z homoseksualizmu czyni zarzut.
gracz2021.06.6 14:26
No i z czego się idioto cieszysz?.
katolik2021.06.6 14:24
Polacy musza pozbyć się UE i SSPIS morderców i wszystkich posłów zdrajców, inaczej nawet jesli w to trudno uwierzyć Polaków czeka wynarodowienie, dojdzie po pseudoszczepionkach do rozwoju chorób i smierci
sex2021.06.6 14:24
Mam na imię Asia, szukam miłego, kulturalnego mężczyzny do stałego seks związku mam 26 lat , chętnie Cię poznam, na co dzień pracuje, mam swoje mieszkanie, lubię wyjść do kina na spacer , lubię gotować, zapraszam do poznania się, __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ moje zdjęcia znajdziesz na stronie http://erosx.pl mój profil to Miskasypa26
TAK!?....2021.06.6 14:57
A ile mi dopłacisz? 2-3 tysiące? Nikt cię w ogóle nie chce!
sex2021.06.6 15:50
Wy księża lubicie dzieci.
golsztajn2021.06.6 14:24
bierzcie kredyt goje nasza banki muszą zarobić
Portofino2021.06.6 14:14
Rząd musi szybko opracować plan B, czyli referendum w sprawie Polexitu. Ten lewacki PE staje się coraz bardziej nieobliczalny. Dochodzi do tego coraz brutalniejszy nacisk Niemiec na różne organy UE na korzystne tylko dla siebie decyzje. Pętla się zaciska.
Anonim2021.06.6 14:36
"Polska jest, za przeproszeniem, cywilizacyjnym zad *upiem, które tak naprawdę nie liczy się w świecie."
Portofino2021.06.6 15:06
Na szczęście takich kundli wyszkolonych przez GW jak Ty jest coraz mniej, o czym świadczą kolejne wyniki wyborów. Gdyby to zależało ode mnie takie g... jak Ty zapakowałbym na jakąś starą barkę, a następnie w ramach ćwiczeń MW storpedował. Z bezkarnością takich Ty trzeba skończyć i skończymy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.6 13:51
rożnego rodzaju złodzieje typu obajtek czy parch rydzyk zacierają chciwe łapska! będzie kasa do rozkradzenia...
A teraz zgadnij!2021.06.6 13:39
Kto będzie głównym nabywcą tych obligacji. Myślę, że będzie następująca kolejność: 1) Rosja-Chiny, 2)Chiny-Rosja i daleko z tyłu Niemcy oraz indywidualni frajerzy.