Katastrofa w Norylsku. ,,Syberyjski Czarnobyl'' - zdjęcie
13.06.20, 17:00Screenshot Youtube - euronews (in English) / Youtube

Katastrofa w Norylsku. ,,Syberyjski Czarnobyl''

19

Warsaw Institute

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.

Do wycieku 21 tysięcy ton oleju napędowego ze zbiornika na terenie elektrociepłowni w Norylsku doszło 29 maja. Jednak władze szczebla regionalnego i federalnego dowiedziały się o tym dopiero 31 maja. Przynajmniej jeśli chodzi o faktyczną skalę awarii – i to bardziej z mediów społecznościowych (mieszkańcy Norylska kręcili telefonami filmiki z gigantyczną czerwoną plamą płynącą z nurtem rzeki Ambarna) niż od przedsiębiorstwa Nornikiel, właściciela, poprzez spółkę zależną, elektrociepłowni. Dopiero 3 czerwca Władimir Putin ogłosił tam stan wyjątkowy na poziomie federalnym. Wszystko to jednak oznaczało, że wykwalifikowane ekipy ratowników chemicznych z całej Rosji trafiły do Norylska co najmniej o 48 godzin za późno. Nie dało się już uratować rzek Ambarna i Dałdykan. Olej napędowy dotarł też do dużego jeziora Piasina. Wypływa z niego rzeka o tej samej nazwie i kończy swój bieg w Morzu Karskim, części Oceanu Arktycznego. Choć minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew (były wicedyrektor FSB i były oficer ochrony osobistej Putina) zapewnił 5 czerwca, że sytuacja została opanowana, to jednak rzeczywistość jest dużo gorsza. Przez tydzień udało się zebrać zaledwie 2 proc. wycieku – wynika z trudnego dostępu do koryta rzeki Ambarna, przecinającego bagna i podmokłą tundrę. Nie do końca swoją rolę spełniają też postawione na rzece przegrody. Zasadniczo są one bowiem przeznaczone do walki z wyciekami ropy naftowej. Tymczasem olej napędowy jest dużo bardziej toksyczny, niektóre jego związki wchodzą w reakcję z wodą, w efekcie opadają na dno i pokrywają wszystkie żywe organizmy. Trudniej zbierać taką substancję, niż te pływające tylko na powierzchni wody. Wygląda na to, że oczyszczanie rzek, ich małych dopływów oraz jeziora będzie trwało nie tygodniami, a miesiącami. Skutki ekologiczne trzeba będzie zaś mierzyć w latach, a nawet dekadach.

Właściciel elektrociepłowni, w której doszło do wycieku, twierdzi, że to wina globalnego ocieplenia. Konkretnie zaś chodzi o topnienie wiecznej zmarzliny, na której stoi nie tylko pechowy zbiornik, nie tylko cała elektrociepłownia, nie tylko cały Norylsk, ale de facto cała północna Rosja. Stopniowe tracenie przez wieczną zmarzlinę siły nośnej jest faktem. Na roztapiającej się Syberii chwieją się i pękają budynki, koleje, drogi. Działają jednak różne systemy monitoringu związanych z tym zagrożeń. We wspomnianej elektrociepłowni takiego nie było, choć zakład pochodzi z początku lat 80. XX w. W efekcie nie zauważono pęknięć w betonowej podłodze zbiornika na olej napędowy – aż w końcu topniejąca zmarzlina nie utrzymała ciężaru. Podłoga się załamała, a tysiące ton zabójczej dla środowiska substancji błyskawicznie pokonały lądowy odcinek dzielący elektrociepłownię od rzeki. Ostateczne wnioski co do przyczyny awarii ustali specjalna komisja. I nie jest wcale przesądzone, że „winnym” okaże się roztapianie wiecznej zmarzliny. Wiadomo, że we wcześniejszych latach różne inspekcje wskazywały na zły stan techniczny zbiornika, a dokładniej widoczną korozję jego stalowych ścian. Oczywiście firma nic sobie z inspekcji nie robiła, bo Nornikiel – światowy lider produkcji niklu, palladu i platyny – jest państwem w państwie w tej części kraju. Główny właściciel koncernu, najbogatszy Rosjanin Władimir Potanin już zapewnił Putina, że na usuwanie skutków katastrofy „nie pójdzie nawet jeden rubel z państwowej kasy” i wszystkie koszty pokryje Nornikiel. Oczywiście Kreml Potanina karał nie będzie, wszak to lojalny oligarcha, a Nornikiel to największy podatnik w Rosji. Ale to ostrzeżenie dla Putina. Nie da się wszystkim ręcznie sterować, lokalnie urzędnicy ukrywają przed „górą” fakty (jak kiedyś w Czarnobylu), a infrastruktura popada w ruinę.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

 


Komentarze (19):

Szybka Randka sex2020.06.14 11:46
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Jerzy2020.06.14 8:25
ten naród zapijaczonych analfabetów może co najwyżej taczki obsługiwać, wszystko co bardziej zaawansowane technicznie prędzej czy później ich przerośnie
otto2020.06.13 23:50
Warto by im podesłać naszych speców od zanieczyszczeń: Frau Gronkiewicz i Herr Trzaskowskiego..
antoni.s2020.06.13 21:17
A w janowie podlaskim konie padają i cisza jak po śmierci organisty,pis off!!.
zbych2020.06.13 18:50
Andrzej Duda to się uda 2020 .
@Chory świat 2020.06.13 18:40
- "A jak uSSa zatruło Jugosławię uranem..." - Ale okazało się, że to na dobre "Jugosławii" wyszło - ludzie się "świecą" w nocy i jest jakoś weselej.
Peace2020.06.13 19:42
kretyn to wedle ciebie Fukusima i Czarnobyl też sa ok??? co za idiota Hirosima Nagasaki ...
Chory świat2020.06.13 18:31
A jak uSSa zatruło Jugosławię uranem bomby podczas wojny Irak to juz dramat ile tego tam jest dzieci chore sie rodzą ziemia napromieniowana tego sie nie mówi oficjalnie ... poszukajcie w necie puki nie ocenzurują Onz UNICEF oficjalnie podawało raporty badań i co nic im nie zrobiono za zbrodnie przeciw ludzkości i naturze !!!
Peace2020.06.13 19:40
ameryka to najwięksi mordercy świata od czasów hitlera i stalina
katolicka kretynizacja polski2020.06.13 18:02
PADalec to wrzaskliwy neobolszewik! wciskający naszym dzieciom , zbrodniczą ideologię KC PiS i zboczonych biskupów-pedofilów!
Odyn2020.06.13 18:43
wracaj wydoić kozy w izraelku idz do swych pedofilii mocodawców lichwiarskich wracaj papa
Ali Baba2020.06.14 20:17
Widzę, że "czerwony kretynek" na tym forum nieustannie czuwa, jak kiedyś ORMO, i zboczeni bonzowie KC PZPR, korzystający z usług młodych chłopców na dworcu warszawskim ? Ha! ha! ha!
Marek Krakowski2020.06.13 17:50
Ruscy potrafią zgnoić wszystko. :( Bajkał też załatwili na cacy i wiele innych pięknych przyrodniczo miejsc. Moi dziadkowie mawiali, że : "Tam gdzie Kacap, tam syf kiła i mogiła." Cóż ? Mieli rację. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Obiektywny2020.06.13 18:33
Czyli jakieś pikuś w porównaniu do tego ile szwaby są nam winne ok biliona .
Norylsk2020.06.13 17:19
Tam, gdzie wydobywają rudy niklu i kobaltu.
Leszek2020.06.13 17:17
Dla tych co boją się Korona świrusa. Wywiad Briana Rose z Davidem Icke podczas bezpośredniej transmisji na YouTube (6 kwietnia 2020 r.) obejrzało 65 tysięcy osób. Zaraz potem został on usunięty ze wszystkich kanałów YouTube'a, Vimeo i Facebooka.  Polecamy go WSZYSTKIM, którzy chcą … https://www.bitchute.com/video/pT0DH7j7KMb3/?fbclid=IwAR1Q6SnZ7HQRAvjshcN9pQYDQXEtb1HWHe--O-vvDZAI9py5Gsxvbdf6snU
Walka trwa2020.06.13 17:15
https://www.cda.pl/video/5340975fd
ale jakoś nie jest mi żal2020.06.13 17:15
Jezioro Bajkał jest już niemal w całości zniszczone.
dzielnicowy2020.06.13 17:06
WARIANT: Trzaskowski - skala makro najwyraźniej w modzie.