Rybnicki sędzia bez immunitetu. Jechał pod wpływem alkoholu - zdjęcie
14.10.20, 17:18

Rybnicki sędzia bez immunitetu. Jechał pod wpływem alkoholu

10

We wtorek w Rybniku doszło do kolizji drogowej z udziałem sędziego Ryszarda F. W czasie przeprowadzanych czynności policyjnych stwierdzono u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Izba Dyscyplinarna zdecydowała dziś o uchyleniu mu immunitetu.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek wieczorem, przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Sędzia Ryszard F., będąc pod wpływem alkoholu, najechał na tył poprzedzającego go pojazdu. Kierujący tym autem 81. latek doznał w wyniku kolizji obrażeń ręki.

- „Sędzia Ryszard F. – Przewodniczący jednego z Wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku został wczoraj wieczorem zatrzymany w związku z ujęciem go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowodował kolizję drogową. Przeprowadzone badanie wykazało u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu” – poinformowała o zdarzeniu Prokuratura Krajowa.

Działając w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach prokuratorzy zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy kolizji. Sędzia, którego chroni immunitet, może zostać zatrzymany w przypadku, kiedy został zatrzymany na gorącym uczynku i zatrzymanie to jest niezbędne do prawidłowego toku postępowania. O takim zatrzymaniu musi zostać niezwłocznie powiadomiony prezes właściwego sądu apelacyjnego, któremu przysługuje prawo do nakazania natychmiastowego zwolnienia zatrzymanego sędziego. W tym przypadku jednak prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie i nie podjął decyzji o zwolnieniu.

Prokuratura skierowała do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie Ryszardowi F. immunitetu. Prezes Sądu Okręgowego w Rybniku zarządził już natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Ryszarda F.:

- „Zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez sędziego występku opisanego w art. 178a par. 1 kk (prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości). Sędzia został złapany na gorącym uczynku. Po zdarzeniu został zatrzymany (...)” – uzasadniono tę decyzję w piśmie nadesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Dziś wieczorem rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej poinformował o uchyleniu immunitetu sędziemu Ryszardowi F.:

- „Immunitet został uchylony w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości” – przekazał Piotr Falkowski.

Dodał, że SN podjął decyzję o zawieszeniu sędziego w czynnościach i obniżeniu jego uposażenia o 45 proc. Teraz sędzia usłyszy zarzuty prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (10):

ala2020.10.19 17:01
W Rybniku przykład idzie z góry! ile miał Prezydent Kuczera jak jechał na %?
rebeliant2020.10.15 0:47
A gdy alkohol się skończył, to w ruch poszedł rozpuszczalnik.
Jan Radziszewski2020.10.14 23:28
++ niedługo żydzi i lewacy LGBT się nacieszą swym purysowym zwycięstwem!!! +++ Pouczenia Pan i Król nasz!! 22/ 23 VIII 2020 Oświecenie Sumień - ostatki ++ - Pytasz dziecko ( w duchu) ile umrze osób w Polsce podczas Prześwietlenia Sumień:) - Tak Panie Jezu. + Dużo, dziecko. - To i na świecie pewnie będzie dużo. +++ - Będzie to dużo w każdym kraju i narodzie chrześcijańskim:) (smutny uśmiech Pana Jezusa). Sługa, który zna wolę swego pana otrzyma większą chłostę. ++ Inaczej mówiąc ochrzczeni, którzy zostali wszczepieni w Mój Kościół a zlekceważyli Boże dary odpowiedzą za to surowiej niż muzułmanie czy inni innowiercy, poza tymi, którzy prześladują chrześcijan. Lecz i tam jest masoneria. + Ci zaprzedani szatanowi a wysoko umocowani nie umrą wtedy. ++ - Czy będzie tak, Panie Jezu, że będę szedł i widział zmarłych podczas Sądu na próbę? - Tak będzie, dziecko. Skupisz się na swoich grzechach i winach i Mej Miłosiernej Miłości, ale będziesz to wszystko widział i oglądał. ++++ - Ciekawi Cię, jednak, dziecko, ile osób umrze podczas Prześwietlenia Sumień. ++ Ludzie się będą bali wobec podanej liczby. Niech tak zostanie. Każdy Polak, który chodzi regularnie do Spowiedzi i do Komunii i ani jedna ani druga nie jest świętokradcza < tu w mniejszej części nieczytelny zapis „ 95 procent ma szansę na powrót do życia, ponowną szansę po Prześwietleniu Sumień”. 95 procent z wyżej wymienionych C.P>. Ale tak, będziesz i widział młode, ładne dziewczyny martwe bo własne ich grzechy wywołają w nich taki wstręt, że umrą. ++++ I cóż i będzie widać marność, młode ciała sposobne do rozkoszy cielesnej, do niczego już nieprzydatne:). ++ - Ludzie się będą bali, że nastąpi koniec świata. ++ Czy mam wyprowadzać ich z błędu? - Poniekąd. ++ Będziesz mówił aby przygotowali się na spotkanie z Panem bo chwila jest bliska. I by nie lękali się, ale uniżyli serca. Niech czynią pokutę i żałują za grzechy z całego swego życia a zwłaszcza za zatajone przed spowiednikiem. Niech przepraszają za wszystkie uchybienia wobec Mnie w Przenajświętszym Sakramencie i w Komunii Świętej:) ++ Módlcie się teraz za tych co znajdą się w Prześwietleniu Sumień a nie będą wedle Mej Woli. Może umrzeć wielu młodych ludzi, którzy wzgardzili Bogiem/ piątek, 4 września 2020 30 VIII 2020 - Kończymy przekazy. Dokonasz jeszcze wpisu gdy będzie Krzyż na Niebie. Dam jeszcze Swoje Słowo, chociaż przede wszystkim będzie mówił Krzyż
kloes2020.10.14 20:14
za Sądy w Krakowie też się biorą...
Kacaw Zaw2020.10.14 19:41
To nadzwyczajna kasta ,dopiero co urzędowo powiesili tow.Jaworka na własnym wolu tarczycznym -dla hecy,to nie Polacy ,to nadzwyczajna kasta pociotków aszkanezyjskich i sefardyjskich oraz sodomitów azjatyckich
JonB2020.10.14 19:31
I za tylko tyle go zatrzymali ? Nawet nie zabil ?
SZOK!!!!2020.10.14 18:29
To sędziowie w Polsce nie mogą jeździć narąbani? Natychmiast wystosować pytanie prejudycjalne do TSUE, bo to skandal i drastyczny przykład łamania praworządności w Polsce
skuter2020.10.14 17:52
Nie sądzę by Berlin dał zgodę na uchylenie immunitetu
Ja, Szatan2020.10.14 17:51
ANEKS DO INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, czcicieli trupa Lenina, wyznawców masonów i brukselskich neomarksistów, którzy w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki ***** Doceniam waszą aktywność, poświęcony (stracony?) czas, wasze nędzne wypociny oraz pretendujące do śmiesznych, a w istocie głupkowate komentarze na forum Frondy. Niestety, nie zauważyłem, by ktokolwiek się tym przejmował. Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
harry2020.10.14 17:50
toż to zamach na niezawisłość sędziowską ! UE natychmiast na pomoc ! I jak się da to od razu również Bundeswehra niech wkracza do Polski !