Kard. Sarah: Rozwodniona nauka nikogo nie przyciągnie do Kościoła - zdjęcie
17.10.18, 16:45fot. Francois-Reis Salefran, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Kard. Sarah: Rozwodniona nauka nikogo nie przyciągnie do Kościoła

Jak mówi kardynał Robert Sarah, Kościół katolicki nie może wycofywać się z wymagań wiary chrystusowej, także w obszarze seksualności. Na forum Synodu Biskupów o młodzieży prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apelował o ,,odważne głoszenie katolickiego nauczania moralnego, zgodnie z chrześcijańskim ideałem, zamiast jego rozwadniania i ukrywania prawdy, by przyciągnąć młodych ludzi do Kościoła''.

Jak powiedział gwinejski hierarcha, młodzi ludzie są idealistycznie i pragną jasnych zasad. Jest wielkim błędem i znakiem braku szacunku ,,nie doceniać zdrowego idealizmu młodzieży''. Taka postawa utrudnia też według kardynała ,,prawdziwy proces wzrostu, dojrzewania i świętości''.

Purpurat wskazał, że część młodzieży w fazie przygotowawczej do Synodu prosiła Kościół o ,,wyjaśnienie'' szeregu kwestii, które ,,leżą im na sercu''. Apelowano, by nie zajmować się tylko związkami seksualnymi, dyskryminacją na tle orientacji seksualnej czy równością kobiet i mężczyzn. Z drugiej strony, przypomniał hierarcha, inna część młodzieży życzyłaby sobie ,,radykalnej zmiany, prawdziwego przewrotu w Kościele dotyczącego nauczania na te tematy''.

Jak dodał, nie wszyscy są gotowi, by podzielać naukę katolicką. Zaznaczył przy tym, że o ile sama nauka Kościoła jest bardzo jasna, to może być tak, iż niektórzy duszpasterze głoszą ją w zbyt mętny sposób.

bb/Catholic Herald