Kard. Sarah: Dzisiaj Kościół i uniwersytet przechodzą przez bardzo poważny kryzys - zdjęcie
09.11.19, 10:10(fot.youtube)

Kard. Sarah: Dzisiaj Kościół i uniwersytet przechodzą przez bardzo poważny kryzys

7

Na Uniwersytecie CEU San Pablo w Madrycie zaprezentowano XXI Kongres Katolicy i Życie Publiczne. Odbędzie się on w przyszłym tygodniu (15-17.11.2019) pod hasłem „Wolność edukacji, wolność wyboru” (Libertad para educar, libertad para elegir). Specjalnym gościem był kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a jego wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Miejsca w auli zajęło ponad 600 osób. Organizatorzy musieli udostępnić także inne pomieszczenia, w których wystąpienie kard. Saraha można było śledzić na przygotowanych ekranach.

Kard. Robert Sarah wygłosił konferencję na temat: „Znaczenie edukacji w dzisiejszej misji Kościoła” (Importancia de la educación en la misión de la Iglesia hoy). Bezprecedensowy kryzys antropologiczny i moralny, który dotyka nasze czasy wymaga od Kościoła większej odpowiedzialności i zaangażowania, aby mógł zaproponować swoje nauczanie w sposób jasny, precyzyjny i mocny.

„Dzisiaj niektórzy chcieliby, aby Kościół skoncentrował się wyłącznie na praktykowaniu miłosierdzia, na pracy, by zredukować lub wykorzenić ubóstwo, na przyjmowaniu imigrantów, na towarzyszeniu i przyjmowaniu «zranionych życiem»”. To wszystko jest konieczne, mówił kard. Sarah, ale dzisiaj trzeba o „wiele bardziej pracować pod prąd, aby nie pozwolić, by tyle osób zostało zranionych na duszy, ciele, w inteligencji i afektywności. Czyż edukacja nie jest najlepszą prewencją? Chodzi tutaj o realizację sprawiedliwości i miłosierdzia”.

Dzisiaj większość uczniów i studentów żyje „w klimacie zarażonym ideologią gender, prometejską ideologią transhumanizmu, dążeniem do tego, aby człowiek zajął miejsce Boga. Musimy być zdolni do oceny powagi kryzysu” biorąc pod uwagę „ateistyczną atmosferę i obojętność na kwestie religijne bądź moralne, którymi nasiąknięta jest edukacja i struktury szkolne”. Kolejnym wyzwaniem jest „społeczne przyzwolenie na homoseksualizm”.

„Kościół i uniwersytet przechodzą przez bardzo poważny kryzys, kryzys społeczeństwa laickiego, zsekularyzowanego i bez Boga”. Ten kryzys ma swoje korzenie w „nieustannym kwestionowaniu podstawowych wartości, które przez tysiące lat wspierały, uczyły i kształtowały człowieka wewnętrznie”. W procesie wychowania „pierwszą komórką jest rodzina, która może dodać wielkiej siły wśród pomieszania idei, ideologii, dezinformacji i wrażeń, które atakują młodzież ze wszystkich stron”.
Ka

rd. Sarah odniósł się również do kwestii ekologii. Wskazał, że „aktualna troska o środowisko naturalne, w którym człowiek żyje jest uzasadniona, alenie może się ograniczać jedynie do niego. Musi także wziąć pod uwagę środowisko społeczne i kulturowe, w którym wychowują się dzieci”. Wystąpienie watykańskiego dostojnika zostało przyjęte długimi i gorącymi brawami.

 Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

vaticannews.va

Komentarze (7):

Michal2019.11.10 1:02
znowu ten afrykański szaman stara się układać życie w Europie.
wierny katol2019.11.9 19:35
To na prawde wielki czlowiek, wspanialy katolik. Dzisiejszy filar Kosciola !!!
LudożercyWsłuchaniWBulgoczącyOdgłosGotowaniaSaraha2019.11.9 15:42
Beżowy elegant z chaty z koziego łajna zamienionej na złoty pałac. Nauczył się mówić po watykańsku i leje wodospadami kato-frazesów, trywialnych bzdur, mętnych bajdurzeń, nadętych bełkotów.
obserwator2019.11.9 18:36
Żeby tak "lać" trzeba być inteligentnym. To "coś" się ma albo nie, tak jak talent muzyczny, czy wyczucie piękna muzyki niezależnie od pochodzenia. Bo zasada klasyczna głosi nie ważne "kto" tylko "co" głosi.
trzeżwo myślący2019.11.9 21:41
Nic dziwnego, że nie rozumiesz tego, co czytasz. Dlatego może opuścisz to forum? Teksty trochę za trudne?
Ryszard Olejniczak2019.11.9 12:54
"Dzisiaj większość uczniów i studentów żyje „w klimacie zarażonym ideologią gender, prometejską ideologią transhumanizmu," Bo kościół i uniwersytety zamiast zajmować się prawdziwą nauką (tym wszystkim co się opiera na prawach niezależnych od miejsca i czasu, czyli głównie naukami ścisłymi - tym co Bóg zapisał w konstrukcji stworzonego przez siebie wszechświata) zajmuje się pseudo naukowymi bzdetami). Głoszone jest także morze bełkotu na temat chrześcijaństwa a przecież fundamentem naszej wiary nie jest to co kto sobie wyobraża, tylko matematycznie ścisły tekst - Ewangelia. Czemu duchowieństwo boi się zaangażować najwybitniejszych naukowców (matematyków, logików, fizyków) do logicznej analizy tego tekstu i określenia jaka jego interpretacja jest prawdą a co jest niedopuszczalną manipulacją dla władzy, zaszczytów i pieniądza (w pierwszym oczywiście rzędzie władzy duchowieństwa). Jako przykład: trwa nie potrzebna pyskówka czy jest dopuszczalne wyświęcanie kobiet.Wiadomo, że w czasach Jezusa Chrystusa w kulturze żydowskiej kobieta była niczym - jakby nie istniała. Czy miałoby wtedy jakikolwiek sens powołanie kobiety do grona apostołów, z drugiej strony czy gdziekolwiek w Ewangelii jest zasygnalizowane, że nie należy nigdy tego robić??? Chrystus człowieczeństwo wszystkich ludzi traktuje przecież równo a odmawia go tylko tym , których nazywa "wieprzami" (nie rzucaj pereł...) niech więc rozstrzygnięcie będzie wynikiem matematycznie ścisłej analizy tego co stoi w Piśmie Świętym. Poziom obecnej dyskusji (po obu stronach barykady) jest bowiem niegodny chrześcijanina a nawet więcej - człowieka.
R2019.11.9 12:21
Życzę Kardynałowi Sarahowi by został kolejnym papieżem. Każda jego wypowiedź jest prawdziwa i natchniona. Wspaniały człowiek.