Kard. Sako mocno do kapłanów. ,,To nie prestiż'' - zdjęcie
19.07.19, 17:32(fot. youtube)

Kard. Sako mocno do kapłanów. ,,To nie prestiż''

1

- Bądźcie radosnymi świadkami Chrystusa. Pełniona przez was funkcja nie jest źródłem godności i prestiżu. Macie być sługami, którzy działają według zasad miłości, służby i daru - powiedział kard. Luis Raphaël Sako na spotkaniu z biskupami i kapłanami Kościoła chaldejskiego. Zebrali się oni na corocznych ćwiczeniach duchownych w Erbilu, na północy Iraku.
 

Chaldejski patriarcha Babilonu podkreślił wagę osobistej i ścisłej relacji każdego kapłana z Jezusem Chrystusem, który jest fundamentem wszystkich relacji międzyludzkich. Dodał, że bez niej i bez modlitwy nie można być uczniem Jezusa.

Iracki purpurat odniósł się także do sytuacji Kościoła chaldejskiego. Zachęcił do włączenia się w jego odnowę. Również bowiem i ta wspólnota leczy rany po bezpardonowym prześladowaniu ze strony Państwa Islamskiego. Doprowadziło ono m.in. do wielkiego kryzysu powołań oraz wewnętrznych podziałów, dziś już przezwyciężonych. Wielu chrześcijan, a wraz z nimi kapłani i mnisi, mimo zakazu ze strony swoich zwierzchników, opuściło Irak, aby osiedlić się w miejscach bezpieczniejszych.

Kard. Sako wyraził także nadzieję, że przewidywana w przyszłym roku wizyta Papieża Franciszka w tym kraju przyczyni się do zabliźnienia ran oraz wniesie nowy zapał i siły w misję chrześcijańskiej wspólnoty.

- Nasi wierni poszukują pasterzy radosnych, otwartych i pobożnych – powiedział patriarcha – którzy świadomi są rzeczy dziejących się obok. Nie chcą kapłanów pesymistów albo ponurych biskupów.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (1):

olaboaga2019.07.19 18:05
Patrzcie, jakie pouczenia daje kaplanom ten koles. Najlepiej, aby kaplan byl sluga, ubogim i poboznym, a na dodatek radosnym. Pokaz, jak ty to robisz.