18.03.19, 13:45

Kard. Robert Sarah: Chcesz podźwignąć Kościół? Padnij na kolana

Nie bójmy się tego powiedzieć: Kościół potrzebuje dziś głębokiej reformy, która dokona się przez nasze nawrócenie – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zabrał głos na temat trwającego obecnie kryzysu Kościoła. Postrzega go z perspektywy zwyczajnych wiernych i ogromnej rzeszy porządnych księży. Kolejne odsłony słabości Kościoła zachwiały wiarą katolików i rzuciły cień podejrzenia na wszystkich kapłanów. Kard. Sarah chce im przywrócić ufność i pokój. Nie wątpcie, trwajcie przy nauczaniu Kościoła, bądźcie wytrwali w modlitwie, w Kościele zawsze będzie dość światła dla każdego, kto szuka Boga – pisze afrykański purpurat.

 


Nie lekceważy on jednak aktualnego kryzysu. „Kościół – zauważa - miał być miejscem światła, a stał się kolebką ciemności”. To co się w nim dzieje, postrzega w bardzo radykalnych kategoriach, zapożyczonych od Papieża Franciszka. Ujawniane dziś skandale widzi przez pryzmat ewangelicznych wydarzeń: zdrady Judasza i zaparcia się Piotra. Twierdzi, że od dawna żyjemy tajemnicą Judasza. Zdrada dokonująca się dzisiaj, została przygotowana i spowodowana przez wiele innych zdrad, mniej widocznych, bardziej subtelnych, ale równie głębokich. Zarzuciliśmy modlitwę i pogrążyliśmy się w nurcie aktywizmu. Wstydziliśmy się Jezusa, Jego objawienia i nauczania moralnego. Aby błyszczeć przed światem, zakwestionowaliśmy prawdę objawioną i pozbawiliśmy moralność jej znaczenia. Niektórzy kapłani kwestionują znaczenie celibatu, roszczą sobie prawo do życia prywatnego, co jest sprzeczne z misją kapłana. Inni posuwają się tak daleko, że chcą mieć prawo do zachowań homoseksualnych – wylicza kard. Sarah.


Podkreśla on, że kryzys ten ma przede wszystkim charakter duchowy, jest kryzysem wiary. Diabeł natomiast chce byśmy starali się go rozwiązać jak kryzys instytucji tylko ludzkiej. „Jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana” – pisze prefekt watykańskiej kongregacji, podkreślając, że to właśnie modlitwa musi być pierwszą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Tego kryzysu nie da się przezwyciężyć ludzkimi siłami. Kard. Sarah przestrzega też przed podziałami, tworzeniem frakcji w Kościele. Przyznaje, że biskupi i kapłani są niedoskonali, mają swoje słabości. Prosi jednak wiernych, by nimi nie gardzili, choć jak podkreśla, powinni od nich wymagać katolickiej wiary i sakramentów życia Bożego.


Kard. Sarah pisze o tym we wstępie do swego nowego książkowego wywiadu („Le soir approche et déjà le jour baisse - Ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”), który w środę trafi do francuskich księgarń. Poprzednie dwa („Bóg albo nic” oraz „Moc milczenia”) okazały się światowymi bestsellerami. Tym razem prefekt watykańskiej kongregacji skupia się na duchowym kryzysie współczesnego świata. Wyznaje, że książka ta jest „krzykiem jego duszy”. „Jestem wam winien, chrześcijanie, jedyną prawdę, która zbawia – pisze afrykański purpurat. – Już niebawem stanę przed wiekuistym Sędzią. Cóż Mu powiem, jeśli nie przekażę wam prawdy, którą sam otrzymałem. My biskupi powinniśmy drżeć na myśl o naszym milczeniu, które obarcza nas winą, o milczeniu, które czyni nas wspólnikami, o naszym milczeniu, by przypodobać się światu” – dodaje kard. Robert Sarah.

We wstępie do nowej książki wskazuje on również na szczególną rolę miłości do Następcy Piotra. Nie przypadkiem dedykuje tę pozycję dwóm Papieżom: „Benedyktowi XVI, niezrównanemu w staraniach o odbudowę Kościoła, i Franciszkowi, wiernemu synowi św. Ignacego”.

bb/Vaticannews.va - Krzysztof Bronk

Komentarze

Mateusz Jeglinski2019.03.18 20:47
Pełna zgoda ks kardynale i nie oglądać się na tych z góry w kościele.
pendragon666662019.03.18 16:29
kosciol katolicki jest to zbrodnicza organizacja i jak kazda takowa zbrodnicza organizacja powinien zostac zdelegalizowany
Jozin z Bazin2019.03.19 12:11
Co ty nie powiesz ? ;) poważnie? zdelegalizowana ? i co jeszcze ci się marzy, no mów pimpek jakie jeszcze rodzą ci się pomysły ? daj upust swojej wyobraźni, tfu-j szef cię wynagrodzi, dostaniesz darmową wejściówkę na cmentarz...
pendragon666662019.03.19 15:28
a ty katolicki sekciarzu dostaniesz nocnik na swoje rece
DawaćGoNaNarodowyDewotomKuUciesze2019.03.18 16:02
Stary pierdzioch watykański książki sobie pisze z dedykacjami dla ultrapierdziochów, a w Afryce dzieci mrą z głodu. No tak, ale on już o chacie z koziego gówna zapomniał. Teraz w złotej wannie kąpie się z wielokolorowymi klerykami, jako krzewiciel ekumenizmu.
asd2019.03.18 22:12
W złotej wannie kąpiesz się moze ty który piszesz te bzdury. Ludzie z afryki są mądrzejsi i nie odrzucają nauki kościoła bo wiedzą że w niej jest mądrość i prawda Ty nie masz nic do zaproponowania. Mądrujesz się ale twoje rady są jak nieczystości i zgnilizna
anonim2019.03.18 14:50
Do kogo to? Znów nie wasza wina?
zwykła owieczka2019.03.18 14:07
Przykład musi iść z góry. Czy ktoś widział leżącego krzyżem lub choćby klęczącego papę Dzieńdobry? Oczywiście nie mam na myśli klękania Bergoglio przed muzułmanką.