Kard. Pell złożył odwołanie - zdjęcie
17.09.19, 15:21(fot. kerry myers/flickr/CC BY 20)

Kard. Pell złożył odwołanie

5

Kard. George Pell złożył ostatnie przysługujące mu odwołanie od wyroku sądu w Melbourne, który skazał go na 6 lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastolatków w 1996 r. Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został skazany wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar i pomimo silnych dowodów obrony, przemawiających za jego niewinnością. Od lutego przebywa w więzieniu.

O złożeniu odwołania poinformował Sąd Najwyższy Australii. Przypomnijmy, że 21 sierpnia sąd apelacyjny stanu Victoria odrzucił pierwsze odwołanie. Trzyosobowe kolegium sędziowskie nie było jednak jednomyślne. Jeden z sędziów Mark Weinberg, były prokurator federalny Australii, stwierdził, że nie można uchylić wszystkich racjonalnych wątpliwości co do winy oskarżonego i dlatego opowiedział się za uwzględnieniem odwołania. Do tej opinii odwołują się też teraz adwokaci kard. Pella.

Sprawa 78-letniego kardynała budzi wiele emocji. Sąd działa pod silną presją opinii społecznej. Kościół w Australii dopuścił się bowiem w przeszłości poważnych uchybień na polu ochrony dzieci i młodzieży. Wielu małoletnich padło ofiarą nadużyć. Społeczeństwo domaga się więc przykładnego ukarania byłego arcybiskupa Sydney. Z drugiej strony sam proces budzi poważne wątpliwości w środowisku prawniczym i źle świadczy o praworządności w Australii.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va


Komentarze (5):

Złożył odwołanie?2019.09.18 6:56
A gdzie on się tak spieszy do Watykańskiego luksusu – przecież ślubował życie w ubóstwie.
Po2019.09.17 19:14
Przeciez on nie popelnil przestepstwa.To swiete cialo chcialo.
ZerrO2019.09.17 17:30
Do Diabła niech się odwoła.
www2019.09.17 16:15
Proces przecież nie jest potrzebny, wiadomo że pedofila poznaje się po koloratce. Wyborcza pisze, że księża to pedofile, no to wiadomo, że nimi są,
CałaCelaRobiCwelaZPedofilaPella2019.09.17 15:39
I to jest państwo: arcy-kleruchacz Pell siedzi w celi, bo ruchał dzieci. Tam go recydywa resocjalizuje dzień i noc, aż iście szatańskie wycia niosą się po korytarzach. Ale klawisze w australijskich więzieniach nie reagują, bo nie zajmują się egzorcyzmowaniem, tylko pilnowaniem porządku. Polska musi wystąpić do rządu Australii z prośbą o udostępnienie metod pakowania klero-pedofilów do cel. Jest z tym w Polsce ogromny kłopot od setek lat. Oby dotarły do polskiego wymiaru sprawiedliwości także instruktażowe nagrania, jak recydywa resocjalizuje arcy-zboka Pella kijem bardaszanej szczoty i nogą taboretu. Niech Ziobro prześle je niezwłocznie do starców z polskiej ePiSkopatologii.