Kard. Nycz: Dialog ze światem jest nieodzowny, by Kościół mógł głosić dziś Ewangelię - zdjęcie
09.12.21, 10:50Fot. Screenshot You Tube Polskie Radio

Kard. Nycz: Dialog ze światem jest nieodzowny, by Kościół mógł głosić dziś Ewangelię

59

"Wymiana myśli ze współczesnym światem jest nieodzowna, by Kościół – powołany, by głosić Ewangelię dziś, nie jutro" – spełnił swoje zadanie – mówił kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył Mszy św. w 40. rocznicę ustanowienia Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w kościele św. Marka.

Papieska Akademia Teologiczna (dziś Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie) została ustanowiona w motu proprio polskiego papieża „Beata Hedvigis” z 8 grudnia 1981 roku.

W homilii kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że był to „krok profetyczny”, sięgający wiele dziesiątków lat naprzód, aż „do dzisiejszych czasów i następnych, które idą i wymagają odpowiadania na wyzwania”. "Jeżeli mówimy o pewnej dalekowzroczności, to trzeba mieć na uwadze przede wszystkim osobę kard. Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II. On doskonale wiedział, jak ważną rzeczą jest wykształcenie księdza, katechety, teologa świeckiego, ludzi świeckich w Kościele, katolickiej inteligencji. Wiedział, że to znajdzie kiedyś historyczne potwierdzenie, gdy przyjdzie czas wolności" – mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał historię uczelni, zwłaszcza od 1954 roku, kiedy to Wydział Teologiczny został usunięty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż do współczesności. "Droga do powstania uniwersytetu była długa i byli na niej ludzie, którzy potrafili myśleć na wiele dziesiątków lat naprzód, niejako intuicyjnie przewidywać, co się może wydarzyć i co będzie potrzebne, a wśród trosk tamtego świata i Kościoła widzieli ważność i potrzebę uprawiania teologii, kształcenia ludzi w kierunku teologicznym" – mówił.

Do głównych wyzwań uczelni katolickich kard. Nycz zaliczył interdyscyplinarność i wielowydziałowość, przytaczając zdanie ks. prof. Michała Hellera, który często powtarza, że „jeśli teologia nie chce pozostać w getcie współczesnego świata, musi się otworzyć na inne kierunki, inne dyscypliny naukowe, kościelne i świeckie”. "To jest jedno z ważniejszych wyzwań naszego współczesnego czasu, żebyśmy się nie zatrzymali tylko na zamartwianiu się, że mamy mniej księży do kształcenia, kleryków, że mniej świeckich przychodzi, ale abyśmy umieli szukać dróg, które nas prowadzą do rozmowy – mądrej, bez kompleksów – ze współczesnym światem na płaszczyźnie nauki" – wskazywał kaznodzieja.

„Wymiana myśli ze współczesnym światem jest nieodzowna, by Kościół – powołany, by głosić Ewangelię dziś, nie jutro – spełnił swoje zadanie” – mówił kard. Nycz.

Drugim ważnym wyzwaniem uczelni jest według kard. Nycza konieczność przygotowania ludzi do rozumienia „świata, który wyrasta z krzyża, który wyrasta z chrześcijaństwa”. „Mądrze mówimy: ewangelizacja poprzez kulturę i ewangelizacja kulturowa. Jedno i drugie jest potrzebne. Dla kogoś, kto przyjdzie na te studia nie z motywów chrześcijańskiej wiary, to może będzie jakaś forma preewangelizacji” – mówił kard. Nycz.

Korzenie UPJPII sięgają utworzonego w 1397 roku przez papieża Bonifacego IX, dzięki staraniom św. Królowej Jadwigi, Wydziału Teologicznego w Akademii Krakowskiej.

Wydział ten był przedmiotem szczególnej troski abp. Karola Wojtyły, a od 16 października 1978 roku papieża Jana Pawła II. W motu proprio „Beata Hedvigis” z 8 grudnia 1981 roku polski papież ustanowił Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. Pierwszym rektorem nowej uczelni był ks. prof. Marian Jaworski, późniejszy metropolita lwowski.

Na pierwszym posiedzeniu po pogrzebie Jana Pawła II Senat PAT podjął uchwałę o rozpoczęciu starań o przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Starania te popierali wielcy kanclerze PAT: kard. Franciszek Macharski i kard. Stanisław Dziwisz, który zwrócił się do Kongregacji Edukacji Katolickiej 15 października 2005 roku z prośbą o utworzenie Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

Kongregacja Edukacji Katolickiej 19 czerwca 2009 roku wydała dekret erygujący Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

ren/ekai.pl

Komentarze (59):

Krzysztof2021.12.10 2:09
towarzyszu kardynale zaczyni dialog i ewangelizacje od siebie, bo widzę ze ci to nie wychodzi.
forn2021.12.9 19:22
nycz dla mnie jesteś tylko zwykłą żałosną gnidą
Eustachy2021.12.9 19:10
Ks. kard. Nycz to osoba godna najwyższego szacunku !
hmmm?!2021.12.9 18:07
CIEKAWE CO JEDNAK MAJĄ NA NIEGO W AKTACH BEZPIEKI ŻE MÓWI JAK MÓWI, JAK MU OFICEROWIE PROWADZĄCY PODPOWIADAJĄ, HMMM??
tr2021.12.9 18:05
dialog z światem? PAN JEZUS JEST INNEGO ZDANIA.
Anonim2021.12.9 17:51
SZABES JUŻ JUTRO! ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.12.9 17:42
Dobrze, ze ta kanalia juz zdechła!!!
Marek2021.12.9 16:58
czy Pan Jezus mówił coś o dialogu ? Idźcie i nauczajcie....
Po 11 ...2021.12.9 16:01
Co za bezczelność, co za buta? "Dialog ze światem jest nieodzowny, by Kościół mógł głosić dziś Ewangelię." Niby jaki dialog? Niby o czym? To co KK nazywa dialogiem to ciągły proces wycofywania się, odszczekiwania, szukania wyjścia ze sprzeczności. To dramatyczne szukanie ratunku. To walka o przetrwanie, a nie dialog.
Czesiek2021.12.9 15:34
Do dialogu trzeba dwojga. Ale czy świat jest zainteresowany jakąkolwiek z wami rozmową? Czy wy jeszcze macie cokolwiek ciekawego do powiedzenia?
Jola2021.12.9 15:52
O tym przekonasz się na 1000 % w chwili śmierci, którą masz zapewnioną na dowolną liczbę %
Czesiek2021.12.9 16:11
Z całym szacunkiem, co ma piernik? Kościół nie ma dziś światu nic ciekawego do powiedzenia. Starożytne mity są nudne a moralność, jak organoleptycznie widać w krajach zlaicyzowanych i niechrześcijańskich, od tej religii nie zależy. Zatem, o czym gadać?
mistrz2021.12.9 16:34
@Jola. A czy dopuszcza Pani scenariusz że pi śmierci nie spotka żadnego bóstwa albo spotka Pani bóstwo niż to do którego się modli?
Wojtek Polak2021.12.9 15:15
KOŚCIUŁ EWANGRLIE MA GŁOŚIĆ DZIŚ I JUTRO W PORĘ I NIE W PORĘ!! ta cała gimnastyka ekumeniczna czy próba rozmywania grzechów jest jakaś nie do zaakceptowania - nie da się prowadzić dialogu z kimś kto nie chce dialogu. i nie da się ewangelizować ludzi twierdzących że nie porzucą grzechu. tak jak nie da się rozmawiać o synodzie synodalności ( masło maślane) z wrogami chrześcijaństwa. dlatego w czasach zamętu nie rzadko sianego przez kapłanów czy hierarchów kościelnych mamy słuchać Pana. 2list do Koryntian 14 Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo5. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? 15 Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? 16 Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg:6 Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. 17 Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę 18 i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami - mówi Pan wszechmogący.
katolicka mineralizacja Polski2021.12.9 13:38
Tacy jak biszkopt Jędraszewski likwidują Kościół w Polsce.
Anonim2021.12.9 13:38
Przepraszam jego ekscelencję kardynała , że do użytku tego wpisu będę tytułował go Kaziem. Zatem Kaziu , Ewangelia jest niezmienna jak każda litera Słowa Bożego i proponowana przez Ciebie wymiana myśli ze światem w duchu człowieka i ekumenizmu jest albo bezprzedmiotowa lub ma na celu zmianę Słowa Bożego. Ten twój ewangelizacyjny ekumenizm jest niczym innym niż łyżką dziegciu którą wkładasz do wiary KK.
Anonim2021.12.9 14:11
Kaziu na podstawie Słownika języka polskiego pokażę Ci jak od tyłu wprowadza się zmiany. Zapewne wiesz ,ze od zagłady Sodomy , sodomitą był nazywany zwykły gej i tak było do 2020r . I nagle pojawił się jakiś doktorek który zmienił oficjalne znaczenie tego słowa z geja na zoofila i odtąd 38 mil Polaków musi to przyjąć i w to uwierzyć. Kaziu powiem jeszcze ,że łacina w KK była niezmienna bo obowiązywała na całym świecie w KK.
mistrz2021.12.9 16:40
Mylisz się co do niezmienności. Dowód? Kilka tysięcy denominacji chrześcijańskich. W tym kilkadziesiąt katolickich. Gdyby ewangelia była niezmienna wszyscy chrześcijanie świata należeliby do jednej denominacji
Anonim2021.12.9 17:46
Powinieneś wiedzieć ,że masz jednego papieża i jeden KK.
mistrz2021.12.9 18:37
Ja nie mam Po 7 miesiącach walki ze złośliwymi pracownikami KK udało mi się wystąpić z tej instytucji
Anonim2021.12.9 22:00
Jak to mówią, poszedłeś w diabły z kościoła.
mistrz2021.12.10 12:13
@2021.12.9 22:00 odszedłem i uważam że uczyniło mnie to lepszym człowiekiem
do niby mistrza2021.12.10 9:44
Marne są Twoje przemyślenia, Pan Jezus powiedział do Piotra, Ty jesteś Skała na tobie postawię Mój Kościół a bramy piekielne go nie przemogą. Kościół Katolicki trwa już ponad 2 tysiące lat, niszczony, rozszarpywany przez schizmy, niszczony przez ludzi również takich jak Ty od zewnątrz i niszczony jest od wewnątrz przez marnych pogrążonych w grzechu kapłanów, ale trwa i trwać będzie aż do ponownego przyjścia Chrystusa tak jak powiedział Jezus Chrystus.
mistrz2021.12.10 12:11
@2021.12.10 9:44 Twierdzę "istnieje kilka tysięcy denominacji chrześcijańskich w tym kilkadziesiąt denominacji katolickich". Czy Twierdzisz że to twierdzenie jest fałszywe? Wyjaśniam że fałszywe jest twierdzenie które odpowiada rzeczywistości w stopniu zerowym
Anonim2021.12.10 18:05
To twierdzenie jest prawdziwe że Kościół jest rozszarpywany na schizmy, sekty, to już Pan Jezus zapowiedział że tak będzie. Ja jednak próbuję Ci uświadomić że Kościół katolicki nadal trwa i trwać będzie do ponownego przyjścia Pana Jezusa na Ziemię ( a bramy piekielne Go nie przemogą). Dlatego Ty postąpiłeś jak szczur uciekający z tonącego statku, zamiast trwać i zalepiać dziury żeby ten statek nie zatoną, tak jak to robią np. mężczyżni odmawiający Różaniec w pierwsze soboty miesiąca na ulicach miast w Polsce.
Izydor2021.12.9 13:38
Jaki może być dialog z wyznawcami neolitycznej mitologi?
katolicka deratyzacja Polski2021.12.9 13:22
Dialogi z Szatanem to pomysl samobojczy i antykoscielny.
katolcka deratyzacja Polski2021.12.9 13:19
Nycz prowadzi dialog z komunistami z PO i SLD
matis892021.12.9 13:06
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame pogańską Matkę Ziemię, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
K.K.2021.12.9 12:58
Aby Kościół mógł skutecznie głosić Ewangelię nie jest potrzebny dialog ze światem, ale zgodne z Ewangelią życie osób duchownych. Bez tego nie odbuduje się zaufania do instytucji Kościoła. Po pierwsze rozliczenie z pedofilii, po drugie wyrzucenie ze stanu kapłańskiego księży-gejów, po trzecie skromne materialnie życie. Naczelną zasadą ma być przemiana świata pod wpływem Ewangelii, a nie zmiana Ewangelii pod wpływem świata, jak to ma miejsce w niektórych wspólnotach protestanckich.
­2021.12.9 13:31
Wiesz Kiki-Kat ile sobie księża życzą za pogrzeb?
Kapelan ZOMO nykczemNycz2021.12.9 12:47
... za srebrniki zrobie wszystko ... a nawet cos dodam ... hehe ... schlom kaczor donald
Ярослав Спаситель2021.12.9 12:44
Ура! Ура! Ура! Чапаев герой!
Rakieta patriot2021.12.9 12:31
O czym dyskusja? Nad prawdami objawionymi przez Pana Jezusa? Coś jest nie tak, że trzeba kwestionować? Może wprowadzić dyskusję nad surami Koranu.
Prawda2021.12.9 15:36
W dobie rozumu nie ma prawd objawionych. To bełkot...
nie ślepy2021.12.9 16:32
Bełkot to wychodzi z twojego pseudo rozumu!
Prawda2021.12.9 16:54
Bardzo lubię ten moment, kiedy brak argumentów wymusza agresję. Po prostu kocham to pasjami.
Anonim2021.12.9 12:30
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
do ruska2021.12.9 17:42
Przestan tu smiecic swymi glupimi wpisami !!
Andrzej2021.12.9 12:12
A nie lepiej to głosić Słowo Boże. Tak tylko się pytam.
Ile2021.12.9 12:10
w rodzince ma z w PO na utrzymaniu kardynał wielki Sycz ?
Janek2021.12.9 11:59
otwarty dialog i otwarcie wprowadzać wilków do kościoła.
Antek2021.12.9 12:06
otwarty dialog i otwarcie wyprowadzać wilków z kościoła.
Pytanie do biskupa2021.12.9 11:57
Panem tego świata jest szatan, co zostało napisane w Ewangelii ".... pan tego świata został osądzony.." z kim w takim razie kościół chce prowadzić dialog ?
Anonim2021.12.9 11:49
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Albert2021.12.9 11:43
"Wymiana myśli ze współczesnym światem jest nieodzowna, by Kościół – powołany, by głosić Ewangelię dziś, nie jutro". Świat nie będzie wymieniał się myślami z Kościołem, bo będzie tylko na tym stratny. Świat, nie Kościół.
Onufry2021.12.9 15:38
Jak to powiedział Zagłoba o wymianie myśli... Ja bym się nie z każdym mieniał... :)
Palindrom2021.12.9 11:41
No pewnie, dialog ze światem jest najważniejszy. Chrystus i apostołowie, zanim zaczęli głosić ewangelię, przeprowadzili dogłębny dialog ze światem. No i najważniejsze: dialog ze światem, w przeciwieństwie do zbędnego dialogu z Bogiem, jest obowiązkowy. Ciekawi mnie, co nasz łże-hierarcha myśli o roli "dialogu" ze światem Najświętszej Maryi Panny (dziwne, że Niepokalana nie objawiła się jeszcze na fejsbuku, twitterze czy innej platformie "dialogu" ze światem).
trust2021.12.9 11:24
Dialog ze światem? A gdzie w Piśmie Świętym jest coś takiego? Gdzie jest coś takiego w Dogmatyce, Tradycji i całym Magisterium KK? Ja czegoś takiego nie znalazłem. Zatem co sądzić o słowach kardynała Nycza? Kłamstwo? Celowa manipulacja? Czy po prostu kardynał nie wie co mówi. Ewentualnie to wilk w owczej skórze tak jak papcio Franio.
travish.to2021.12.9 11:38
Skryptura mówi: „Moje królestwo nie jest z tego świata”.
Palindrom2021.12.9 11:43
kardynał Nycz bredzi jak z nut; taki ma dar od Króla Pychy i Gnozy
Anonim2021.12.9 11:24
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.12.9 11:23
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.12.9 11:23
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
basetla2021.12.9 11:17
JPII tez zawzęecie dialogował. I co z tego wyszło?
Anonim2021.12.9 11:12
O Kaziu! Gęba przepisowo opuchnięta. Podobną mam po przechlaniu hehe widać że swój chłop i łoi fest.
­2021.12.9 11:12
RADUJE SIĘ serce, raduje się dusza, gdy zygota mała do macicy rusza.
on2021.12.9 11:01
................................pieprzy trzy po trzy PARA PIĘTNAŚcIE, precz nie jesteś naszym prasterzem
Klara2021.12.9 10:59
o ty sprzedajny bidaku....