Kard. Nycz administratorem apostolskim w Płocku. To decyzja papieża - zdjęcie
29.05.19, 13:23(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Kard. Nycz administratorem apostolskim w Płocku. To decyzja papieża

8

Biskup płocki Piotr Libera poinformował swoich diecezjan, że od 1 lipca udaje się do klasztoru kamedułów na pół roku indywidualnej modlitwy i odosobnienia. Papież Franciszek wydał decyzję o powołaniu administratora apostolskiego w osobie kard. Nycza. 

“Rozmyślałem o tym i modliłem się długo i dojrzało we mnie przekonanie, że na tym etapie mojego życia – mam obecnie 68 lat – byłoby rzeczą dobrą dla mnie osobiście, a w konsekwencji dla mojej posługi biskupiej, przeżycie czasu sabatycznego w bezpośredniej, intymnej bliskości Boga” – napisał bp Libera w liście do papieża Franciszka.

Decyzja o powołaniu administratora apostolskiego w osobie kard. Nycza oznacza, że od 1 lipca podczas Mszy św. odprawianych na terenie diecezji płockiej w modlitwie z Mszału będzie wymieniany “biskup Kazimierz” zamiast “biskupa Piotra”.

Oto pełna treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej:

Ojciec Święty Franciszek

Zezwolił biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze, aby okres od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. spędził poza diecezją na modlitwie i odpoczynku.
W tym czasie diecezją płocką będzie zarządzał administrator apostolski sede plena w osobie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza

Warszawa, 29 maja 2019 r.

abp Slavatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

bz/stacja7/fb

Komentarze (8):

Hanys2019.05.30 7:00
Biskup Piotr (mogę tak pisać bo znam Go osobiście) wiele lat studiował w Rzymie, więc zapewne napatrzył się sporo na "dziwne" rzeczy. Potem jako opiekun kleryków WŚSD (zresztą znakomity) pilnował aby dewianci zbyt długo nie zagrzali miejsca. Był biskupem pomocniczym w Katowicach, gdzie z tego co wiem nie doszło do homoseksualnych wykolejeń - może dlatego, że pilnowano tam aby homoseksualiści nie dostawali się na studia (w toku studiów były badania psychologiczne każdego studenta teologii). Następnie jako sekretarz episkopatu wiedział o wszystkim co się dzieje, przez jego ręce przechodziły wszystkie dokumenty (Paetz, Wielgus, Kowalczyk itd.). Wydaje mi sie że ostatnie miesiące przelały czarę i pękła żyłka. Życzę Księdzu Biskupowi pomyślności, zdrowia i odwagi.
andrzejhahn32019.05.30 2:38
nycz.................koscielny nieob i pasozyt spoleczny///////.............................SRAM NA CIEBIE nycz
gośka2019.05.29 21:13
WAŻNE: polecam więcej ostrożności w uznawaniu Objawień Maryi...to może być sztuczka diabelska, która neguje Kobiecą Osobę Ducha Świętego, który być może się objawi innym ludziom oprócz mnie...u mnie to jest porażka, wszystko na marne....poza tym towarzystwo Boga powoduje radość....moja dusza przy Duchu Świętym w śmierci klinicznej była szczęśliwa...a objawienia Maryjne wywołują łzy u widzących...ta Osoba może nie pochodzić od Boga skoro wywołuje zły...trzeba uważać
diecezjanin2019.05.29 18:40
Czy to znaczy, że Kard Nycza oswajają z nowym etapem?
Świecki hetero 2019.05.29 15:34
Grzechomierzem ich tam po grzbietach książę kardynale! Dyscypliny im zaprowadź.
Agnieszka2019.05.29 14:38
Ech czas na zmiany w Watykanie - wśród doradców papieża. Widać tyle papież wie o polskich hierarchach, ile mu ich koleżki w Watykanie na uszko szepną. Gdy Nycz powinien zostać zdymisjonowany, to kardynałem został a teraz jeszcze mu diecezję dodają jak i warszawską powinni zabrać. Może jednak jak w tej płockiej Libera się wykończył, że odpoczynku potrzebuje, to i Nycz się pośliźnie i w cień odejdzie, chociaż trudno mi go sobie wyobrazić jako pobożnego mnicha. Wątpię czy Kościół ma szanse się oczyścić skoro tam takie układy rządzą.
Beno2019.05.29 15:06
Agnieszka - wiary i optymizmu życzę. "Jezu, ty się tym zajmij" - ta modlitwa faktycznie czyni cuda, zapewniam, sam doświadczyłem.
Cogito ergo sum2019.05.29 14:15
Mocy Ducha św. Kardynale.