Kard. Marx: Zniesienie celibatu ważne nie tylko dla Amazonii - zdjęcie
09.10.19, 10:25(fot. wikipedia/domena publiczna)

Kard. Marx: Zniesienie celibatu ważne nie tylko dla Amazonii

29

- Słyszałem, że dokument roboczy Synodu jest krytykowany w Kościele katolickim, że jest krytykowany poza synodem. Dyskusje synodalne mają jednak miejsce w auli w Watykanie – przypomniał kard. Reinhard Marx podczas osobistego briefingu z dziennikarzami. Przyznał, że każdy ma prawo do wyrażania opinii na temat synodu i dokumentu, który jest punktem wyjścia obrad. On się z nimi nie zapoznał, bo są to dyskusje pozasynodalne, przed którymi przestrzegał również Papież.

Kard. Marx powiedział dziennikarzom, że został zaproszony do udziału w synodzie jako przedstawiciel Kościoła w Niemczech i członek Rady Kardynałów. Każdy synod ma bowiem znaczenie dla całego Kościoła – dodał przewodniczący Episkopatu Niemiec. Potwierdził, że kwestią budzącą dyskusje nie tylko na Synodzie o Amazonii, ale również w innych częściach świata, jest zniesienie celibatu.

Kard. Marx: zniesienie celibatu ważne nie tylko dla Amazonii

“ Będziemy tu o tym dyskutować. Również Papież powiedział, że możemy dyskutować o viri probati, [o wyświęcaniu żonatych mężczyzn], ale we właściwy sposób, patrząc na poszczególne sytuacje i wychodząc od prawa ludzi wierzących do udziału w Eucharystii. Zobaczymy, co się stanie. Myślę, że będzie dyskusja, jak do tego podejść. Teraz nie mogę tego jeszcze przewidzieć, ale będzie być może dyskusja o formacji takich mężczyzn, jak można to zorganizować, o tym, jakie będzie to miało konsekwencje dla innych. Są to poważne i wcale nie łatwe pytania. Bo jest to dyskusja o fundamentalnym znaczeniu również dla innych części świata. To jest jasne. Papież i uczestnicy synodu wiedzą, że dyskutuje się o tym również gdzie indziej, dlatego musimy być bardzo ostrożni w wypowiadaniu się na ten temat. Ale będziemy się na ten temat wypowiadać, to jasne. ”

źródło: vaticannews.va/Krzysztof Bronk - Watykan

Komentarze (29):

Dorota2019.10.12 11:15
Jeżeli nie ma księży na takich terenach, to znaczy, że Kościół zaniedbał swój misyjny charyzmat. Trzeba się modlić, a nie majstrować przy doktrynie. Dla ludzi wierzących powinna być to refleksja, co Pan Bóg chce nam powiedzieć. Zdaje się, że wszyscy zapominamy, KTO ustanowił Kościół, KTO nim włada i komu mamy być posłuszni!
zatroskany2019.10.10 20:37
Głupi jak Niemiec
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.11 6:34
Raczej tępy i zatwardziały jak Polak. Ten Niemiec dobrze kombinuje, oczywiście z katolickiego punktu widzenia.
Stanislaw2019.10.9 20:17
marx co ty jeszcze robisz w kosciele Katolickim, wypad do protestantow, tam jest wszystko dozwolone o czym mowisz
Tw Lolek1252019.10.9 18:19
Pwiadają, że na zachodzie już dawno zniesiono konfesjonały, , albo stoją tam mopy. To co się dziwić.
Wies2019.10.9 15:04
Jan Paweł II w dokumencie dla KK w Europie: "W tej perspektywie nabiera znaczenia również celibat kapłański, znak nadziei pokładanej całkowicie w Panu. Nie jest on po prostu tylko kościelną dyscypliną nałożoną przez władzę kościelną; przeciwnie, jest przede wszystkim łaską, nieocenionym darem Boga dla Kościoła, profetyczną wartością dla obecnego świata, darem z siebie samego, składanym w Chrystusie Jego Kościołowi, źródłem intensywnego życia duchowego i pasterskiej owocności, świadectwem eschatologicznego Królestwa, znakiem miłości Boga do tego świata, jak też niepodzielnej miłości kapłana do Boga i do Jego ludu. Przeżywany w odpowiedzi na dar Boga i jako przezwyciężenie pokus społeczeństwa hedonistycznego, celibat nie tylko sprzyja ludzkiemu realizowaniu się tych, którzy są do niego powołani, ale jawi się również jako źródło duchowego wzrostu innych."
Wies2019.10.9 15:02
Cytat z dokumentu Jana Pawła II dla Kościoła Katolickiego w Oceanii: "Celibat kapłański stanowi wielką tajemnicę, opartą na miłości Chrystusa, i jest wezwaniem do radykalnej, miłującej i integralnej relacji do Chrystusa i Jego Ciała, którym jest Kościół. Celibat jest darem Boga dla tych, którzy zostali powołani do przeżywania chrześcijaństwa jako kapłani, i stanowi dla całego Kościoła wielką łaskę, całkowitego oddania się dla królestwa. Nieprzemijających wartości celibatu ewangelicznego i czystości Kościół będzie bronił i je objaśniał w kulturach, które ich nigdy nie znały, i w dzisiejszych społecznościach, gdzie takie wartości znajdują niewielkie zrozumienie i nie są doceniane. Dalsze pogłębienie chrześcijańskiej tajemnicy celibatu dopomoże tym, którzy wybrali ten dar, do wierniejszego i pogodniejszego przeżywania go."
katolik2019.10.9 13:35
Marx i jemu podobni to zdrajcy Jezusa i kościoła ,czekali na właściwy moment. Niech nie udaja,ze o czymś dyskutują.klamka już zapadła dawno ,jeszcze przed wyborem Franciszka.trolle
katolik2019.10.9 13:32
Szatan poprzez Papieża i biskupów,ich szukanie szatańskich rozwiazań ,z pominęciem Osoby Jezusa Chrystusa,pod płaszczem troski o kościół i zbawienie, chce zniszczyć Kościół .Cała nadzieja w modlitwie Różańcowej
Jan Radziszewski2019.10.9 13:30
DUCH św. 25 maja 2014r. Nigdy nie pozwolę na kapłaństwo kobiet. + Życzę sobie, aby kapłani żyli w celibacie. + Nie życzę sobie zmian w tej - materii. Ci co to świadomie łamią, będą srogo cierpieć. Dam każdemu kapłanowi wiele łask pod warunkiem, że oni sami prosić będą o nie gorącym sercem. Dzisiejszy czas nie sprzyja życiu w celibacie. + Życzę sobie w trosce o waszą czystość o kapłani, aby żaden z was nie pobudzał się w jakikolwiek sposób (pornografia, celowe przypatrywanie się młodym niewiastom ubranym pożądliwie). Walczcie z wszelkimi pokusami prosząc Mnie o pomoc, a Ja zawsze wam pomogę. Wiele pomocy doznacie, ale jedynie prosząc czystym sercem. + Kapłan ulegający pokusom nieczystym, niszczy swoją dusze w szczególny sposób, a to rani niepomiernie Serce Trójcy Świętej.
Jolanta2019.10.9 12:07
Jaki z Pana KAPŁAN CHRYSTUSOWY? Jaki z Pana BISKUP? Jaki z Pana KARDYNAŁ - "książę" Kościoła? Któremu Księciu Ksiądz służy - Światłości Świata czy Księciu ciemności?... Czas się opamiętać, proszę Księdza! Z czego Ksiądz jest dumny? Puszy się Ksiądz - "pycha aż rozpycha"! Shalom!
Janosik2019.10.9 11:07
Już czas na powołanie Polskiego Narodowego Obrażonego na Cały Świat Kościoła Toruńskiego. W tym kościele będzie celibat i jeden dzień w miesiącu bez masturbacji :)
Katolik.2019.10.9 11:47
Taki ludzki syf jak ty nie wytrzyma nawet jednego dnia bez walenia gruchy, więc będziesz przeciw i temu Kościołowi.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.9 10:54
żyć z tacy zamiast pracy i legalnie dupczyć
foks2019.10.9 12:08
Tęsknisz za szatanem? To sobie posłuchaj jak on brzmi: https://youtu.be/5yd7sC1cFPQ
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.9 13:43
Znam ten film, a czy ty znasz ten: https://www.youtube.com/watch?v=UHODx7Kzf0c
foks2019.10.9 16:22
Używając imienia upadłego ducha ściągasz na siebie i na twoich bliskich PRZEKLEŃSTWO. Zapewniam cię, on nie zna się na żartach i wykorzysta każdą okazję, aby doprowadzić wzywającego go człowieka - znienawidzoną przez siebie istotę - do RUINY! Posługując się tym imieniem trywializujesz temat szatana, a to jest znak, że wciągany jesteś w najbardziej groźną pokusę - ignorowania Złego, a to daje mu wolny bilet wstępu na scenę twojego życia! Jesteś stworzony do MIŁOŚCI a nie do nienawiści – ratuj swoją duszę!
Jana2019.10.9 19:50
Takie znaczenie dla szatana ma malżeństwo,dlatego i geje chcą tzw”mażeństwa”
celibatariusz2019.10.9 10:51
"Wiedz również i to, że jeżeli jakiś papież dałby kapłanom na zawieranie związku małżeńskiego to on sam zostanie przez Boga ukarany (...) Podobnie choć sposób duchowy stałoby się owemu papieżowi, który by dał kapłanom pozwolenie na zawieranie związków małżeństwa....” Objawienie NMP dla Brygidy, z książki „Św. Brygida Wielka, Objawienia i inne dzieła”, s 239.
biblista2019.10.9 17:35
"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony" Biblia Tysiąclecia
celibatariusz2019.10.9 20:37
Świadek Jehowy?
Andrzej 2019.10.9 10:44
Boże chroń nas przed takimi biskupami. Ja jestem przerażony zachowaniem niektórych hierarchów. Kościoła. Niech lepiej przeniosą się od razu do protestantów i po kłopocie. .
Gnostyk2019.10.9 11:14
Papiez i co madrzejsi biskupi ze skory wychodza zeby zachowac pozycje i wplywy Kosciola oraz podtrzymac trwanie doktryny katolickiej. Bez tego katolicyzm i kosciol upadnie. Jest ogromna konkurencja wewnatrz chrzescijanstwa oraz ze strony innych religii i ideologii. Kosciol jak sie nie dostosuje to konkurecje przegra. W sumie, to ze zmiany sie nie podobaja niewielkiej grupie radykalow (takich jak ty) to nie ma dla decydentow wiekszego znaczenia. Oni sobie juz dawno przekalkulowali ze takich radykalow jak ty jest zwyczajnie za malo i nie jestescie w stanie zapewnic kaplanom ani pieniedzy, ani wygodnego zycia, ani tez przetrwania doktryny. Kosciol obecnie nie ma juz aparatu przymusu w swojej sluzbie. Dlatego trzeba szukac innych rozwiazan. Obecna oferta Kosciola bedzie szykowania dla troche bardziej umiarkowanych, bardziej typowych ludzi. Radykalowie maja isc precz. Takie sa brutalne realia zycia i doboru naruralnego wsrod religii doktryn i ideologii. Tylko najlepiej dostosowane moga przetrwac.
foks2019.10.9 11:52
Zajmij się swoją gnozą, a nie Kościołem katolickim. Jest napisane w Piśmie Świętym i powiedział to sam nasz Pan Jezus Chrystus: "bramy piekielne go nie przemogą" (Mt16,18) - i tak będzie choćbyś wypisywał nie wiem jak niestworzone rzeczy!
Gnostyk2019.10.9 15:13
To, ze jakas religia twierdzi ze jest niezniszczalna, to z tego nic nie wynika oczywiscie dla rzeczywistosci. Powiem ci ze prawie kazda religia i ideologia twierdzi i twierdzila o sobie ze jest niezniszczalna i nieprzemijalna. Brutalnr zycie pokazuje ze przetrwaly tylko te najbardziej silne. Papiez, kardynalowie i biskupi wiedza ze jak opra swoj kosciol na Andrzejach i Foksach, to nie beda mieli ani wladzy, ani pieniedzy, ani prestizu, a ich kosciol w koncu zniknie. Prawdy nie zmienicie.
anonim2019.10.9 10:33
Ważne dla tych wszystkich, którzy pragną końca Kościoła, dlatego nie przechodzą do kościoła luterańskiego, do którego im ideowo bliżej, ale robią krecią robotę w Kościele Chrystusa!
biblista2019.10.9 17:34
"Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony" Tzn. "raz żonaty" lub "uczciwie żyjący z jedną żoną". Według Biblii Tysiąclecia. Szach mat, katolicy.
Katolik2019.10.9 10:32
https://www.youtube.com/watch?v=eRnZjxwbOCg
Katolik2019.10.9 11:11
Zgadzam się z ty materiałem