Kard. Kazimierz Nycz: Kadencja prezydenta musi zostać przedłożona - zdjęcie
05.05.20, 18:48Fot. via: Flickr - drabikpany

Kard. Kazimierz Nycz: Kadencja prezydenta musi zostać przedłożona

56

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz gościł na antenie Radia Plus. Wypowiedział się m.in. na temat zbliżających się w Polsce wyborów prezydenckich, wyrażając ufność w to, że politycy znajdą optymalne rozwiązanie, które w obecnej sytuacji okaże się możliwe.

Kard. Nycz, pytany w Radiu Plus o zbliżające się wybory prezydenckie, odpowiedział:

-„Ciągle jeszcze wierzę (...) w ich troskę o dobro wspólne, o państwo i wierzę, że nie postawią ludzi w sytuacji bardzo trudnego wyboru. Tych, którzy będą głosować, którzy będą wybierać (...) Staram się wczuć w ludzi, to są różne dylematy. Ta obawa, dla której ludzie boją się nawet iść do kościoła, czy wychodzić z domu, ona także będzie obawą przy wyborach. Kwestia pewnych nowych form chociażby nieznane, bez wielkiej tradycji, wybory korespondencyjne, to tez spadło na nas niespodziewanie. Te dylematy są nowe i stawiają człowieka w trudnej sytuacji wyboru, a nie tylko to na kogo głosować”.

W rozmowie stwierdził również, że nie może dojść do sytuacji, w której Polska zostanie bez prezydenta.

-„Te wybory były dawno zaplanowane, kilka miesięcy temu nikt nie myślał o pandemii. Nie jest moją rolą, nie jest rolą biskupów wyznaczać sposoby, terminy i tak dalej. Odpowiedzialnością polityków jest znalezienie rozwiązań optymalnych i takich, które są możliwe w tej konkretnej sytuacji. Nie może być sytuacji bez prezydenta więc trzeba znaleźć rozwiązanie żeby ta kadencja w sposób zgodny z prawem została przedłożona”.

kak/Radio Plus, DoRzeczy.pl

Komentarze (56):

Cze\\\\2aw2020.05.13 12:35
Co też ten kardynała plecie; to on nie wie, że to nie ludzie boją się iść do Kościoła, tylko przestrzegają nakazu administracyjnego?...
Senior lekarz2020.05.7 18:08
Po apelu Nojmana Nycz dał głos za zdrajcami Ojczyzny i targowicą. smutne to. Nie dziwię się, że kościoły przy takich pasterzach jak Nycz będą puste.
Adrianek2020.05.7 16:53
Macie swojego Prezydenta w Watykanie wybrany dożywotnio to o co się Nycz martwicie?
Agnieszka2020.05.6 20:59
To fronda wygrzebała z archiwum tą wypowiedź czy faceta tak oderwało od rzeczywistości, że nie zauważył jak jego pupilki z opozycji zaprzepaścili w głosowaniu taką możliwość (ze zdrady, dla jaj albo "a bo tak - bo trzeba przeciw PiS"), więc bezprawnie zrobić tego nie można. Ocknij się facet z wymyślaniem ładnie brzmiących dyrdymałów jak latami wzmacniasz takich ludzi.
Wies2020.05.6 15:30
Nie słyszałem żeby ludzie bali się wysyłać i odbierać listy.
Walter2020.05.6 14:04
Panie Stanisławie Karczewski w PiS-ie trudno znaleźć takich polityków, co nie kłamią. Przeczytałem pański wierszyk i pomyślałem, że napisał Pan go o sobie. Za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i poparcie dla Andrzeja Dudy i PiS-u będzie spadało. Dlatego spieszycie się z wyborami prezydenckimi i nie chcecie wprowadzić stanu klęski żywiołowej. Jarosław Kaczyński chce zmusić Polaków do głosowania w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Mamy stan klęski żywiołowej de facto, ale nie mamy stanu klęski żywiołowej de iure. Mamy quasi-prezydenta Andrzeja Dudę, który wielokrotnie złamał konstytucję zgodnie ze wskazówkami Prezesa PiS-u. Przegrana Andrzeja Dudy oznaczałaby zakończenie władzy absolutnej Jarosława Kaczyńskiego. Powierzenie przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych Jackowi Sasinowi spowodowałoby możliwość masowego ich fałszowania. Ponadto wybory takie nie byłyby zgodne z konstytucją, gdyż nie byłyby tajne, powszechne, równe, uczciwe. Politycy z PiS-u chcą przekupić posłów z "Porozumienia" i innych partii, aby zagłosowali zgodnie z życzeniem Jarosława Kaczyńskiego, który nie mógłby pogodzić się z utratą władzy absolutnej. Mam nadzieję, że posłowie z tych partii dla dobra kraju nie dadzą się przekupić i zagłosują przeciwko wyborom korespondencyjnym w mającym się odbyć maju. Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190 i jest niesamodzielny, dlatego nie powinien być Prezydentem Polski przez następne pięć lat. Dla dobra Polski PiS powinien przegrać wszystkie wybory.
jerzy2020.05.6 15:54
Dla chleba, panie dla chleba i bzdury napisać trzeba. Człowieku, koronawirus już ci rozum całkiem stępił.
black spider2020.05.6 13:35
Panie nycz oczywista oczywistość przecież wasza i piSSowska mafia musicie okradać naród polski.
Senior lekarz2020.05.6 13:34
Apolityczny jak zwykle Nycz zawsze staje po stronie targowicy!!!!!! Nawet jesli kadencja prezydenta ma być przedłużona to bez obwarowania, że nie może PAD ponownie kandydować. To nie Jego wina, że wybory nie mogą się odbyć w normalnych konstytucyjnym terminie, tylko wina zdrajców z Targowicy , którzy rozpętali kampanię nienawiści, zastraszania, szczucia i siania paniki i nie wyrażają zgody na wybory korespondencyjne w konstytucyjnym terminie. Skoro takie wybory wg nich są śmiercionośne i zabójcze dla wyborców (kilkusekundowa styczność z kopertą) to dlaczego nadal działa poczta, firmy kurierskie, jako roznosiciele koronawirusa? PS Szybciutka odpowiedź Abp. Nycza na apel Nojmana i MKB o mediację biskupa!!!!! Kabaret!!!! Poprzednim razem też stanął za zbirami profanującymi krzyż i obrażajacymi katolików przed Pałacm Prezydenckim, zabierając na siłę krzyż z placu.
Senior lekarz2020.05.6 13:30
Apolityczny jak zwykle Nycz zawsze staje po stronie targowicy!!!!!! Nawet jesli kadencja prezydenta ma być przedłużona to bez obwarowania, że nie może PAD ponownie kandydować. To nie Jego wina, że wybory nie mogą się odbyć w normalnych konstytucyjnym terminie, tylko wina zdrajców z Targowicy , którzy rozpętali kampanię nienawiści, zastraszania, szczucia i siania paniki i nie wyrażają zgody na wybory korespondencyjne w konstytucyjnym terminie. Skoro takie wybory wg nich są śmiercionośne i zabójcze dla wyborców (kilkusekundowa styczność z kopertą) to dlaczego nadal działa poczta, firmy kurierskie, jako roznosiciele koronawirusa?
Joanna2020.05.6 10:00
Doprawdy, żenujące słowa.... nie pierwszy już zresztą raz. Kard. Nycz mówiąc o obawach ludzi bojących się iść do kościoła ma chyba na myśli swoją własną osobę i swoje postępowanie. Jeśli my, katolicy nie mogliśmy uczestniczyć we Mszy świętej, to tylko z tego powodu, że hierarchia kościoła w osobach takich, jak k. Nyczy nam tego zabroniła. Proszę nie mylić faktów! Gdy sutanna mocno przeszkadza, to uczciwą rzeczą byłoby ją zdjąć. Wtedy wygodniej będzie ubrać się w polityczny garnitur wybranej partii.
franco2020.05.6 9:38
Ks. NYCZ, przedłożona ad akta razem z just 447 ?
alojzy2020.05.6 8:50
pan Nycz bardziej dba o PO niż o Kościół
STANISLAW2020.05.6 8:05
Ornat na foto jest nadużyciem Readakcji! Czy kard. Nycz mówił w Ornacie? Jeśli tak, to w porządku!
wandzia2020.05.6 6:09
liberał i lewak. z Gersdorf martwił się o zachowanie trójpodziału władzy a teraz chce jak jego kumple z PO przedłużenia kadencji. Gowin mówił ze rozmawiał z biskupami, może z Nyczem?
Jan Radziszewski 2020.05.6 5:21
Pan " Pokój wam, Pokój wam nie bójcie się. Jak Ja Zmartwychwstałem tak i wy zmartwychwstaniecie, ci którzy zasnęli w Panu , to jest we Mnie. Teraz jest wielka walka, ostatni bój na ziemi i niebie w przestworzach i Bóg w Trójcy Jedyny posłał swoich Aniołów pod wodzą św. Michała Archanioła księcia wojsk niebieskich, by opieczętowali swoje sługi wierne. Antychryst Mój przeciwnik oznaczył już swoich sługusów, pachołków, którzy dla mamony zdradzili, jak Judasz Mistrza, wątpiąc w potęgę Boga Najwyższego Miłosierdzie Syna Człowieczego, nieposłuszni pouczeniom Ducha Świętego. Więc sąd musi się dokonać, to jest ten czas. Tak, wielka nierządnica jak powiedziałem przez proroka Cypriana Polaka rozpuściła swoje korzenie, żądna krwi niewinnie mordowanych dzieci i męczenników tych czasów, którzy z miłości do Mnie Swojego Króla Pana – Oblubieńca godni są oddać życie, niejednokrotnie w torturach, poniewierani jak św. Paweł, który bieg ukończył w dobrych zawodach wystąpił, wiarę ustrzegł i otrzymał wieniec chwały. Pytam, ile jest dusz w Polsce, uczniów Moich, by w takich zawodach wystąpić, ilu jeszcze godnych kapłanów mądrych, którzy widzą to co dzieje się w Kościele świętym, który idzie na zatracenie? I nic już tej kary Boga Ojca Przedwiecznego nie powstrzyma. Ratować trzeba jeszcze jednostki, módlcie się za swoich pasterzy, bo nie wszyscy zachowają swoje dusze. Nie rozpoznali pasterze czasu łaski Nawiedzenia, nie służą już dla Boga w Trójcy Jedynego, ale dla świata, jak by się nie nazywali, jaki tytuł by mieli. Ich milczenie, złe decyzji wydane wg nie Ducha Świętego pouczeń, wołają o pomstę do nieba. I ta klątwa jest ważna dana przez wybranego syna mojego proroka Cypriana Polaka
Marta2020.05.6 0:14
A swoją drogą dziwne, że nie zabierał głosu gdy tysiące Warszawiaków, często bohaterów, wyrzucano na bruk, a teraz odzywa się gdy jeden Krakus chce nadal mieszkać w Pałacu Prezydenckim.
Marta2020.05.5 23:57
Kardynał Nycz mógłby choć udawać, że jest duchownym, a nie politykiem o lewackich poglądach.
Adam2020.05.5 23:35
Kaziu pilnuj kropidła, bo i tak w podzięce zafundują ci kolejną wersję "kleru" lub "tylko nie mów nikomu! Siekielski już przebiera nogami.
mewa2020.05.5 22:54
A co to znaczy "przedłożona"? Kto to przetlumaczy na jezyk POLSKI bo ten bekart nie zna dokladnie jez. Polskiego!
budowa NYCZ Tower już ukończona? 2020.05.5 21:59
Nycz?? czy to ten purpuratowy obleś z gębą wypasioną jak d pa tatara ?, który na mszy św. w intencji bufetowej hanki ratuszanki określił ją jako zbawcę tej ziemi - o,tak! zbawiła 40 tys.warszawiaków, których wyrzucila na bruk) i czy to ten komuszek (kiedy odtajnienie teczek IPN!!!) który wnioskował do Watykanu, przyznanie najwyższego odznaczenia papieskiego - medal "Zasłużony dla Kościoła", który to medal osobiście rzeplińskiemu - komuszemu prokuratorowi zwanemu " sędzią profesorem" i I sekr. POP PZPR !?
budowa NYCZ Tower już ukończona? 2020.05.5 22:04
umknęło "wręczył" - osobiście wręczył rzeplińskiemu
anonim2020.05.5 21:58
przedłożona Episkopatowi do akceptacji?
RS2020.05.5 21:57
Prezydent Kaczyński popełnił błąd, że abp.Wielgus nie został metropolitą. Obecny metropolita kard.Nycz nigdy nie powinien był zostać metropolitą, to nieszczęście dla Polski.
Robert2020.05.6 3:51
Tajny agent Wielgus faktycznie był odpowiedni dla komuchów z pis.
RS2020.05.6 9:23
Lepszy jawny agent Nycz?
adam2020.05.6 7:39
Wielgus to UB-cki smieć..
Marek 2020.05.5 21:35
Zajmnij się modlitwą,postem i czytaniem ewangeli. Ty Peowska swinio
Marek 2020.05.5 21:36
Modlitwa a nie polityka .
roman2020.05.5 21:03
To już w końcu nie wiem, czy ten Nycz tak powiedział ("przedłożona") czy pismak się parę razy pomylił ...
Urszula2020.05.5 20:37
Przedłożona? Do podpisu? Do zaakceptowania? Do przyjęcia? Komu przedłożona?
ryszard2020.05.5 20:36
Kardynał nicz.
jou2020.05.5 20:23
Nycz , sorki, ale siedź cicho.
GIZD2020.05.5 20:04
Drogi kardynale brunek ci powiedział co masz mówić.
JANOSIK2020.05.5 19:56
Do Nycza nie mam zaufania bo on podchodzi mi pod PO. I jak ich wychwalal,brakuje mi teczek albo zostaly wyczyszczone.A Sowa gdzie.Milego wieczoru
Phallus Impudicus judaeus canis.2020.05.5 19:55
You OBOJETNY, as a "learned molecular geneticist" why don't you fix your own genetic code, kike's DNA? And instead of being a piece of shit jew motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag.
Polexit2020.05.5 19:47
Lewaku zamilcz!!!
gips na nodze Wieniawy2020.05.5 19:31
„przedłożona”? Pewnie prezesowi z Żoliborza.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 21:12
2 wpis. Ale fajnie, że mamy podobne myśli :))
anonim2020.05.5 19:25
Kardynale moze lepiej zadbał byś o to ,zeby ludzie mogli do koscioła chodzić ,bo to twoje zadanie ,a nie polityka i wybory.
ASTOM2020.05.5 19:30
A jeżeli polityka to może chociaż po tej bardziej prawej stronie, a nie ramię w ramię z komuchami jak cerkiew w Moskwie.
JUDASZOWOZYDOWSKA KRETYNIZACJA POLSKI2020.05.5 21:36
nycz to polak czy zyd
świerara2020.05.5 19:24
Nycz uwierzył w swoja wielkość. Dawniej tuba PO, teraz chce być autorytetem, a w sumie Nycz to wielkie Nicz.
JUDASZOWOZYDOWSKA KRETYNIZACJA POLSKI2020.05.5 21:35
TO KOLEGA BULA
ladychapel2020.05.5 19:13
Na szczęście w Polsce są też inni - mądrzejsi duchowni: Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce o wyborach: https://blogbiskupa.luteranie.pl/2020/05/wybory/?fbclid=IwAR0dCWm2TMZukSEhFAwn_jNVRidLFsCoxiIfQagI5sj1E661x96u76vlTQ0
ladychapel2020.05.5 19:19
Sorry, przepraszam - nie doczytałem do końca - mea culpa - kard. Nycz to spoko ksiądz
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 19:02
"Nie może być sytuacji bez prezydenta więc trzeba znaleźć rozwiązanie żeby ta kadencja w sposób zgodny z prawem została przedłożona." Pewnie prezesowi do akceptacji :))
ASTOM2020.05.5 19:26
Nie rzucaj się komuchu, bo to pewnie tylko literówka i to na twoją korzyść: z kontekstu wynika że powinno być "przedłużona". Stawia to niestety zastępcę bpa Wielgusa w szeregach totalnej opozycji, czemu już dawał różne wyrazy odprawiając np msze święte na koniec kadencji HGW I niejakiego Komrowskiego przedstawiając ich jako niemalże zbawców ojczyzny.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 19:28
Komuszkiem to bardziej jesteś Ty. Ja nie głosuję na PiS.
ASTOM2020.05.5 22:56
haha trzymasz z koderastami i inną swołoczą ubecką i komuchem nie jesteś? Miller też twierdzi że komuchem nie jest a założę się że wolisz go bardziej od kaczora.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 23:22
Oba te stwory to komuszki. Prezes większy, bo rozdaje więcej biednym i propagandę ma jak za Gierka.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.5 19:00
"przedłożona"??? Doprawdy?
M.a2020.05.5 18:59
Dlatego muszą się odbyć wybory korespondencyjne jeszcze w maju,
Jaki Linux?2020.05.5 19:32
Jest pani żoną Morawieckiego?
Kirk2020.05.5 20:43
Linux??? Co ci odbiło z tą żoną p. Morawieckiego?? Czy normalni ludzie nie mogą mieć takich samych poglądów? Ogarnij się ! Albo wytrzeźwiej !
Turogniew syn Bladwinga2020.05.5 19:36
Jasne. Pakiety wyborcze już leżą na ulicach. https://www.fronda.pl/forum/polska-to-juz-nawet-nie-panstwo-z-tektury-ale-chyba-w-papieru-toaletowego,100964.html