Kard. Kasper: Franciszek rozczaruje wielu ludzi, zarówno konserwatystów, jak i progresistów - zdjęcie
18.07.13, 12:57Papież Franciszek (Fot. Casa Rosada/Wikipedia)

Kard. Kasper: Franciszek rozczaruje wielu ludzi, zarówno konserwatystów, jak i progresistów

19

Między nim i Benedyktem jest ciągłość nauczania. Nie zmieni niczego w kwestii celibatu księży, kapłaństwa kobiet i wszystkich tych rzeczy, o których mówią progresiści – powiedział kard. Kasper w wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Foglio. Zaznaczył on, że każdy Papież napotyka na opór. Dziś ten Papież jest lubiany, ale przyjdzie czas, że i on doświadczy kontestacji, to normalne, doświadczył tego również sam Jezus – mówi kard. Kasper. W jego przekonaniu wiarygodność Franciszka wynika z jego prostoty. Również Benedykt XVI odznaczał się prostotą, jednakże przysposobił się do pewnych form, które Franciszek odrzuca – dodał niemiecki purpurat.

Odnosząc się do imienia, które obrał nowy Papież, zauważył, że symbolizuje ono ubóstwo i pokój, a także odnowę Kościoła. Odnowa to jednak coś więcej niż reforma – zastrzega kard. Kasper. W jego przekonaniu Franciszek zreformuje Kurię Rzymską, zarówno mentalność, jak i struktury. Papież jest zdeterminowany. Wie czego chce. I robi to, czego chce – podkreśla watykański purpurat. W wywiadzie dla włoskiego dziennika mówi on również o kryzysie współczesnego Kościoła. Wynika on również z braku wielkich teologów. W czasach Soboru były wielkie osobistości jak Congar, De Lubac, Balthasar, Rahner czy sam Ratzinger. Dziś mamy tylko profesorów teologii, a nie teologów – przyznaje kard. Kasper, który sam przez wiele lat był wykładowcą dogmatyki. Tym niemniej jest on przekonany, że w dzisiejszym świecie chrześcijaństwo jest jedyną siłą duchową i intelektualną, która może zaproponować światu jakąś alternatywę.

sm/Radio Watykańskie

Komentarze (19):

anonim2013.07.18 13:00
Po owocach ich poznamy.
anonim2013.07.18 13:21
Teologiem jest te, kto się modli, rozważa Pismo Święte, ma osobistą relację z Jezusem Chrystusem nie ten, kto ukończył teologię.
anonim2013.07.18 13:29
"Dziś mamy tylko profesorów teologii, a nie teologów" - bardzo dobre zdanie
anonim2013.07.18 13:33
@all Apeluję do katolików na tym forum, żeby nie wdawać się w dyskusje z trollami. Arbiter jest antykatolickim trollem. Wszelka dyskusja z tym osobnikiem przyniesie tyle pożytku, co dyskusja z szatanem.
anonim2013.07.18 15:43
@all Apeluję do katolików na tym forum, żeby nie wdawać się w dyskusje z trollami. Arbiter jest antykatolickim trollem. Wszelka dyskusja z tym osobnikiem przyniesie tyle pożytku, co dyskusja z szatanem.
anonim2013.07.18 16:40
Wspaniały Papież: konkretny, rzeczowy, skromny. Mówcie co chcecie. NIECH ŻYJE FRANCISZEK ! :)
anonim2013.07.18 16:44
Albo tyle pożytku co z beczenia barana, stać ich tylko na obraźliwe epitety, widać że ciency jak bibułka. Kard. Walter Kasper martwi sie i przejmuje że w soborowie nie budzi zaangażowania. Prawda, że w dzisiejszym świecie chrześcijaństwo jest jedyną siłą duchową i intelektualną, która może zaproponować światu jakąś alternatywę ale nie "chrześcijaństwo" Congara, De Lubaca, Balthasara, Rahnera. Jakaś ślepa wiara w błąd.
anonim2013.07.18 17:10
Jak na mój gust to również Franciszek jest dobrym papieżem - może nie idealnym, ale dobrze rokuje - skromny, skłonny do pojednania, pełen miłości do bliźniego i bystry. Wiem, że redaktorzy Frondy za nim nie przepadają, bo jest nie dość konserwatywny, ale konserwatyzm to nie zawsze dobra cecha, a kościół musi zrobić krok do przodu, by nie zostać w tyle za agresywnym islamem...
anonim2013.07.18 17:12
@arbiter A to dziwne, bo BPX naucza zgodnie z Magisterium Kościoła Katolickiego (z nauczaniem Świętych), które stoi w sprzeczności z niektórymi dzisiejszymi naukami :> Więc albo zakładamy, że Kościół Katolicki ma tylko 50 lat, albo, że BPX jednak ma rację. Poza tym polecam sprawdzenie w KPK co to znaczy grzech herezji - to tak a propos Twojego niedouczenia ;)
anonim2013.07.18 17:31
@tologicznie Które to "dzisiejsze nauki" stoją w sprzeczności z Magisterium Kościoła ?
anonim2013.07.18 18:44
@arbiter W jakiej kwestii FSSPX sprzeciwia się papieżowi ? Któremu papieżowi ?
anonim2013.07.18 21:39
Jak to działo się na świecie Człowiek ku zwierzętom plecie Słowa jasne, pełne prawdy W których zła jest brak i wzgardy Na polance, przy ruczaju Przy żywicznej woni gaju Opowiada cne historie Mile, dobrze i pokornie Tak Franciszek w tłumy patrzy Które wielbią swoim śpiewem Każdy gest, żart i skinienie Nawet jego rozwolnienie Tłumy to wszak zwierząt stada Tu wszak ważna jest rozwaga Bo gołębia gdy obrazić... Białe plamy niesie zawiść Gdy przemówił do wróbelka Ten zaćwierkał - Actimelka! Sroka tylko dziób zamknęła: Sreber nie dam! Złota nie dam! Sowa - wszakże mądra głowa Huczy - oto jest odnowa! Na to skrzeknął jej sęp stary: Poczekajmy. Pełni wiary. Lecz Franciszek, pełen serca Mówca zwierząt, nie prześmiewca Krzyżodzioba - kardynała I z krogulcem by zeswatał Kultywując swą instancję Naturalnych praw wszechrację O miłości przypowieści Obu ptakom wszak obwieścił Na gałęzi cny wróbelek Sączyć chciałby Actimelek Tak Franciszek nam przemawia W zwierząt tłumy mając zapał Wiarę oraz pełnię sił Oby długo wśród nich żył Oby dzielił z nimi strawę Oby służył im przykładem Oby rządził swym rozumem Nad gołębim, ptasim tłumem Znów zawodzi gdzieś wróbelek Gdzieżże jest mój Actimelek! Choć z ukosa patrzą lisy Gdy wyciąga ze swej misy I spożywa tak niewinnie Z ptactwem dzieląc grono winne Wszak dla lisów i borsuków Ptactwo to jest zwykły drób Nie połaszą się na grono Każdy zjadłby gdyby mógł Z drzewa słychać znów wróbelka Dajcie mi tu Actimelka! Człowiek wiarę swą wykłada Cny Franciszek ma za brata Każde zwierzę które patrzy By na ciało się połaszczyć Nierozumne w mowie jego Lecz pragnące raju swego Krwawe wino chętne chłeptać A na nakaz zaś się zesrać Dictum takie jest wróbelka Życie jest dla Actimelka! Dla Franciszka są słuchacze Którzy wierzą w prawdy swoje Mają dzioby swe, pazury Futra, rogi, nory, dziury Czasem ogon i kopyta Ta idea wręcz zachwyca Tego co w głębokim lesie siedzi I z uśmieszkiem ludzi śledzi Święty - woła - jest prawdziwy On nie szuka zwierząt winy Na kopyta też nie zważa Na pazury się naraża By nauczyć miłosierdzia Będzie trzymać i przy piersiach wilki, lisy i pingwiny Z powołania swej przyczyny Głowa pęka u wróbelka Nie ma nigdzie Actimelka!
anonim2013.07.18 22:01
PAN JEZUS POWIEDZIAŁ UCZCIE SIE ODE MNIE...ZDROWYCH UCZNIÓW ,BRAKUJE,ODWAZNYCH<WYPROSTOWANYCH <MADRYCH, SENSOWNYCH...którzy mają ZYCIE w sobie,a nie takie to pokurczone,ciagle smutne napiete rozgadane,,...wstydliwe...i wszyscy chca byc nauczycielami..
anonim2013.07.18 22:03
A coraz wiecej pokurczonych ,zawstydzonych ,rozchwianych...no i wszyscy prawie chca byc nauczycielami
anonim2013.07.18 22:56
@SyntezaX Jaki sens ma dyskusja z trollem, Panie SyntezaX? Jaki sens ma dyskusja z kretynem, Panie SyntezaX? Jaki sens ma dyskusja z kotem... itd, itp. Panie SyntezaX?
anonim2013.07.19 0:32
Szczerze mości Credo to daruj sobie, jeśli nie przytoczysz żadnych argumentów... To żałosne gdy ktoś zamiast argumentować nazywa przeciwnika w dyskusji "kretynem", "trollem", "kotem"... Co chcesz udowodnić? Że nie masz żadnych racji?
anonim2013.07.19 9:44
@Salman Czy ty przytoczyłeś jakieś argumenty? Odniosłeś się w jakikolwiek sposób do newsa pod którym popisują się trolle? Czy tylko walnąłeś demagogię? Szczerze, daruj sobie.
anonim2013.07.19 13:23
Marqs2 napisał(a): zajmij się lepiej tym że ci wiedza do łba nie wchodzi
anonim2013.07.19 16:38
@Marqs2 No to sprawdźmy twoją wiarygodność. W innym wątku Marqs2 napisał: „Ktoś kto z uśmiechem na ustach wyzywa swojego bliźniego może nazywać nazywać się chrześcijaninem? Moim zdaniem taki ktoś jest suchą gałęzią, którą trzeba uciąć.” A komentarz wcześniej Marqs2 napisał: „Polipid jesteś zwykłym prostakiem.” Wobec powyższego twoje opinie o innych są g.. warte, panie inżynierze Karwowski.