Nowym sekretarzem stanu Franciszek mianował abp Pietro Parolina. 58-letni watykański dyplomata był dotychczas nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Nowe obowiązki przejmie on oficjalnie 15 października. 

Jednocześnie Papież zatwierdził na dotychczasowych urzędach: substytuta ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu (czyli odpowiednika wicepremiera), abp. Angelo Becciu, sekretarza ds. relacji z państwami (czyli odpowiednika ministra spraw zagranicznych), abp. Dominique’a Mambertiego, abp. Georga Gänsweina kierującego Prefekturą Domu Papieskiego, prał. Petera Wellsa, asesora ds. ogólnych oraz podsekretarza ds. relacji z państwami, prał. Antoine’a Camilleriego. 

Nowy sekretarz stanu nominat abp Pietro Parolin jest Włochem. Pochodzi spod Vicenzy, gdzie ukończył seminarium duchowne. Na kapłana został wyświęcony w 1980 r. Po okresie praktyki duszpasterskiej studiował w Rzymie prawo kanoniczne, przygotowując się do kościelnej służby dyplomatycznej, do której wstąpił w 1986 r. Pracował w papieskich przedstawicielstwach w Nigerii i Meksyku, a następnie w sekcji relacji z państwami Sekretariatu Stanu. Od 2002 r. pełnił funkcję podsekretarza tej sekcji. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem w Wenezueli, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupiej. 

„W chwili, w której podano do publicznej wiadomości nominację na sekretarza stanu, chciałbym wyrazić głęboką i z serca płynącą wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za niezasłużone zaufanie, jakim mnie obdarza – napisał w wydanym dziś oświadczeniu abp Parolin. – Wyrażam wolę i całkowitą gotowość do współpracy z nim i pod jego przewodnictwem na większą chwałę Bożą, dla dobra Kościoła świętego oraz na rzecz postępu i pokoju ludzkości, aby znajdywała ona racje życia i nadziei”. 

MBW/Radiovaticana.org