Jest ci w pracy za gorąco? Po prostu nie pracuj - zdjęcie
06.07.15, 14:29

Jest ci w pracy za gorąco? Po prostu nie pracuj

6

Polskie prawo stanowi, że w czasie upałów, jeśli w miejscu pracy temperatura jest zbyt wysoka, można dać sobie spokój i wrócić do domu. Teoretycznie – bez żadnych konsekwencji, i to zarówno przy umowie na pracę, jak i przy umowie o dzieło czy na zlecenie. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom wodę pitną, jeżeli przy pracy na otwartej przestrzeni temperatura sięga 25 stopni, a w biurze 28 stopni.

„Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na organizm człowieka: mogą prowadzić do porażenia słonecznego, skurczów cieplnych i udaru cieplnego, zakłócają też pracę układu oddechowego, krążenia i pokarmowego. Upały negatywnie wpływają też na wydajność pracy, zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych” – czytamy na portalu Newseria.pl.

Jeżeli w czasie upałów stan zdrowia pracownika jest zły i nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków, to może on po prostu przerwać pracę. „Warunki BHP powinny być stworzone takie, żeby zapewniały bezpieczną i dobrą pracę. W pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o świetlikach, o wertikalach, wentylacji czy klimatyzacji, żeby temperatura była dogodna do wykonywania pracy” – przekonuje rzecznik prasowa Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie, Maria Kacprzak-Rawa.

Jeśli pracodawca nie wypełnia swoich zobowiązań, to można złożyć skargę do Okręgowego Inspektora Pracy.

kad/newsmedia.pl

Komentarze (6):

anonim2015.07.6 14:34
Poszlabym z powodu upalu do domu, ale komunikacja miejska nie jezdzi, bo kierowcy poszli z powodu upalu do domu.
anonim2015.07.6 15:27
[Poszlabym z powodu upalu do domu, ale komunikacja miejska nie jezdzi, bo kierowcy poszli z powodu upalu do domu.] :)) Dobre. :)
anonim2015.07.6 15:34
P.S. Jeśli zabraknie warzyw, owoców na targowiskach, to znaczy, że rolnicy dostosowali się do sugestii "Frondy" i w upały nie pracowali. :) P.S.2. O ile w upały swoje stoiska na bazarach otworzą sprzedawcy warzyw i owoców. :) I proponuję jeszcze zrobić dla wszystkich Polaków "sjestę" od godziny 9 do 18. A co tam, jak szaleć to szaleć. :)
anonim2015.07.6 15:48
W Holandii Polski niewolnik pracuje w szklarni przy temp 50 stopni na plus. To jest demokracja!!
anonim2015.07.6 16:54
Zastanawiam się, czy to ma być dowcip, czy nagabywanie ludzi do porzucenia pracy dla zwiększenia rotacji. Trochę powagi...
anonim2015.07.7 8:25
Człowiek umarł w szpitalu. Co prawda łatwo można mu było pomóc, wystarczyło podać trochę tlenu, ale pielęgniarki poszły do domu.