Rada Miasta Krakowa zdecydowała o przeznaczeniu pół miliona złotych na budowę pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego, który ma stanąć na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dawniej Dworcowym) - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

            Za uchwałą w  tej sprawie było 33 radnych, 3 głosowało przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu, a jedna nie brała udziału w głosowaniu.

            Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider stwierdził, że w dziejach Rady zawsze są punkty, które wzbudzają emocje, choć akurat ta decyzja dotyczy jedynie sposobu, w jaki środki budżetowe mają być przekazane na budowę pomnika.

            - Uchwała o przyznaniu honorowego obywatelstwa Krakowa Ryszardowi Kuklińskiemu była jedną z najbardziej kontrowersyjnych i wzbudzających emocje, ale ta decyzja otworzyła drogę do jego rehabilitacji i do rozszerzenia wiedzy o tym, co groziło nam w PRL - przypomniał w dyskusji (cytat za PAP).

            Dotacja będzie przekazana Stowarzyszeniu im. płk. Ryszarda Kuklińskiego, które jest inwestorem monumentu. Jego autorami są profesor Czesław Dźwigaj i Krzysztof Lenartowicz. Ma on formę upadających betonowych płyt symbolizujących obalenie muru berlińskiego, ponad którymi wznosi się stalowy łuk sięgający w najwyższym punkcie 9,2 metra od poziomu placu. Rzeźbienie łuku to kwestia dwóch, trzech miesięcy, a budowa  całego pomnika zajmie 10 miesięcy.

            Koszt budowy pomnika został oszacowany na 1,3 miliona złotych. Prezes Stowarzyszenia Henryk A. Pach powiedział PAP, że zebrało ono 216 tysięcy zł, z czego do tej pory wydano 50 tys. na dokumentację budowlaną i wykonawczą oraz 100 tys. na zakup blachy stalowej.

            - Prace przy pomniku są zaawansowane. Firma ze Skawiny wykonała już 80 procent łuku. Jesteśmy też umówieni z odlewnią, która ma odlać żeliwne elementy pomnika. Jeszcze w tym roku na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego rozpoczną się prace geodezyjne, a przygotowania do montażu pomnika ruszą w roku przyszłym - dodał Pach.

            Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, wystąpił z prośbą o finansowe wsparcie budowy pomnika do marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy.

            Firma ECE, zarządca Galerii Krakowskiej, zdecydowała o nieodpłatnym udostępnieniu fragmentu należącego do niej placu pod pomnik. Prace trzeba zacząć szybko, ponieważ w październiku przedawni się decyzja o pozwoleniu na budowę.

Jerzy Bukowski