Jan Rokita przedstawia plan budowy Polski ZOBACZ - zdjęcie
09.11.15, 18:15

Jan Rokita przedstawia plan budowy Polski ZOBACZ

6

Niska jakość rządzenia w Polsce, nawet w zestawieniu z innymi krajami postkomunistycznymi, ma swoje zasadnicze (co nie znaczy wyłączne) źródło w słabościach systemu instytucjonalno-organizacyjnego władzy państwowej. Jan Rokita wraz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przedstawia raport pt. PLAN BUDOWY POLSKI. 20 idei na rzecz poprawy jakości rządzenia.

Istotą tego systemu jest wertykalny mechanizm zarządzania na niemal wszystkich szczeblach władzy publicznej (poza jednostkami samorządu terytorialnego), który daje w polityce państwowej zasadniczą przewagę czynnikom branżowym i resortowym nad interesem państwa jako całości.

Naprawa tego stanu rzeczy wymaga kilku zasadniczych reform państwa, nazywanych tu Planem Poprawy Jakości Rządzenia, które służyłyby zwiększaniu sterowności państwa i odzyskaniu przez demokratycznie wybieraną władzę realnego zwierzchnictwa nad czynnikami branżowymi i resortowymi. Reformy te to:
a) budowa centrum egzekutywy państwowej, zaplecza intelektualnego rządu i systemu „pamięci instytucjonalnej” państwa,
b) stworzenie warunków instytucjonalnych dla prowadzenia długofalowej polityki administracyjnej,
c) zespolenie administracji i wzmacnianie tzw. „władzy ogólnej”,
d) wprowadzenie obowiązujących prawnie i egzekwowalnych standardów postępowania wysokich funkcjonariuszy publicznych, co jest związane z głęboką przebudową ustroju trybunałów,
e) zmiana podejścia do systemu tworzenia prawa, w tym przede wszystkim jego centralizacji,
f) korekta ustroju wymiaru sprawiedliwości.

Raport wskazuje również na kluczowe polityczne warunki, których spełnienie byłoby konieczne dla efektywnego podjęcia takiego planu, a także na niektóre ugruntowane interesy, mogące w każdych warunkach przeciwdziałać takiemu przedsięwzięciu.

CAŁY RAPORT CZYTAJ TUTAJ

Jan Rokita

Źródło: http://cakj.pl/

Komentarze (6):

anonim2015.11.9 18:45
Czyli centralizm i gospodarka planowa. Ja dziękuję. Tu trzeba zmienić ustrój i napisać prawo od nowa- zero przywilejów i usprzecznionego prawa, osoba ważniejsza od państwa, likwidacja aparatu, realna władza w ręce osób i rodzin, nie głupich urzędników.
anonim2015.11.9 18:56
Czyli facet nie ma nic do zaoferowania, niech się lepiej czymś pożytecznym zajmie, a nie gospodarką.
anonim2015.11.9 20:46
Jak to dobrze ze gląby POwskie juz odchodza,koniec ery nieukow,czas na ludzi kompetentnych.
anonim2015.11.9 22:07
niech spada na drzewo!
anonim2015.11.9 22:53
każdy chce tylko budować i projektować, a kto będzie pracował????
anonim2015.11.10 7:53
program ideologa, który nigdy nie widział normalnych urzędów od środka, a tylko siedział w Warszawce trzeba nam ludzi organicznie myślących i znających SPOŁECZEŃSTWO jako całość od podszewki, a nie ,,zawodowych polityków'', którzy niczego poza operatywkami partyjnymi w życiu nie widzieli ta planowana centralizacja w zasadzie odbyła się w 1999 r. i skutki tego są mierne: bizantyjskie nikomu niepotrzebne urzędy wojewódzki i marszałkowskie przy ustawicznym niszczeniu służb fachowych, erozja adm. ochrony środowiska, weterynarii, nasiennictwa, farmacji, sanepidu - to wszystko nie rozwija się, tylko cofa politycy potrafią jedynie tworzyć sobie złote centralne dwory dla samych siebie a potrzeba zarządzania talentami, zarządzania wiedzą (postulat mocnych instytutów, które za komuny były chyba mocniejsze, skojarzonych z ministerstwami słuszny), oddolności i wsłuchania się w to, co się dzieje na świecie i u nas, feedbacku i stałego korygowania rozwiązań, okresowej ewaluacji ustawodastwa (rzecz znana gdzie indziej) - i duużo duużo pracy, a nie takich głupawych programów o niczym bo niestety zarządzanie w PL coraz bardziej przypomina Afrykańskie porządki: nepotyzm, bizantyjskie dwory wielmożów rządowych, nieudolność, tumiwisizm, tzw. imposibilizm władzy i prawa etc. ...i kamieni kupa...