Niska jakość rządzenia w Polsce, nawet w zestawieniu z innymi krajami postkomunistycznymi, ma swoje zasadnicze (co nie znaczy wyłączne) źródło w słabościach systemu instytucjonalno-organizacyjnego władzy państwowej. Jan Rokita wraz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przedstawia raport pt. PLAN BUDOWY POLSKI. 20 idei na rzecz poprawy jakości rządzenia.

Istotą tego systemu jest wertykalny mechanizm zarządzania na niemal wszystkich szczeblach władzy publicznej (poza jednostkami samorządu terytorialnego), który daje w polityce państwowej zasadniczą przewagę czynnikom branżowym i resortowym nad interesem państwa jako całości.

Naprawa tego stanu rzeczy wymaga kilku zasadniczych reform państwa, nazywanych tu Planem Poprawy Jakości Rządzenia, które służyłyby zwiększaniu sterowności państwa i odzyskaniu przez demokratycznie wybieraną władzę realnego zwierzchnictwa nad czynnikami branżowymi i resortowymi. Reformy te to:
a) budowa centrum egzekutywy państwowej, zaplecza intelektualnego rządu i systemu „pamięci instytucjonalnej” państwa,
b) stworzenie warunków instytucjonalnych dla prowadzenia długofalowej polityki administracyjnej,
c) zespolenie administracji i wzmacnianie tzw. „władzy ogólnej”,
d) wprowadzenie obowiązujących prawnie i egzekwowalnych standardów postępowania wysokich funkcjonariuszy publicznych, co jest związane z głęboką przebudową ustroju trybunałów,
e) zmiana podejścia do systemu tworzenia prawa, w tym przede wszystkim jego centralizacji,
f) korekta ustroju wymiaru sprawiedliwości.

Raport wskazuje również na kluczowe polityczne warunki, których spełnienie byłoby konieczne dla efektywnego podjęcia takiego planu, a także na niektóre ugruntowane interesy, mogące w każdych warunkach przeciwdziałać takiemu przedsięwzięciu.

CAŁY RAPORT CZYTAJ TUTAJ

Jan Rokita

Źródło: http://cakj.pl/