Zapraszamy na dyskusję o wyzwaniach stojących przed Kościołem i katolicyzmem we współczesnym świecie. Kanwą debaty, która odbędzie się w naszej redakcji, będzie wydana przez Teologię Polityczną książka Alaina Besançona „Współczesne problemy religijne”

Dzień debaty: 27 lutego (wtorek)
Miejsce debaty: redakcja Teologii Politycznej – ul. Koszykowa 24/7
Godzina rozpoczęcia: 18.00
Wstęp wolny!

W debacie udział wezmą:
prof. Michał Gierycz – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;
ks. prof. Jerzy Szymik – Uniwersytet Śląski;
dr Tomasz Terlikowski – pisarz, publicysta.
Debatę poprowadzi Michał Strachowski z Teologii Politycznej.

Książka „Współczesne problemy religijne” to odważne, często krytyczne, zawsze głębokie i podszyte ogromną historyczną wiedzą rozważania o Kościele i katolicyzmie w naszych czasach: o stosunku Kościoła do islamu, do komunizmu, do judaizmu, do nowoczesnego społeczeństwa. Według prof. Remigiusza Foryckiego,  „Współczesne problemy religijne”   to książka będąca politycznym testamentem Besançona na temat politycznych problemów katolicyzmu w Europie i na świecie.

Alain Besançon jest jednym z największych – jak pisała Agnieszka Kołakowska – i najwybitniejszych uczonych oraz myślicieli naszych czasów. Wielki historyk Kościoła, sowietolog i badacz komunizmu i totalitaryzmu, historyk sztuki, autor monumentalnych dzieł: Le malheur du siècle (o komunizmie, nazizmie i unikalności Shoah), Les origines intellectuelles du léninisme (o intelektualnych źródłach leninizmu), Trois tentations dans l’Église (o herezjach i ich współczesnych przejawach w Kościele), L’image interdite (o ikonoklazmie). Besançon to też świetny pisarz; jego proza jest klarowna, przejrzysta i pełna wdzięku. Prawie wszystkie jego książki stały się klasykami; powinien je przeczytać każdy, kto interesuje się historią intelektualnych i religijnych nurtów naszych czasów i czerpie przyjemność z czytania dobrej prozy połączonej z ogromną wiedzą i oryginalną analizą.