Czym jest Kalwaria?

Jest w Polsce kilka miejsc nazywanych „Kalwariami”, działają podobnie, ale każde z nich ma też swoją specyfikę. Kalwaria Pacławska to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą. Mała, niepozorna, lecz czarująca. Osadzona na szczycie wzgórza, które w biblijnym znaczeniu jest szczególnym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Otoczona piękną przyrodą, przez którą Bóg także przemawia do ludzkiego serca. Miejsce pątnicze - sanktuarium, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, łąki i lasy, i w swoich kapliczkach przybliża wiernym tajemnice wiary zaczerpnięte z życia Chrystusa Pana i Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwane Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, zwane Jasna Górą Podkarpacia.

Dróżki kalwaryjskie

Dróżki kalwaryjskie już od pierwszych lat swego istnienia stały się celem pielgrzymek. Początkowo poszczególne stacje zaznaczono w terenie drewnianymi krzyżami. W dalszych latach zastąpiono je kaplicami murowanymi i drewnianymi. Istotę Kalwarii dzisiaj stanowią w pierwszym rzędzie pielgrzymi przychodzący nieraz z bardzo daleka, otaczający konfesjonały, klękający do Stołu Pańskiego, leżący krzyżem przed cudownym obrazem Matki Bożej, a nade wszystko wędrujący po dróżkach kalwaryjskich, by przy kaplicach rozważać mękę Jezusa Chrystusa, boleści Jego Matki, by towarzyszyć symbolicznemu pogrzebowi Najświętszej Maryi Panny i rozważać Jej chwałę w niebie. Dróżki kalwaryjskie to nie tylko rozważania i modlitwy, ale i pieśni. I właśnie te pieśni swoim żarem przenikają serca, rozbudzają ducha pokuty i miłości. Starsi pielgrzymi pod przewodnictwem przewodników kalwaryjskich śpiewają dawne historyczne pieśni, ale młodzież przeplata je także współczesnymi pieśniami pielgrzymkowymi. Kaplice kalwaryjskie obejmują: Dróżki Pana Jezusa - 28 stacji (wśród nich można wyodrębnić: Drogę Krzyżową - 14 stacji i Dróżki Matki Bożej - 16 stacji) oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 14 stacji. Niektóre stacje pokrywają się z tymi samymi kaplicami.

Dróżki Maryjne

Spośród wielu miejsc i sposobów modlitwy w Kalwarii warto omówić „Dróżki maryjne”. O ich istnieniu często zapominamy, uważając Kalwarię jedynie za miejsce modlitwy rozważania męki Chrystusa. Kalwaria Pacławska posiada „Dróżki Matki Bożej Bolesnej” oraz „Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej”.

Dróżki Matki Bożej Bolesnej poświęcone są rozważaniu roli Maryi w zbawczym dziele Chrystusa i w życiu Jego wyznawców. Dróżki Matki Bożej Bolesnej obejmują 16 stacji, które z wyjątkiem stacji położonych za Cedronem, pokrywają się z kaplicami Dróżek Pana Jezusa. Wspólnie obchodzi się je w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego po południu, podczas wielkiego odpustu można je obchodzić grupowo lub prywatnie w dowolnie obranym dniu np. 12 sierpnia. Można je odprawiać także w każdym innym czasie.

Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej składają się z 14 stacji. Można je odprawić prywatnie. Uroczyście obchodzi się je 13 sierpnia. Przygotowanie do Dróżek stanowią modlitwy, które w dniu 11 sierpnia odbywają się w kościele i połączone są z poświęceniem sukni i innych przedmiotów używanych przy obrzędzie "Pogrzebu Matki Najświętszej". Potem wierni pod przewodnictwem kapłana udają się do Domku Matki Bożej śpiewając pieśni maryjne, różaniec lub Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W Domku, po przyozdobieniu figury Zaśnięcie Matki Bożej, kapłan wygłasza przemówienie o Matce Najświętszej. Następnie procesja wraca do kościoła. Tam, na podwyższeniu przyozdobionym kwiatami, składa się figurę Zaśnięcia, przy której do 13 sierpnia zmieniające się chóry dziewcząt oddają hołd Maryi, śpiewając pieśni lub odmawiając modlitwy. Wierni w milczeniu modlą się do Tej, która swoim zaśnięciem przypomina prawdę o śmierci jako przejściu do wieczności. Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pomagają nam na przykładzie Maryi w rozmyślaniu nad własnym życiem i szczęściem czekającym nas w niebie.

Tu można odpocząć duchowo i fizycznie

To miejsce wyjątkowe - święte, gdzie Bóg w tylko sobie wiadomy sposób rozlewa swe błogosławieństwo i ubogaca pątników swoimi łaskami. Zabytkowa świątynia wyszeptana od stuleci szmerem modlitw, czy drżąca od organowych głosów wtórujących kalwaryjskim pieśniom - tylko tu śpiewanym, przyjmuje każdego, kto chce się spotkać z Bogiem w sakramentach Kościoła czy na osobistej adoracji. Nieskazitelna zieleń otuli wszystkich, którzy tu szukają ciszy, piękna i ukojenia duszy. Kalwaryjskie tradycje i od dawien dawna pielęgnowane zwyczaje pomogą wiernym w prosty, a jakże wymowny sposób wyrazić miłość do Wszechmogącego Boga. Dom Pielgrzyma pokrzepi ciało posiłkiem i zapewni miejsce do snu, a płonące na ognisku polana stworzą niezapomniany klimat do radosnego przeżywania czasu w pielgrzymiej wspólnocie. Miejsce niezwykłe, wymarzone, aby przybyć i spędzić chwilę.

MP/kalwariapaclawska.pl

fot. przemyska.pl