Indie: Czarny Dzień ,,niedotykalnych'' chrześcijan - zdjęcie
12.08.19, 14:18(fot. pixabay)

Indie: Czarny Dzień ,,niedotykalnych'' chrześcijan

18

Chrześcijańscy dalici, czyli należący do najniższej kasty tzw. „niedotykalni” wyszli na ulice stolicy Indii domagając się poszanowania swych praw. Manifestacja, popularnie nazywana „Black Day”, jest dniem żałoby i protestu tych wszystkich, którzy walczą o przyznanie przedstawicielom mniejszości takich samych praw, z jakich korzystają hinduiści.
 

Protest odbył się 10 sierpnia w 69. rocznicę wprowadzenia w Indiach prawodawstwa, które zapewnia przywileje dalitom, wyznającym hinduizm. Gwarantują one im m.in. odpowiednią liczbę miejsc w szkołach i na uczelniach, a także miejsca pracy w instytucjach państwowych. Ma to na celu ułatwienie startu życiowego przedstawicielom społeczności znajdujących się na najniższych szczeblach hierarchii społeczeństwa indyjskiego. Takich ułatwień prawo nie gwarantuje jednak chrześcijanom i muzułmanom ze społeczności niedotykalnych. Są oni dyskryminowani już na starcie nie mając dostępu do edukacji.

„W Indiach system kastowy został oficjalnie zniesiony, jednak w praktyce wciąż obowiązuje dzieląc społeczeństwo. Trzeba formacji do równości i sprawiedliwości, co w naszych realiach jest naprawdę trudnym wyzwaniem” – podkreśla bp Theodore Mascarenhas. Wskazuje zarazem, że „Czarny dzień” ma wymiar symboliczny, ponieważ przedstawiciele mniejszości nie liczą się w debacie publicznej i nikt z władz tak naprawdę nie słucha ich głosu.

- Dalici uznawani są za najgorszych z ludzi, będących poza systemem kastowym. Często nazywani są «niedotykalnymi», co oznacza w praktyce, że nikt z wyższej kasty nie chce mieć z nimi do czynienia. Nie mogą korzystać ze wspólnych studni, żyją w odrzuceniu na obrzeżu wiosek. Są otwarcie dyskryminowani – mówi Radiu Watykańskiemu bp Mascarenhas.

– Kościół katolicki próbuje to zmienić zapewniając im dostęp do edukacji, opiekę medyczną i walcząc o ich prawa. Wielu dalitów przyjęło chrześcijaństwo, a tym samym utraciło swe minimalne prawa, jakie gwarantował im hinduizm. Stąd właśnie nasza batalia o równe prawa. Jesteśmy jednak niewielką mniejszością i nasz głos nie liczy się w debacie politycznej, stąd też nasz protest ma wymiar symboliczny, ponieważ nikt nas nie słucha. - dodał

 

 

 

 

Beata Zajączkowska – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (18):

Jan Radziszewski2019.08.13 9:40
Zapewniam Indyjskich pogan Bałwochwalców czczących demony piekielne to was czeka "Podeszliśmy do następnej celi. Siedziała w niej kobieta, która wydobywała ze swych kości robaki. Kiedy zobaczyła Jezusa, zapłakała: „Pomóż mi Panie! Będę już dobra. Wypuść mnie stąd". Wstała i chwyciła się krat. Bardzo jej współczułam. Jej ciałem wstrząsał szloch. Powiedziała: „Panie, gdy byłam na ziemi, czciłam Hindu i wiele innych bałwanów. Nie uwierzyłam ewangelii głoszonej mi przez misjonarzy, chociaż słyszałam ją wiele razy. Pewnego dnia umarłam. Wołałam do moich bogów, aby zabrali mnie z piekła, lecz nie mogli. Teraz Panie, chciałabym z tego pokutować". „Za późno" - odparł Jezus. Płomienie przykryły jej szkielet. Jej krzyk dziś jeszcze wypełnia mą duszę. Szatan ją zwiódł
Jan Radziszewski2019.08.13 9:20
Zapewniam Indyjskich pogan Bałwochwalców czczących demony piekielne że macie już zaklepane miejsce w wiecznym jeziorze ognia i siarki /Ap 20,15) tzn zapamiętaj Kłamstwo tzw. bogów demonów zawsze prowadzi do Ojca Kłamstwa Kłamcy /J, 8,44) a ponieważ on płonie w piekle tzn do piekła "Byliśmy w centrum wnętrzności piekła, pośrodku wysokiego na dwadzieścia siedem kilometrów bloku więziennego. Wyglądało to tak, jakbyśmy byli w środku studni, w której z powodu ciemności nie widać góry ani dołu. żółte światło zaczęło wypełniać przestrzeń. Ścisnęłam rękę Jezusa. „Drogi Panie, dlaczego tu jesteśmy?" - zapytałam. W tym momencie zaczął wiać wiatr z potężnym szumem i siłą huraganu. Wielkie fale ognia przelewały się po ścianach bloku więziennego, paląc wszystko na swojej drodze. Płomienie dosięgały wnętrza każdej z cel, przynosząc przerażające krzyki bólu i rozpaczy. Chociaż ogień nie zrobił Jezusowi ani mnie żadnej krzywdy, byłam jednak przerażona patrząc na dusze, które próbowały ukryć się przed płomieniami we wnętrzach swych cel. Z lewej strony zaczął dochodzić złowrogi dźwięk. Spojrzałam i zobaczyłam szatana; stał do mnie tyłem i cały płonął. On nie tylko nie spalał się, ale wprost przeciwnie, rozpalał cały ten ogień. Stał cały w płomieniach i radował się z krzyków biednych, dręczonych dusz. Kiedy szatan poruszał ręką, wystrzeliwały z niego wielkie kule ognia, a wówczas z wnętrza cel dochodziły nas łamiące serce krzyki bólu. Dusze były palone żywcem przez żar bardziej gorący niż jezioro ogniste, jednak nie mogły umrzeć. Demony również przyłączyły się do radości szatana, który chodził od celi do celi, dręcząc straconych. Jezus powiedział: „Szatan karmi się złem. Uwielbia się w bólu i cierpieniu czerpiąc z tego siłę". Obserwowałam jak szatan palił się czerwono żółtym płomieniem. Dziki, porywisty wiatr powiewał jego szatą, która nie spalała się. Powietrze wypełniał swąd płonącego ciała. Ponownie uświadomiłam sobie, że horror piekła jest czymś rzeczywistym . Szatan kroczył w płomieniach, które nie mogły go dotknąć. Chociaż widziałam tylko jego plecy, zewsząd dochodził mnie jego śmiech
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 8:49
Okręgowa Inspekcja Pracy: w zwolnieniu pracownika IKEA nie ma nieprawidłowości Nowa informacja w sprawie mężczyzny grożącego gejom śmiercią Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie wydała za pośrednictwem rzecznika praw obywatelskim Adama Bodnara oświadczenie w sprawie homofobicznego byłego pracownika sklepu IKEA, zwolnionego za cytowanie fragmentów Biblii mówiących o karaniu gejów śmiercią. Stwierdzono, że w decyzji firmy nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Pojawiła się nowa informacja w sprawie byłego pracownika sklepu IKEA, który został zwolniony po tym, jak w odpowiedzi na artykuł antydyskryminacyjny zamieszczony w wewnętrznym intranecie firmy, napisał na Facebooku: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'. A także: 'Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich'". W sprawie zwolnienia interweniował rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie nie wykryła nieprawidłowości, dlatego kolejnym krokiem będzie zbadanie zdarzenia przez sąd. Bodnar zajął się sprawą z urzędu, zwracając się do firmy IKEA o zajęcie oficjalnego stanowiska oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie sprawdziła m.in. wewnętrzne regulacje firmy, takie jak Regulamin Pracy i Kodeks Postępowania Grupy IKEA, a także sprawdzono legalność zatrudnienia i zakres prawnej ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowe informacje w regulaminach firmy dotyczą m.in. wsparcia dla fundamentalnych praw wszystkich ludzi i braku akceptacji dla dyskryminacji. RPO wydał komunikat, w którym czytamy: "W odniesieniu do wypowiedzenia umowy z pracownikiem, którego dotyczy sprawa, stwierdzono, że 'podano w sposób szczegółowy przyczynę wypowiedzenia ze wskazaniem naruszonych przez pracownika przepisów prawa pracy, w tym regulaminów wewnętrznych'". https://queer.pl/news/203214/decyzja-okregowej-inspekcji-pracy-w-krakowie-w-sprawie-homofobicznego-pracownika-ikea
bea2019.08.13 6:37
tak tylko do chrzescjanskiej Europy przyjezdzaja wszystkie religie muzumanskie hinduistyczne buddystyczne i obnosza sie ze swoja religia np ubiory chusty maja swoje meczety i sekty w ktorych moga sie modlic mimo iz uciekli ze swoich krajow ktore sa rujnowane przez ich religie Pelnia Prawdy Objawionej jest tylko w KK poza KK sa herezje i falszywe religie widac po owocach
kt2019.08.12 17:11
Najbardziej bandycki kraj i kultura na planecie. Ciekawe, że aparheid w RPA był be i piosenki śpiewali. A miliony ludzi traktowanych gorzej od zwierząt w kraju ,,wielkiej mądrości'' nikogo nie wzrusza. Ojczyzna zła i segregacji skąd nawet Hitler pobierał nauki.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.12 15:38
Zabawne chrześcijanie w Polsce protestują przeciwko równym prawom dla LGBT, a w Indiach sami się tego domagają! Co za hipokryzja!
asd2019.08.13 9:56
Walczą o podstawowe prawa o równe traktowanie. LGBT walczy o szczególne traktowanie wiec nie ma tu zadnej analogii. Nikt nie zabrania gejom wstępować w związki małżeńskie. Nie porównuj normalnej rodziny z seksualizacją społeczeństwa. Robicie papke z mózgów młodym ludziom.
kosiarz ponury2019.08.12 14:35
tak naprawdę Indie to dziki kraj, dla krokodyli raj ............, w Gangesie można wywołać kliszę fotograficzną ........................
Stan2019.08.12 14:44
Indie to dziki kraj tylko dla niedotykalnych najbogatsi żyją w luksusie i pewnie nie kąpią sie w Gangesie
Gnostyk2019.08.12 14:28
Chrześcijaństwo jest sprzeczne z indyjską kulturą i tradycją. Każda agresję obcej kultury ma prawo się zwalczać. Nie może mniejszość chrześcijańska narzucać swojego zdania większości! Nie ma prawa się obnosić ze swoją odmiennością. Demokracja na tym polega, że to większośc decyduje! Na dodatek prawdziwy obywatell Indii nie może być chrześcijaninem.
kosiarz ponury2019.08.12 14:37
a na odwrót?
Szendzielarz2019.08.12 14:41
a co Kali powie o lgtb w chrześcijańskim kraju
Gnostyk2019.08.12 14:50
Nie ja jestem Kalim tylko wy. Chrześcijan jest w Indiach tylko około 2%, a katolików jeszcze mniej. Wobec tego muszą się podporząkować woli większości. Nie mogą się obnosić ze swoją wiarą. Muszą mieć szacunek dla narodowej religii. Gdyby nie hunduizm to by Indie nie przetrwały. Hinduizm był i jest ostoją indyjskości! Każdy indyjski patriota ci to powie!
Stan2019.08.12 14:41
Dziękuj Bogu, że jesteś w katolickiej Polsce bo tu mniejszosć (nie tylko tęczowa) nieustannie narzuca swoje zdanie większości. Obnosi się ze swoją odmiennością. A dzięki braku twojej demokracii często mniejszość decyduje.Prawdziwy obywatel Polski może być poganinem i nikt nie każe mu życ w rynsztoku na obrzeżach miasta. I może bezkarnie wypisywać bzdury na katolicką większość. To się nazywa poziom.
Gnostyk2019.08.12 14:47
Ja w Polsce już nie mieszkam. Użyłem tylko argumumentów jakie używają katolicy wobec wszystkich innych. Gdy katolicyzm jest większością wtedy używa "argumentów większościowych", a gdy jest w mniejszości to "mniejszościowych" Z resztą taki stopień kalizmu jest charakterystyczny dla prawie wszystkich zamkniętych systemów dogmatycznych.
Jarek XXL2019.08.12 16:06
twój system jest otwarty - na antychrysta???
Gnostyk2019.08.12 16:13
twój ?
Jan Radziszewski2019.08.13 9:41
Podeszliśmy do następnej celi. Siedziała w niej kobieta, która wydobywała ze swych kości robaki. Kiedy zobaczyła Jezusa, zapłakała: „Pomóż mi Panie! Będę już dobra. Wypuść mnie stąd". Wstała i chwyciła się krat. Bardzo jej współczułam. Jej ciałem wstrząsał szloch. Powiedziała: „Panie, gdy byłam na ziemi, czciłam Hindu i wiele innych bałwanów. Nie uwierzyłam ewangelii głoszonej mi przez misjonarzy, chociaż słyszałam ją wiele razy. Pewnego dnia umarłam. Wołałam do moich bogów, aby zabrali mnie z piekła, lecz nie mogli. Teraz Panie, chciałabym z tego pokutować". „Za późno" - odparł Jezus. Płomienie przykryły jej szkielet. Jej krzyk dziś jeszcze wypełnia mą duszę. Szatan ją zwiódł