I wszystko jasne! Putin wspiera pomysł Macrona o armii europejskiej  - zdjęcie
12.11.18, 16:00Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0

I wszystko jasne! Putin wspiera pomysł Macrona o armii europejskiej

Lider Rosji, który co najmniej w ciągu ostatniej dekady dokłada wszelkich starań, by powikłać euroatlantycką solidarność, gorąco poparł pomysł Macrona o powołaniu armii europejskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że propozycja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o stworzeniu zjednoczonej armii europejskiej, jest całkiem uzasadniona – informuje RT France.

Jeśli chodzi o alternatywne (dla NATO – red.) siły zbrojne, ogólnoeuropejskie, to nie jest nowy pomysł, teraz prezydent Macron ożywił go, ale jeden z byłych prezydentów (Francji – red.), Jacques Chirac, opowiadał mi o tym, ale jeszcze przed nim te pomysły już istniały. Europa jest z zasady potężnym podmiotem gospodarczym, silną unią gospodarczą i, ogólnie rzecz biorąc, całkiem naturalne jest, że chcą być niezależne, samowystarczalne, suwerenne w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. ”

powiedział gospodarz Kremla.

Dodał też, że uważa ten proces za pozytywny pod względem umocnienia wielobiegunowości świata. Według niego, opinie Rosji i Francji w tej kwestii są zbieżne.

Przypomnijmy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował pomysł utworzenia nowej europejskiej inicjatywy obronnej ponad rok temu. Na początku ten pomysł spotkał się ze sceptycyzmem krajów Unii Europejskiej, ale kilka dni temu inicjatywa została wsparta przez Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Danię, Estonię, Holandię, Hiszpanię i Portugalię, które podjęły decyzję stworzyć w Paryżu nową międzynarodową organizację obronną pod tytułem „Europejska inicjatywa interwencyjna” (The European Intervention Initiative). Oczekuje się, że dziesiątym krajem, który przystąpi do koalicji, będzie Finlandia.

Z kolei, prezydent USA Donald Trump skrytykował francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za propozycję stworzenia armii europejskiej – informuje „Radio Wolna Europa”.

Bardzo obraźliwe. Być może Europa musi najpierw zapłacić swój sprawiedliwy udział w NATO, które w dużym stopniu subsydiują Stany Zjednoczone”

napisał Trump na Twitterze.

dam/Jagiellonia.org