,,Grozi nam nowy wyścig zbrojeń’’. Putin publikuje artykuł w ,,Die Zeit’’ - zdjęcie
22.06.21, 17:14Fot. kremlin.ru, CC 4.0

,,Grozi nam nowy wyścig zbrojeń’’. Putin publikuje artykuł w ,,Die Zeit’’

12

Rosyjsko-niemieckie interesy mają się bardzo dobrze. Tak dobrze, że z okazji 80. Rocznicy napaści Niemiec na ZSRR portal niemieckiego tygodnika „Die Zeit” opublikował tekst prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym zachwyca się on dobrą współpracą gospodarczą pomiędzy krajami. Współpraca ta, pisze Putin, umożliwiła „realizację wielu wspaniałych projektów, takich jak Nord Stream”.

- „Jesteśmy dumni z odwagi i niezłomności bohaterów Armii Czerwonej i robotników w kraju, którzy nie tylko bronili niepodległości i godności ojczyzny, ale także ratowali Europę i cały świat przed zniewoleniem. Niezależnie od ostatnich prób pisania na nowo rozdziałów przeszłości, prawda jest taka, że żołnierz radziecki postawił stopę na niemieckiej ziemi nie po to, aby zemścić się na Niemcach, ale aby wypełnić swoją szlachetną i wielką misję wyzwoleńczą. Pamięć o bohaterach walki z nazizmem jest dla nas święta. Z wdzięcznością wspominamy aliantów koalicji antyhitlerowskiej, bojowników ruchu oporu i niemieckich antyfaszystów, którzy przybliżyli wspólne zwycięstwo”

- pisze prezydent Rosji na łamach portalu „Die Zeit”.

Dalej przekonuje, że narodom Europy udało się „powrócić do wzajemnego zaufania i szacunku”, w czym „kolosalną rolę” miało odegrać pojednanie Rosji z Niemcami.

Władimir Putin przekonuje, że podpisana przez ZSRR i Republikę Federalną „umowa stulecia” z 1970 roku o dostawach gazu do Europy „stworzyła podstawy konstruktywnej współzależności, a następnie umożliwiła realizację wielu wspaniałych projektów, takich jak Nord Stream”.

Rosyjski prezydent wskazuje, że Moskwa miała nadzieję, iż „koniec zimnej wojny będzie oznaczał zwycięstwo całej Europy”. To jednak jego zdaniem nie udało się przez rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego, „który sam w sobie jest reliktem zimnej wojny”.

Jego zdaniem nadzieję na kontynent bez podziałów przekreśliło wstąpienie do NATO byłych republik radzieckich. Putin przekonuje, że „wiele krajów otrzymało sztuczny wybór - albo pójść razem z (…) Zachodem, albo z Rosją. De facto było to ultimatum”. Konsekwencje tej polityki mają obrazować wydarzenia na Ukrainie z 2014 roku.

- „Europa aktywnie wspierała zbrojny, niekonstytucyjny zamach stanu na Ukrainie. Od tego wszystko się zaczęło. O co chodziło? Przecież urzędujący wówczas prezydent Wiktor Janukowycz już wcześniej zaakceptował wszystkie postulaty opozycji. Dlaczego USA zorganizowały ten zamach stanu, a państwa Unii Europejskiej bezwolnie go poparły, prowokując w ten sposób podział na Ukrainie i oderwanie Krymu od państwa ukraińskiego?”

- pisze w niemieckich mediach Władimir Putin.

Alarmuje też, że rośnie ryzyko nowego wyścigu zbrojeń i stwierdza, że dobrobyt oraz bezpieczeństwo Europy zależą od współpracy europejskich państw z Rosją.

- „Chciałabym jeszcze raz podkreślić: Rosja opowiada się za przywróceniem wszechstronnego partnerstwa z Europą”

- zapewnia.

kak/PAP

Komentarze (12):

wers2021.06.23 9:51
Panie Putin, dobrobyt i pokój narodów Europy zależy od silnej, stałej i odczuwalnej dla pańskiego kraju obecności Stanów Zjednoczonych AP na kontynencie. Od pańskiego kraju, szerzej od carskiej Rosji, od Sowietów i teraz od Federacji Rosyjskiej jeszcze nikt nic dobrego nie otrzymał. Ukraina jest tego dobrym przykładem, wcześniej Gruzja, Czeczenia. Za chwilę się okaże, że i Białoruś otrzyma od was kukułcze jajo ruskiego miru. Daruj pan sobie te propagandowe gadki.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.06.22 18:35
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Józef Bonkzdupytuska2021.06.22 18:31
70 lat komunizmu w Polsce i republikach pod nadzorem ZSRR to są te podwaliny. Proletariusze wszystkich krajów łączcie się !!! Mizerne te kłamstwa Putina.
matis892021.06.22 18:25
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
niewierzący ateusz2021.06.22 18:17
to że bohaterscy czerwonoarmiści gwałcili Niemki to mógłby ktoś powiedzieć usprawiedliwiona Zemsta , ale fakt że bohaterscy czerwonoarmiści gwałcili też kobiety wracające do domów z obozów koncentracyjnych Żydówki Polki Francuzki Rosjanki i Ukrainki to ... no właściwie brak słów
ginter2021.06.22 20:14
odsyłam do opracowań francuskich czego dopuszczali się dzielni amerykanie ale takie pisowskie cymbały wolą o tym nie wiedzieć (szacuje się, że Amerykanie zgwałcili co najmniej czternaście tysięcy Francuzek i sto dziewięćdziesiąt tysięcy Niemek podczas II wojny światowej - https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/czy-alianci-gwalcili-niemieckie-kobiety/8tb01sj)
A was towariszcz pałkownik Putin,2021.06.22 18:12
historia nic nie nauczyła? Ostatni wyścig zbrojeń a wraz z tym zimną wojnę przepyerdoliliście, BIBLIJNE! Gdzie się podział twój sojuz towariszcz pałkownik Putin? Podobnie się stanie z Ruso-Mongolską Fedesrracją!
CIA2021.06.22 19:56
jesteś głupi jak kilogram gwoździ
Anonim2021.06.22 17:47
Kałmuki wont swołocz za Ural !!!
lekarz psychiatra2021.06.22 20:15
wywołałeś przerażenie u Putina, dołącz do Macierewicza, będzie już was dwóch idiotów, z towarzyszem raźniej
droma2021.06.22 17:42
jest nieunikniona wojna z imperium zła rosją kaput ; na kremlu odbywają sie obrzedy satanistyczne ,analogia z III rzeszą niemiecką ,na 125 % ,zachód w rozkroku ...
sisi2021.06.22 20:19
w których uczestniczyłeś i nam to wszystko opiszesz? czy może widziałeś to w czasie upojenia denaturatowego Mykoła, kolejny alkoholik wizjoner