Gorąco w Sejmie. Opozycja: ,,Ten projekt zapewni bezkarność władzy’’ - zdjęcie
16.09.20, 17:06Fot. screenshot - YouTube (Superstacja)

Gorąco w Sejmie. Opozycja: ,,Ten projekt zapewni bezkarność władzy’’

17

W Sejmie trwa dziś drugie czytanie projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która przewiduje wyłączenie odpowiedzialności za czyny polegające na naruszeniu obowiązków służbowych i innych przepisów, podejmowane w celu zwalczania COVID-19. Nowelizacji sprzeciwia się opozycja, wedle której ustawa ta ma zapewnić bezkarność władzy.

Wniosek o odrzuceniu projektu noweli w całości w imieniu Koalicji Obywatelskiej złożył poseł Jarosław Urbaniak. Przekonuje on, że projekt ten demoluje polski system prawny. Przypominał, że podobne przepisy Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło już wiosną:

- „Ale tamte przepisy dotyczyły tylko i wyłącznie przestępstw urzędniczych i naruszenia dyscypliny finansów publicznych. I tak naprawdę w zakresie zakupu towarów i usług. Więc dziś ciśnie się na usta pytanie: co takiego nabroił PiS w ciągu tych kilku miesięcy, że trzeba tak rozszerzyć tę bezkarność” – mówił.

Na konferencji prasowej w Sejmie poseł Konfederacji Jakub Kulesza przekonywał, że nowelizacja ta jest „skandaliczna, ponieważ legalizuje bezprawie, niszczy państwo prawa i podstawy naszej cywilizacji”:

- „Mam apel do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Panie prezesie, czy chce być pan zapamiętany jako polityk, czy chce być pan zapamiętany, jako bandyta, który legalizuje bezprawie. Bo tak to się nazywa - legalizowanie bezprawia” – mówił.

Poseł PiS Andrzej Kosztowniak zapowiedział, że klub PiS zagłosuje za przyjęciem projektu, podkreślając, iż nowelizacja nie wprowadza bezkarności, ale reguluje przepisy dot. działalności w stanie wyższej konieczności.

- „W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia trzeba działać natychmiastowo i takie działania zostały podjęte nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Ktoś, kto dziś dokonuje oceny sytuacji sprzed kilku miesięcy, robi to zapewne na chłodno, ale też pamiętajmy o tym, że ponad pół roku temu cały świat nie wiedział, jak się w danych sytuacjach zachowywać” – podkreślał.

kak/PAP

Komentarze (17):

Polak2020.09.17 10:59
Władza to władza i tyle. Jaki sens ma "władza" jak jest czymś ograniczana???
Dam2020.09.17 8:02
"reguluje przepisy dot. działalności w stanie wyższej konieczności" - już takie przepisy istnieją, nazywają się "stan nadzwyczajny", którego PIS nie wprowadził, a próbuje działać jakby Polska w nim była. No ale czego się spodziewać po tej partii, gdzie nawet wicerzecznik się przyznał, że nie ma w niej żadnych ekspertów bo ci woleliby się popukać w głowę, niż realizować jej program.
JM2020.09.17 8:00
Kulesza nie dorósł bay zasiadać w Sejmie. Jeżeli ma jakieś uwagi, to uzasadnienie jest poniżej krytyki! Biedak niby coś chce powiedzieć, ale te wypowiedzi są bez ładu i składu. Nie tylko tym razem.
stach2020.09.16 21:48
to powinni wprowadzic jakies ramy czasowe np.od wyborow 12/07.2020 nie powinno to juz obowiazywac gdyz MORAWIECKI twierdzil ze wirus jest w odwrocie
cccc2020.09.16 21:29
bo Ktoś ma poprzewracane w głowie...dlatego jest inny...dlatego nie założył normalnej rodziny...rozwali się polski system jak spartaczona bomba...legalizacja łamania prawa...super..bandyci na ulice!
T.2020.09.16 20:38
I opozycja ma rację: chodzi o to, żeby za wałki podczas COVIDu PiS nie musiał odpowiadać. Tzn. przyznają, że zmarnowali setki milionów złotych, ale to "dla naszego dobra" i broni ich ustawa z mocą wsteczną. W preambule powinna być dedykacja dla Sasina ;)
edi2020.09.16 19:53
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
Randka juz teraz, teraz ...2020.09.16 18:32
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Anonim2020.09.16 18:30
Co on pieprzy ten Kosztowniak na jakim calym swiecie? chyba ze pisowskim np.Szwecja !!!! podjela takie dzialania jak w Polsce? NIE !!!!!!!!!
Zarabiaj Nawet 200$ dziennie2020.09.16 18:26
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: https://bit.ly/2E6raDB ======================================================================= Darmowe konto demo dzięki któremu postawisz pierwsze kroki! Zyskaj więcej... Wpłać pierwszy depozyt! A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie!
Anonim2020.09.16 17:51
A jeszcze parę lat temu jeździli po wsiach i żebrali o głosy? ..... Dziś otoczyli się kordonem Policji? ..... Protest rolników przed siedzibą PiSu w Warszawie .... https://www.youtube.com/watch?v=BqvmDcblJn0
Jerzy2020.09.16 17:50
ochrona przed katarem i przeziębieniem stanem wyższej konieczności??? jaja, panie, jaja...
mordechaj2020.09.16 17:35
Pod pozorem "walki z COVID" odbywa się UWŁASZCZENIE ZŁODZIEI, tak jak w 1989 r. nastąpiło uwłaszczenie komunistycznej nomenklatury.
Urszula2020.09.16 17:20
To jest legalizacja bezprawia tym bardziej, że ma sięgać wstecz. Szumowscy i inni, którzy obłowili się na koronawirusie mogą spać spokojnie. Złodzieje na szczytach władzy będą bezkarni.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.16 17:20
znany oszust i złodziej rydzyk z zakazem odprawiania mszy i możliwości organizowania spotkań w zachodniej Kanadzie. powodem kary są jego wypowiedzi, zachowanie, brak tolerancji, powiązania polityczne i ksenofobia.
Anonim2020.09.16 17:16
Szumowski i Morawiecki powinni siedzieć za lock down by nigdy więcej nie przyszło komukolwiek powtarzanie tej zbrodni na milionach ludzi. Kazałi siedzieć innym więc bedzie to oko za oko. a PO PSL SLD oskarżyć o podżeganie do zbrodni, wyroki również powinny zapaść choć o wiele niższe bo nie spoczywała na nich żadna większa odpowiedzialność
Anonim2020.09.16 17:19
oczywiście jak pokryją straty w setkach miliardów złotych z własnej kieszenie mozna by orzec zawiasy