Gazprom po raz kolejny nie prześle gazu przez Polskę i Ukrainę - zdjęcie
17.01.22, 20:05Fot. Pixabay

Gazprom po raz kolejny nie prześle gazu przez Polskę i Ukrainę

27

Rosyjski Gazprom po raz kolejny zrezygnował z przesyłania gazu na zachód gazociągiem Jamał-Europa, biegnącym przez Polskę, oraz magistralami ukraińskimi.

W czasie odbywających się dzisiaj aukcji wystawione zostały przepustowości polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa w liczbie 89,1 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Oferta nie została jednak zaakceptowana.

Wcześniej Gazprom całkowicie zrezygnował z rezerwacji polskiego odcinka gazociągu na grudzień. W stycznie zarezerwował zaś jedynie 19,2 z dostępnych 89,1 mln metrów sześciennych.

Jak poinformował węgierski serwis RBP, Gazprom zrezygnował także z rezerwacji dodatkowej przepustowości ukraińskiej sieci gazociągów, która jest jednak znacznie mniejsza niż polski odcinek Jamał-Europa i wynosi 9,8 mln metrów sześciennych na dobę.

Oznacza to zaś, że Unia może pozyskać rosyjski gaz jedynie za pośrednictwem biegnącego po dnie Bałtyku gazociągu północnego. Łączy on bezpośrednio Rosję i Niemcy.

Z kolei gazociąg Nord Stream 2 nadal czeka na zezwolenie na użytkowanie. - My, jako nowy rząd niemiecki, jasno stwierdziliśmy w umowie koalicyjnej, że projekty energetyczne muszą być zgodne z prawem niemieckim i europejskim - powiedziała dzisiaj na ten temat nowa szefowa niemieckiego MSZ w trakcie swojej wizyty na Ukrainie. Baerbock wskazała także, że Nord Stream 2 nie jest w pełni zgodny z prawem UE, stąd też certyfikacja została zawieszona.

Nie byłoby jednak rozsądne traktowanie słów Baerbock jako jedynego stanowiska nowego niemieckiego rządu. Wiadomo, że wewnątrz rządzącej w Niemczech koalicji wystepują spory, w których centrum jest właśnie gazociąg Nord Stream 2.

Zwycięscy w wyborach socjaldemokraci (SDP) nawołują do odblokowania gazociągu oraz nietraktowania go jako kwestii politycznej. Z kolei Zieloni, z którym ramienia na kanclerza kandydowała właśnie Baerbock, od początku sprzeciwiali się gazociągowi.

Odmowa certyfikacji Nord Stream 2 nie jest na rękę Rosji, która usilnie stara się pokazać Zachodowi, że bez odblokowania gazociągu Europa zamarznie. Strategią Gazpromu jest ponadto doprowadzanie do zawierania długoterminowych kontraktów przez kraje europejskie.

jkg/rp

 

Komentarze (27):

katolicka deratyzacja Polski2022.01.18 14:58
Putin to tylko sklerotyczna lesbijka.
mistrz2022.01.18 14:01
Obecny rząd uprawia politykę poddańczego sojuszu z KK. Czekamy na dostawy gazu z Watykanu
katolicka deratyzacja Polski2022.01.18 14:56
Faszysci z PO won do swojego heimatu.
mistrz2022.01.18 16:30
Gdzie Cię szkolono? W "szkole" w Kanadzie?
AAAtomek2022.01.18 11:47
W PiS radość, nie ma i nie będzie "ruskiego gazu"?
fdf2022.01.18 11:05
Zrezygnowaliśmy z drogiego gazu ruskiego, a ceny nagle w Polsce najwyższe w europie. Mafia
migg2022.01.18 9:47
Szkoda, że zima w Europie jest dopóki ciepła, Polakom nie zaszkodziłoby trochę pomarznąć, żeby antyrosyjska mgła rozproszyła się im w głowach! Prawda, w prasie piszą, że wulkan Hunga-Tonga-Hunga-Haapai na Pacyfiku może wywołać coś w rodzaju nuklearnej zimy... W takim razie zobaczmy, co wtedy zaśpiewają Polacy!
boek2022.01.18 10:50
Ruskie Onuce - Obajtek nie na darmo zawarł pakt z Arabią Saudyjską . Ten pakt działa na Rosję Niemcy i Polskich kolaborantów, jak czerwona płachta na byka.
niewierzący ateusz2022.01.18 10:52
wy moskale to jesteście tak głupi , że swoimi działaniami osiągacie skutki przeciwne do zakładanych celów
HHD2022.01.18 8:32
Na pohybel Dewiantom z PO i KO w kakao sld,psl ,tvn hołoty ,wpSS makreli Putina , żydokomuchów nkwd kgb ,lgbt q
WojtekP2022.01.18 7:40
Wytrzymać do 1 października. Rusza Baltic Pipe
Anonim2022.01.18 5:53
Co do analiz, trudno Rosjanom cos zarzucić, co do rozwiązań, katastrofa.
Anonim2022.01.18 4:54
Jeżeli dalej politykę zagraniczną będą za nas realizować starsi i mądrzejsi, ciemno to widzę, jak jakieś krety?!
Anonim2022.01.17 21:43
To zgodne z linią partii przecież. Partia nie zyczy sobie ruskiego gazu.
POkatoliku2022.01.17 21:39
Przecież PiS -da + wciąż mówili że Polska nie potrzebuje ruskiego gazu.
do wani pokatolika2022.01.17 22:36
Hej Wania czy tam Sasza prawda to że wasz kałmucki dowódca Szojgu za dzieciaka zajadał się rodzynkami z du...y renifera?
tetrytka2022.01.17 22:47
patrzył jak obciągasz każdemu z PIS-u z połykaniem, w takim obowiązku ciebie wychowano
Anonim2022.01.17 21:15
Zablokować przesył przez Polskę i zablokować NS2 - niech się udławią.
realia PIS2022.01.17 21:15
przecież wy tego 3,14zdzielce chcieliście, chcieliście aby nie było gazu w Europie i dlatego blikujecie NS2, teraz jak Putin robi to co chcieliście to obłąkańcy wyją, przygłupowi pisowskiemu nikt nie dogodzi no chyba, że Biedroń i Śmieszek
Anonim2022.01.17 21:51
Zgadza się. Wyją od lat żeby nie brać ruskiego gazu.
matis892022.01.17 21:10
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
matis892022.01.17 21:09
FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!! ================================================================================ FAKTY => ABSOLUTNA większość hospitalizacji w całej EU to NIEZASZCZEPIENI /// ~97% trupów po SARS w całej EU to NIEZASZCZEPIENI. Robicie nam foliarze PRZYSŁUGĘ usuwając swoje wadliwe DNA z populacji ludzkości => zbiorowa nagroda Darwina!!!
Anonim2022.01.17 21:03
A my w ogóle mamy jakieś relacje?
JanP2022.01.17 20:45
Widocznie nie ma chętnych na dodatkowy gaz.
Anonim2022.01.17 20:41
i co pawlak fiucie ? dalej uważasz że tylko jamał nas uratuje ty ch,,ju zielony? i to bydle było premierem ,upadły kraj
Mirek2022.01.17 21:49
Artykuł informuje o tranzycie, na który umowa wygasła w ubiegłym roku. Co ma do tego Pawlak?
matis892022.01.17 20:37
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''