21.06.19, 14:40

Garri Kasparow: Putin może wkrótce zająć Białoruś

W wywiadzie dla internetowego wydania gazety „Obozrewatel” rosyjski opozycjonista Garri Kasparow określa najbliższe kierunki polityki Władimira Putina.


Uważa on za mało prawdopodobny atak wojskowy na Ukrainę, bo rosyjski przywódca osiągnął już punkt, w którym każde z jego działań spotka się tutaj z „nowym poziomem oporu”. Raczej będzie kontynuował swoją agresywną politykę na świecie i próbował „trzymać całą Europę za gardło”.

Za bardzo możliwą natomiast uważa aneksję Białorusi lub kontynuację wojny w Donbasie, a nawet rozpoczęcie hybrydowej wojny przeciwko państwom NATO. „Dla Putina i jego kumpli agresja zewnętrzna staje się jedynym sposobem na utrzymanie autorytetu. Są różne opcje tego, co zrobią – na przykład aneksja Białorusi, kontynuowanie agresji na Ukrainie [w Donbasie – red.], a nawet prowokowanie państw NATO. Aneksja Białorusi jest najbardziej prawdopodobna, bo będzie bezkrwawa. Putin to kagiebista, to nie wojskowy, i nie lubi wielkich ofiar, a ludność nie jest gotowa poprzeć takiej wojny” – podkreślił Kasparow.

Atak na Ukrainę jest wykluczony, bo „będzie wiązał się z nieproporcjonalnymi stratami”. Armia ukraińska jest o wiele lepiej przygotowana na to. Mieszkańcy Charkowa lub południowych regionów nie przywitają Rosjan kwiatami. W desperacji Putin może zdecydować się na przetestowanie NATO, czy i jak zareaguje na to. No i oczywiście, kontynuowanie wojny hybrydowej na Zachodzie, która, z jego punktu widzenia, daje najwięcej korzyści” – podsumował.

bsw/kresy24.pl

Komentarze

nie tak dawny wykładowca2019.06.21 19:25
Zaraz po tym, jak wiosną 2017 uderzy na Wolskę.
pss2019.06.21 18:47
Na Ukrainie Rosja osiągnęła to co chciała.Woja domowa na Ukrainie trwa,Kijów nie ma żadnej władzy na wschodzie kraju i musi liczyć się nawet z secesją Donbasu.W.Putin nie zaatakuje Ukrainy,bo na to właśnie liczy USA.Wciągnąć Rosję w długą wojnę z Ukrainą.Łukaszenko wielokrotnie,,puszczał oko" do zachodu.Bez odzewu.Z tego widać,że Białoruś to strefa wpływu Rosji.Zięć Trampa,Kushner,jest stałym bywalcem na Białorusi,wiec jakieś ustalenia pomiędzy Rosją i USA w sprawie połączenia Białorusi z Rosją zostały podjęte.
edi2019.06.21 16:57
KACAPY OSTATECZNIE PRZEGRAJĄ - A POCZĄTKIEM BĘDZIE ATAK CHIŃCZYKÓW NA ROSJĘ, Rosja przelała już TYLE KRWI ŻE KARA JEST NIEUNIKNIONA !
tomasz2019.06.21 18:00
Rosja to od samego początku było sztuczne państwo . Ten kraj był budowany na zabijaniu setek milionów istnień ludzkich . Od czasów carskich a wcześniej mongolskich po czasy Stalina, Breżniewa, Andropowa i Czernienki. Te czasy były okresami mordów istnień ludzkich i przelanej strumieniami krwi. Dlatego obecna Rosja to kontynuatorka dawnych czasów i do dziś obowiązuje doktryna Stalina 1000 to tragedia 1000.000 to statystyka . Mam nadzieję że ten kraj zginie szybko i pozostaną po nim gruzy inaczej będzie dalej krajem który morduje nie winnych ludzi.
max2019.06.21 15:15
O tym Michalkiewicz czy Gadowski nie napiszą. Ciągle sugerują lizusostwo Prezydenta Dudy wobec USA i straszą drugą Jałtą w wykonaniu Trumpa, robiąc czytelnikom i słuchaczom wodę z mózgu. ZERO opisu politycznej rzeczywistości, nudni i leniwi. Nigdy żadnej krytyki Putina, wręcz lekka bojaźń wobec tego satrapy. W zasadzie jedynym trzeźwym w tym towarzystwie tzw. komentatorów, jest Targalski. Ale gdy tylko napisze coś co współbrzmi z Kasparowem, to sfora michalkiewiczowych wychowanków rzuca się, żeby zagryźć.
Ho, ho ...2019.06.21 15:33
a ty obciagasz putinowi laske zaden powod do chwaly
Ho, ho ..2019.06.21 14:57
Bialorus obok Ukrainy to dla Kremla strategiczne wrota do Europy. Jezeli Kreml nie zrobi tego w ciagu najblizszych 10 lat, tzn. podporzadkuje sobie przynajmniej Bialorus, Rosja sie rozleci gospodarczo. Dlaczego? W nadchodzacej dekadzie, NATO, EU bedzie wreszcie u szczytu potegi militarnej, w tym Polska.