Episkopat Francji (CEF) postanowił, że w przypadku zaistnienia potrzeby  uzbierania środków na wypłatę odszkodowania ofiarom wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele, gotów jest pozbyć się majątku i dóbr należących zarówno do episkopatu, jak i poszczególnych diecezji. Możliwe będzie także zaciągnięcie na ten cel pożyczki. Episkopat chce ponadto, by we władzach każdego seminarium duchownego i domu formacyjnego znalazła się przynajmniej jedna kobieta z prawem głosu. Czy Kościół francuski czeka więc kolejna wielka rewolucja?

Na odbywającym się w Lourdes zgromadzeniu plenarnym Konferencji Biskupów Francji hierarchowie dyskutowali nad sposobem realizacji zaleceń jakie w swym raporcie nałożyła na francuski Kościół Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE). Z jej raportu, który opublikowano 5 października wynika, że w latach 1950-2020 aż 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich miało się dopuścić ok. 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich.

Od tej pory we francuskim Kościele wszystkie osoby pracujące w duszpasterstwie z małoletnimi (zarówno świeccy, jak i księża, czy osoby konsekrowane) mają być regularnie weryfikowane w sprawie swojej ewentualnej przeszłości kryminalnej.

Francuscy hierarchowie zlecili już stworzenie krajowej bazy środków zapobiegania pedofilii w diecezjach, ruchach i wspólnotach, co ma ostatecznie doprowadzić do skonstruowania krajowej karty dobrego postępowania w zakresie ochrony małoletnich. Podjęli też decyzję o utworzeniu ogólnokrajowego kanonicznego trybunału karnego, a także zaaprobowali jego statuty w pierwszej instancji, która rozpocznie swą działalność 1 kwietnia 2022 roku.

Zebrani w Lourdes francuscy biskupi dokonali również zbiorowego aktu pokuty oraz przeproszenia ofiar. „A w Polsce? Nihil novi, co najwyżej symboliczne kary dla emerytów. Ci co tuszowali, nadal u władzy” – skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

 

ren/ekai.pl, twitter