Franciszek o próbach walki z Bożym Narodzeniem: Wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo - zdjęcie
07.12.21, 11:22fot. tt/radio wataykańskie/screen

Franciszek o próbach walki z Bożym Narodzeniem: Wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo

7

- Papież o dokumencie Unii Europejskiej zalecającym unikania odniesień do Bożego Narodzenia: wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo, Unia musi respektować specyfikę każdego kraju, inaczej grożą jej podziały i upadek – czytamy na Twitterze Radia Watykańskiego.

W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło – powiedział papież Franciszek w trakcie konferencji prasowej na pokładzie samolotu odnosząc się do zalecenia ogłoszonego w instytucjach UE, aby unikać odniesień do Bożego Narodzenia.

O wewnętrznym dokumencie wydanym przez Komisję Europejską zrobiło się głośno kilka dni temu. Zalecenia określane jako „komunikacja inkluzywna” wprost odnoszą się do prób wymazywania Bożego Narodzenia z tradycji oraz z warstwy językowej. Wojna kulturowa, zmiana symboli i przemoc symboliczna są już przez neomarksistów prowadzone w zasadzie bez ogródek i ukrywania się. Czasami próbują się jeszcze tłumaczyć tzw. „poprawnością polityczną” oraz chęcią nie urażania innych kultur i religii.

Dokument, o którym mowa został wydany przez wiceprzewodniczącą KE Helenę Dalli. Zachęca ona w nim pracowników struktur unijnych m.in. do unikania wszelkich religijnych odniesień do świąt Bożego Narodzenia.

Odnosząc się to tego papież Franciszek powiedział, że skłania to do pewnych refleksji nad Unią Europejską. - Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej – powiedział papież.

Papież podkreślił, że „Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzną strukturę”. Stwierdził, że Unia nie może ujednolicać krajów, ale szanować i respektować ich różnorodność.

Ostatecznie stwierdził, że uważa jednak, że urzędnicy Unii tak dalej działać nie będą, ale należy zachować czujność i ostrożność.

- Trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej – podkreślił Franciszek.

 

mp/kai/pap

Komentarze (7):

Krakus2021.12.7 18:28
Boże Narodzenie przetrwa chrzescijaństwo! Nie, nie żartuję, nie bredzę, jestem trzeźwy. Chodzi o to, że Boże narodzenie to nieprawdopodobne pieniądze. Dlatego w wielu zachodnich krajach BN trwa od połowy listopada. Dlatego markety w buddyjskiej Japonii przez 2 miesiące maja bożonarodzeniowy wystrój, dlatego nawet mułzumanie lubia to świeto. Jest popularne jak pizza. KK może paść, kościoły wyludnia sie jak w Irlandii, ale "święto" będzie istniało jestcze stulecia. :D :D :D
katolik2021.12.7 16:04
Papież niech nie kłamie, bo pozwolił masono- nazistom na rzadzenie Kosciołem w kościele, w życiu społecznym
ADAM2021.12.7 20:14
To żaden papież, to uzurpator.
Wjsjs2021.12.7 16:00
Tak i wg Unii i innych prezydentów miast to święto bałwanka, lyzwiaza, itp a nie Boga narodzonego w biednej stajence! Dobrze ze na wsiach o tym pamiętają
nie ślepy2021.12.7 12:14
Obudził się rychło w czas z ręką w nocniku...czyli coś zrozumiał co ma lewactwo do zaproponowania Europie!
JJ2021.12.7 11:57
Śmieszne to. Najpierw wymyślili, że będą obchodzić urodziny Jezusa akurat w czas przesilenia zimowego (przejmując istniejące już huczne święta obchodzone w tym okresie) a potem się obruszają, jak ktoś wcale nie chce wiązać tego czasu z ich religią i po prostu świętować końcówkę roku i początek coraz dłuższych dni :D
basetla2021.12.7 11:27
A teraz zrobi to sam Kościół. Adwent już załatwili.