Finlandia jednoznacznie: Rosja stwarza największe zagrożenie - zdjęcie
27.12.19, 12:40Putin, fot. Mariajoner; flaga, fot. Santeri Vinamaki; lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Finlandia jednoznacznie: Rosja stwarza największe zagrożenie

2

Roczny raport SUPO za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Finlandii uznaje Rosję. Aktywność Chin i zagrożenie ze strony dżihadystów („samotne wilki”) mają ograniczony charakter i dotyczą tylko pewnych obszarów. W przypadku Chin chodzi rzecz jasna o szpiegostwo przemysłowe i zainteresowane infrastrukturą krytyczną. Fiński kontrwywiad spodziewa się utrzymania aktywności szpiegowskiej innych krajów na wysokim poziomie lub nawet jej nasilenia.

 

5 grudnia 2019 SUPO opublikowało roczny raport oceniający sytuację bezpieczeństwa Finlandii. Dokument wyróżnia cztery obszary bezpieczeństwa: aktywność obcych wywiadów wymierzoną w państwo i obywateli, szpiegostwo w cyberprzestrzeni, zagrożenie terrorystyczne, zagrożnia hybrydowe. Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu (SUPO) podkreśla, że w ostatnim czasie obce służby koncetrują się na fińskiej prezydencji w UE oraz infrastrukturze krytycznej. W dłuższej perspektywie wywiady innych krajów zainteresowane są przede wszystkim toczącą się w kraju dyskusją o polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, stosunkami z UE i NATO, polityką energetyczną, działaniami Finlandii w rejonie Arktyki oraz sytuacją bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku. Zwrócono uwagę na zagrożenia związane z możliwością przejęcia elementów infrastruktury krytycznej Finlandii przez podmioty związane z obcymi państwami. Dlatego według SUPO należy z dużym wyprzedzeniem zadbać o kontrwywiadowcze zabezpieczenie projektów, takich choćby jak rozwój sieci 5G. Jeśli chodzi o to ostatnie, należy pamiętać, że chiński Huawei konkuruje m.in. z fińską Nokią, która ma silne wsparcie USA (w 2014 r. część firmy przejął Microsoft).

SUPO otwarcie mówi, że najbardziej aktywne są wywiady Rosji i Chin. Dziesiątki pracowników służb specjalnych tych krajów mają działać w Finlandii. – Typowe jest przykrycie dyplomatyczne, ale to nie jedyna metoda. Są pracownicy wywiadu, którzy na stałe mieszkają w Finlandii, ale też są to tylko okresowi goście – powiedział szef SUPO Antti Pelttari podczas prezentacji raportu. Rosyjski i chiński wywiady koncentrują się na wyszukiwaniu czynników wpływu wewnątrz społeczeństwa fińskiego mających potencjał destabilizujący, przewidywaniu strategicznych decyzji Finlandii, relacji Helsinek z UE, NATO i poszczególnymi krajami, finskiej infrastruturze krytycznej, systemach i środkach cyberbezpieczeństwa, szpiegostwie przemysłowym spółek hi-tech. SUPO wspomina też o zagrożeniach hybrydowych, przede wszystkim operacjach wpływu, których celem czasem są politycy i osoby podejmujące działania ekonomiczne. W raporcie wspomina się też o kilku nienazwanych krajach, które realizują operacje przeciwko ich obywatelom żyjącym w Finlandii. Prawdopodobnie chodzi przede wszystkim o Turcję i Iran.

Od kilku miesięcy SUPO dysponuje uprawnieniami czyniącymi tę instytucję pełnowymiarową służbą odpowiadającą za kontrwywiad i bezpieczeństwo. Latem parlament uchwalił nowe ustawy regulujące kwestie działania i statusu służb specjalnych cywilnych i wojskowych. Obecnie SUPO może choćby prowadzić działania wywiadowcze poza granicami Finlandii.

Warsaw Institute

Komentarze (2):

skuter2019.12.28 8:39
W końcu ktoś zajarzył że św pamięci Lech Kaczyński i miał rację
PolakNieLeming2019.12.27 13:54
Nie ma w tym nic dziwnego. Rosja była, jest i do puki istnieje pozostanie bandyckim, zbrodniczym państwem poszerzającym swoje terytorium kosztem wolności innych narodów. Rosja to rak na naszej planecie. im dłużej istnieje tym gorzej dla reszty świata. Na szczęście nic nie jest wieczne. Przyjdzie kres i na ten Mordor.