21.07.19, 09:22Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Filipińscy biskupi o... 'ekologicznym nawróceniu'

Filipiński episkopat w liście pasterskim wzywa wiernych do... "przywrócenia więzi z naturą".  W dokumencie liczącym dziewięć stron biskupi piszą o "nowym paradygmacie". Lise pełen jest ekologicznej nowomowy.

„Nasze umiłowanie ubogich pobudza nas do uznania za priorytet tych, którzy są najbardziej dotknięci [problemami środowiska] a naszym obowiązkiem moralnym jest udzielenie odpowiedzi na te cierpienia” – napisali filipińscy biskupi w dokumencie dostępnym na stronie internetowej episkopatu w kilka dni po zakończeniu ich zgromadzenia plenarnego w Manili.

Biskupi wskazują, że wszyscy ludzie wezwani są do pilnego udzielenia odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Episkopat podkreśla (za papieżem Franciszkiem w encyklice "Laudato si"), że klimat jest "dobrem wspólnym"

 „Nasze wysiłki w walce z globalnym ociepleniem i nasze działania zbiorowe na rzecz pomagania innym w przystosowaniu się do nowej sytuacji, powstałej w wyniku zmian klimatycznych, mogą być uznane za akt poprawy za nasze grzechy ekologiczne”-czytamy w liście do wiernych na Filipinach. Episkopat wzywa do wyjścia "poza dominujące dotychczas znaczenie poprawy tak, aby włączyć w nie odszkodowanie za szkody wyrządzone przyrodzie”-podkreślają hierarchowie, prosząc o "nowy paradygmat" w sprawie nawrócenia ekologicznego, by „przywrócić naszą świętą więź z naturą”. Chodzi o wprowadzenie "nowej świadomości, że matka-ziemia potrzebuje nie tylko znaku ochrony i troski o środowisko, ale także sprawiedliwości”. Jak czytamy dalej, episkopat podkreśla, że "krzyk matki-ziemi jest równie palący jak wołanie biednych o sprawiedliwość społeczną". 

Biskupi zapowiadają na końcu dokumentu utworzenie „sekcji ekologicznej” w każdym ośrodku diecezjalnym, która w centrum swych działań umieści zagadnienia przyrody i środowiska. „Mamy moralny nakaz wspólnego działania w sposób zdecydowany” – zakończyli swój list pasterski biskupi filipińscy.

yenn/KAI, Fronda.pl

Komentarze

Scepto2019.07.23 12:52
Nie ma wokół żadnego smogu, nikt nie umiera na raka, dżungla amazońska się rozrasta, plastik utylizuje się sam w naszych żołądkach. A na płaskiej Ziemi, grzejąc się w słoneczku rączo ją obiegającym, kwitnie MYŚL (e, nie).
Robert2019.07.22 18:14
eko-brednie
x2019.07.22 14:30
Zamiast skupiać się na krzakach i drzewach niech biskupi skupią się na Drzewie Krzyża. Najwyższy czas, aby Kościół się odnowił. Niech biskupi, którzy głoszą błędy modernistyczne zostaną pozbawieni władzy biskupiej. Dlaczego kardynał McCarrick został wydalony ze stanu kapłańskiego za pedofilię, bo ofierze przypomniało się po wielu latach o tym fakcie? A heretycy cały czas są kapłanami i ich herezje są widoczne?
twitter:PromocjaPWS2019.07.21 21:54
Polecam ciekawy i niezwykle ważki art. dotyczący trzech ważnych konfliktów, w jakich w pewnym momencie znalazł się Kościół - akapity: TEZA O KONFLIKCIE RELIGII I NAUKI , KOMPETENCYJNY KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , SPRAWA GALILEUSZA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ane , MITOLOGIA NOWOCZESNOŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mit SPIS TREŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#spi Polecam PWS K. Karonia: youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna.pl
edi2019.07.21 20:07
Cała hucpa z "cieplarnianymi gazami" - to TYLKO DODATKOWE PODATKI - nie mające NIC WSPÓLNEGO Z KLIMATEM. Cała "ludzka gospodarka" w ciągu ROKU emituje TYLE SAMO GAZÓW CO wszystkie WULKANY W CIĄGU 3 DNI !!! - takie są FAKTY ! LEPIEJ ZLIKWIDUJCIE PCV - plastik a nie mówić o CO2
Jack Em2019.07.21 18:54
Nie mają problemów z wiarą w Ewangelię Jezusa Chrystusa w Boga i zajmą się recyklingiem , butelkami PET , segregacją śmieci ... szatański kabaret !
Ateista2019.07.21 9:56
DOBRZE ŻE NASI SĄ TAK MOCNO ODERWANI OD RZECZYWISTOŚCI, ŻE ICH JEDYNYM CELEM JEST ROBIENIE Z SIEBIE OFIAR. Polski kler jest prześladowany bo: -księża gwałcą dzieci, -kler manipuluje politycznie katolikami, -w Polsce żyją ludzie o innych poglądach, -kościół dostaje miliardy z pieniędzy podatników, -kobiety chcą emancypacji, -dzieci i rodzice nie chcą by religia była w szkołach, -żyją w pałacach i luksusach.
LULEK2019.07.21 9:59
Zajmij si ę sobą mały człowieczku i donosicielu. Pomówienia są karalne.
Ateista2019.07.21 10:07
Pomówienia o co? O to że kościół robi z siebie ofiary, o to że oskarża dzieci o pedofilię, o to że ciągle kwiczy że jest prześladowany?
Jack Em2019.07.21 18:57
O płaskiej ziemi nie wspomniałeś upośledzona ofiaro rewolucji !
x2019.07.22 14:32
A ty ateisto jesteś sługą szatana,