Episkopat: W szkołach jest tematyka związana z płciowością - zdjęcie
29.10.19, 11:50(fot. pixabay)

Episkopat: W szkołach jest tematyka związana z płciowością

23

„Powielane informacje, medialne doniesienia i sugestie polityków, jakoby w polskich szkołach nie była podejmowana tematyka związana z płciowością są nieprawdziwe” – czytamy w  stanowisku Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski z 29 października 2019 roku, odnośnie do edukacji seksualnej w szkołach.

Komisja Episkopatu stwierdza: „Wobec nasilających się nacisków ze strony liberalnych środowisk, domagających się wprowadzenia do polskich szkół permisywnej edukacji seksualnej przypominamy, że w Polsce już w 1998 r. został wypracowany i od lat funkcjonuje program wychowania seksualnego”.

Komisja podkreśla, że od przeszło 20 lat są prowadzone zajęcia z przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Program zajęć został opracowany przez znanych naukowców i zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zajęcia te, seksualność człowieka ujmują integralnie, nie tylko w aspekcie biologicznym, ale również psychicznym, społecznym, duchowym i etycznym.

Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski zaznacza też, że: „Treści programowe (realizowane od IV klasy szkoły podstawowej do III klasy liceum) są stopniowo poszerzane i dostosowywane do rozwoju psychoseksualnego uczniów. Programy i podręczniki do zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie” stanowią istotną pomoc w realizacji pracy wychowawczej i profilaktycznej szkoły”.

Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski stwierdza, że konieczne jest właściwy przekaz dotyczący przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. W dokumencie czytamy: „Deprecjacja tego przedmiotu i medialne ośmieszanie wydają się mieć jeden cel: zepchnąć go margines, wprowadzić w to miejsce demoralizującą edukację seksualną”.
BP KEP

 
Publikujemy pełną treść stanowiska:
 
 

Stanowisko Komisji Wychowania Katolickiego KEP
odnośnie do edukacji seksualnej w polskiej szkole

Wobec nasilających się nacisków ze strony liberalnych środowisk, domagających się wprowadzenia do polskich szkół permisywnej edukacji seksualnej przypominamy, że w Polsce już w 1998 r. został wypracowany i od lat funkcjonuje program wychowania seksualnego.

Powielane informacje, medialne doniesienia i sugestie polityków, jakoby w polskich szkołach nie była podejmowana tematyka związana z płciowością są nieprawdziwe. Od przeszło 20 lat są prowadzone zajęcia z przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”, który seksualność człowieka ujmuje integralnie, tzn. nie tylko w aspekcie biologicznym, ale również psychicznym, społecznym, duchowym i etycznym (edukacja seksualna typu A). Podstawy programowe tego przedmiotu zostały opracowane przez znanych naukowców i zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W związku z reformą systemu edukacji obowiązujące treści programowe zostały zaktualizowane i poszerzone. Jeśli rodzice uznają, że nie zgadza się to z wyznawanym przez nich systemem wartości – to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej – mają zapewnione prawo do nieposyłania dzieci na te zajęcia.

Trzeba też pamiętać, że treści programowe (realizowane od IV klasy szkoły podstawowej do III klasy liceum) są stopniowo poszerzane i dostosowywane do rozwoju psychoseksualnego uczniów. Ta zasada odnosi się również do treści podręczników. Ich autorzy – nawiązując do lekcji biologii na poziomie danej klasy – wskazują na celowość przemian zachodzących w organizmie młodego człowieka, tj. zdolność podjęcia w dorosłym życiu ról małżeńskich i rodzicielskich. Ważnym celem tych zajęć jest przygotowanie młodego pokolenia do odpowiedzialnego rodzicielstwa i szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Programy i podręczniki do zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie” stanowią istotną pomoc w realizacji pracy wychowawczej i profilaktycznej szkoły. Wiele miejsca zajmuje w nich problematyka uzależnień, zwłaszcza od mediów cyfrowych i pornografii. Interdyscyplinarny charakter treści podręczników dla tego przedmiotu jest ważnym wsparciem rodziców w wypełnianiu przez nich roli wychowawczej.

Mając na uwadze powyższy stan rzeczy, konieczny jest właściwy przekaz na temat prowadzenia w szkole zajęć z przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Deprecjacja tego przedmiotu i medialne ośmieszanie wydają się mieć jeden cel: zepchnąć go margines, wprowadzić w to miejsce demoralizującą edukację seksualną (typu B i C) i wzorem krajów zachodnich zawłaszczyć młode pokolenie m.in. poprzez pozbawienie młodych ludzi integralnej wizji człowieka, jego seksualności, miłości, małżeństwa i rodziny.

W imieniu Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski
bp Marek Mendyk

Warszawa, 29 października 2019 r.

źródło: episkopat.pl

Komentarze (23):

andrzejhahn32019.10.29 21:37
episkopat to zgraja nierobow i pasozytow spolecznych i .........wara od dzieci
bezlitosny internauta2019.10.29 20:47
Zabawna jest ta wasza żonglerka tytułami wpisów. Każda wiedza jest dobra, z niewiedzy jeszcze nic dobrego nie wynikło.
marianl2019.10.29 20:29
Zboczeniom i propagowaniu dewiacji mówimy stanowcze NIE!
kleszcz2019.10.29 16:00
dla nich każda edukacja jest zagrożeniem, człowiek świadomy, wykształcony zaczyna zastanawiać się nad rzeczami nieco mniej przyziemnymi, zaczyna drążyć, zastanawiać się i kwestionować co nigdy nie było im na rękę...
anna2019.10.29 15:54
Mozecie się zarzekać i skomleć pis wprowadzi lgbt do szkol Do tego się zobowiązało cale magdalenkowe towarzystwo przy okrągłym stole Eurosocjalizm będzie budowany i przez po i przez pis i postkomusza lewice a w nim będzie i lgbt i zniszczenie wiary i rodziny
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.29 19:45
twoja rodzina jest nic nie warta, skoro zostanie zniszczona możliwością zawierania ślubów przez gejów
bezlitosny internauta2019.10.29 13:35
#jacieniemoge W sklepach również.
Cool2019.10.29 12:31
Kościół mało mówi o tym, że każdy dorosły człowiek ma obowiązek chronić dzieci przed demoralizacją!
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.29 12:42
Ideologia kościoła jest zdemoralizowana sama w sobie, dlatego dzieci należy przed nią chronić.
ZERR02019.10.29 14:58
ale tylko dzieci par gejowskich
Dr Aloha2019.10.29 12:17
Czyli skoro już jest to nie ma żadnego problemu i episkopat może się zająć swoimi sprawami. Może skomentuje sprawę defraudacji, przez Watykan, datków przekazywanych przez polskich wiernych na cele charytatywne?
anonim2019.10.29 14:05
A co ciebie obchodzą datki wiernych,nie dajesz to o o do tego?
Dam2019.10.29 15:07
No tak, co kogo obchodzi kradzież pieniędzy przez organizację, która chce wszystkich uczyć moralności? To tak jakby nie można było krytykować polityków samemu nie zajmując się polityką.
Dr Aloha2019.10.29 15:22
Miłość bliźniego? Widzę że moim rodakom dzieje się krzywda a są zbyt zindoktrynowani by się sami zapytać.
Reytan2019.10.29 15:55
Masowe ucieczki z domow wariatow,i wszyscy wstapili do Biedronia.
JONASIK2019.10.29 12:10
Czekam na stanowisko Epidiaskopu w sprawie nauczania WF. No i jeszcze ta matematyka. Te liczby ujemne, czy ktoś widział liczbę ujemną?, te liczby niewymierne, te nieskończoności ... koniecznie tu też Epidjaskop musi zająć stanowisko!
Reytan2019.10.29 15:53
Jestes idioto prowokatorem komunistycznym,a wiec pedofilem.
Dr Aloha2019.10.29 18:06
Jesteś genetycznym Polakiem katolikiem. Gratuluje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.29 12:09
Te głupki z episkopatu wypowiadają się jakby byli MENem. Program nauczania w publicznych placówkach świeckich nie jest ich sprawą i nie musi być zgodny z katoideologią. Musi natomiast być zgodny z faktami naukowymi.
Reytan2019.10.29 15:51
Nie mowi sie placowki swieckie tylko placowki sowieckie...
Albert2019.10.29 11:57
Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski niech się z łaski swojej skupi na tym, co do niej należy, czyli swoimi starożytnymi, kabaretowymi zabobonami, a nie wpierdala się z butami do normalnej edukacji.
Reytan2019.10.29 15:50
Jestes komunistycznym zbrodniarzem. Nie wystarczy wam kilka milionow pomordowanych polskich katolikow ?
Albert2019.10.29 16:13
Chrześcijanie mają na koncie takie rzesze ofiar, że jakiekolwiek takie uwagi, jakie wygłosiłeś, są po prostu szczytem hipokryzji. Czyli czymś typowym dla katolickiego motłochu.