22.10.19, 16:15Fot. Itto Ogami, CC 3.0

Episkopat poprosił papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

Episkopat.pl

Komentarze

mir2019.10.23 9:13
przecież on już jest patronem .wiadomo kogo bronił ze wszystkich swoich świętych sił
anonim2019.10.22 21:28
SRAM NA wojtyle
trzeźwo myślący2019.10.23 0:45
Janda? Najlepiej zrób to na siebie!
PMP2019.10.22 18:40
Doktorem Kościoła? Papieża, który wprowadzał posoborowie, które to zaorało Kościół?
matis892019.10.22 16:52
Bergoglio Fałszywy Prorok nie katolik chyba jasno powiedział że woli być nazywanym biskupem Rzymu. Więc Fronda uszanuj to i nie nazywaj go papieżem tylko biskupem Rzymu. Tylko to będzie zgodne z polityką Bergoglio decentralizacji Kościoła. Inaczej występujecie przeciwko woli i polityce Bergoglio.
jozef2019.10.22 16:33
A może by tak Gądecki oczyścił szeregi z pedofilów.
Albert extra VERGIN oil do smarowania rectum2019.10.22 16:29
Gdzie jesteś 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚? Bawisz się w długie idiotyczne pseudonimy? Boisz się konfrontacji i kolejnej kompromitacji, tj. kopa w tą twoją, starczą obwisłą doope. 𝐆𝐢𝐞𝐫𝐨𝐣𝐮 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐜𝐢𝐞 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.22 16:19
Na szczęście kult Kremówkoluba się kończy i wdowa po nim, czyli Dziwisz, nic na to nie poradzi.
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.22 16:26
Na szczęście ty zdechniesz szybciej niż myślisz i nigdy nie pozostawisz po sobie tego co zostawił nam Święty Jan Paweł II.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.22 16:31
A jakie jest dziedzictwo Karola Kremówki? Miliony śmiertelnych ofiar AIDS w Afryce, które mogłyby żyć, gdyby Kościół złagodził podejście do gumek? Setki tysięcy dzieci zgwałconych przez klechów pedofilów, których Wojtyłowy Kościół ukrywał? Totalna klerykalizacja, klesze złodziejstwo i intelektualna pustynia tak charakterystyczne dla rzymskiego katolicyzmu a la Wyszyński i Wojtyła?
Wojtek Polak 2019.10.22 17:56
ale ty jesteś głupia i obrzydliwa. zacznij walczyć z pedofilią w swoim środowisku anarchosyndykalstycznych tęczofych zboczeńców i dewiantów. a i jak szukasz pedofilów to nie zapomnij zajrzeć do lustra.
PMP2019.10.22 20:36
Partyzantka ma rację, to próba wyciśnięcia z kultu JPII ostatnich soków.