Zdecydowany głos Episkopatu ws. edukacji seksualnej - zdjęcie
17.10.19, 18:57(fot. wikipedia)

Zdecydowany głos Episkopatu ws. edukacji seksualnej

38

Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej. W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który w ten sposób komentuje dyskusję toczącą się w mediach. Przypomina także, że w szkołach istnieje już program „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie”.

Rzecznik Episkopatu podkreśla jednocześnie, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz innych religii, życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków. „W tej sprawie nie ma pola do kompromisów, szóste przykazanie mówi jasno: +Nie cudzołóż+, dlatego wszelkie próby omijania tej zasady, są nie do przyjęcia dla katolików” – dodaje.

Rzecznik Episkopatu nawiązuje do adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia”, w której Papież przypomina: „Sobór Watykański II podniósł potrzebę +pozytywnego i mądrego wychowania seksualnego+, skierowanego do dzieci i młodzieży, +odpowiedniego do wieku+, +wykorzystując postęp nauk psychologicznych, pedagogicznych i dydaktycznych+. (…) Wielką wartość ma taka edukacja seksualna, która pielęgnuje zdrową skromność, chociaż niektórzy utrzymują, że to sprawa z innych czasów. Jest to naturalna obrona osoby, chroniącej swe wnętrze i unikającej zamienienia się jedynie w przedmiot” (Amoris laetitia, nr 280, 282).

W nawiązaniu do tej wypowiedzi rzecznik Episkopatu podkreśla, że konieczne jest rozróżnienie między edukacją seksualną, która traktuje drugą osobę jako przedmiot użycia, a edukacją seksualną, która pielęgnuje – jak pisze papież Franciszek – zdrową skromność i chroni dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym. „Takie zajęcia są prowadzone od wielu lat, edukacja w kierunku ochrony przed tak zwanym +złym dotykiem+ jest konieczna i tu nie ma dyskusji” – mówi.

Ks. Rytel-Andrianik zaznacza także, że: „Wierność małżonkowi lub małżonce jest dobra dla szczęścia rodziny. Wynika to z Dekalogu i jest potwierdzone przez tradycję judeo-chrześcijańską i życie. Dzieci są wtedy wychowywane w rodzinach i tam dojrzewają emocjonalnie, a wiedzę przekazują im rodzice, w sytuacji, którą uznają za stosowną”.

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę na to, że gdy w pierwszej połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że niektóre samorządy planują finansowanie edukacji seksualnej, w sierpniu 2019 Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski roku po raz kolejny przypomniała konstytucyjne prawa rodziców w specjalnym komunikacie, w którym czytamy: „Edukacja i wychowanie czyli kształtowanie postaw są w polskim systemie prawnym traktowane jako kompetencja rodziców, a rola szkoły w tym zakresie jest wyłącznie pomocnicza. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 i 53 ust. 1), a Prawo oświatowe jasno potwierdza, że szkoła wspomaga wychowawczą rolę rodziny (art. 1 pkt 2)”.

Ks. Rytel-Andrianik przypomina, że w tych sprawach wypowiadał się wielokrotnie św. Jan Paweł II, jako człowiek towarzyszący młodzieży, ale również profesor, wykładowca KUL. „Pisał o tym m.in. w +Teologii ciała+. Warto też przypomnieć jego encyklikę +Evangelium Vitae+ oraz encyklikę św. Pawła VI – +Humane Vitae+. W nauczaniu Kościoła, które wypływa z Pisma Świętego i Tradycji są zawarte postawy życiowe dla katolików, ale seksualność rozumiana jako część małżeństwa, jest wartością powszechną w społeczeństwie, bez względu na wyznanie” – mówi rzecznik Episkopatu.

 

 źródło: episkopat.pl

Komentarze (38):

zola2019.10.18 9:55
Wszystko pięknie ładnie, każda religia monoteistyczna od wieków stara się okiełznać szaleństwo hormonalne młodzieży wpajając im do głów tezy o czystości przedmałżenskiej, o grzechu cudzołóstwa, o tym, że seks jest zarezerwowany dla malżeństw , a panna młoda winna być dziewica (stad biały welon i suknia)...morały i nakazy to jedno, a życie to życie. I od wieków marnie wychodzi to moralizatorstwo, bo seksualność budzi się już w 11 letnich dzieciach, a nastolatkowie zaczynają pierwsze eksperymenty. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie czekał z tym do ślubu, gdy ludzie żenią się koło 30-tki, a nie jak w średniowieczu w wieku 15 lat.. nauka o odpowiedzialności seksualnej jest tutaj konieczna, ale należy mieć na uwadze fakt, że żadne nauki kościelne nie zmienią szalejących hormonów młodzieży, bo nigdy nie zmieniły (300 lat temu było to samo) oni i tak zrobią swoje i tak pójdą ze sobą do łóżka jeszcze w liceum, naszym obowiązkiem jako społeczeństwa, szkoły i rodziców jest wyjaśnić kluczowe sprawy związane z ludzką seksualnością, pomóc rozróżnić miłość od pożądania, zwrócić uwagę na odpowiedzialność seksualną i co najważniejsze: przedstawić i wyjaśnić antykoncepcję. Nauczyć ich, że seks bez zabezpieczenia to głupota! Oni i tak to będą robić zrozumcie to w końcu katolicy! A wy jacy byliście w młodości? Przypomnijcie sobie ile w latach 70 młodych 20-letnich dziewczyn szło do ołtarza z brzuchem? Na nic wasze przykazania. Zróbmy tak, żeby przynajmniej nie dopuścili do kolejnych niechcianych ciąż.
leszczyna2019.10.18 11:27
Aż tak nisko oceniasz katolików, że nie potrafią zachowywać zasad moralnych? Jak się ma naprawdę ideały w życiu, to się ma motywację do ich realizowania. Po co komu seks bez miłości? By się wyżyć cudzym kosztem? Małżeństwo jest zbyt piękne, by je rozmienić na szkolną drobnicę.
andrzejhahn32019.10.18 3:46
episkopat to zgraja nierobow i pasozytow spolecznych i...................wara od dzieci
JONASIK2019.10.17 22:23
Pytanie do katolików (hmmm, może się jakiś trafi na frądlu) Dlaczego "nie cudzołóż" oznacza zakaz seksu przed ślubem? Dla mnie nie cudzołóż = nie zdradzaj.
ZERR02019.10.18 9:43
Dla ciebie może znaczyć nawet zakaz nocowania w hostelu.
leszczyna2019.10.18 11:21
Jeśli w Twojej opinii mieszczę się w pojęciu katolika, to Cię informuję, że "nie cudzołóż" jako takie dotyczy zakazu zdradzania małżonka, bo tylko małżonkowie mają prawo do współżycia. Natomiast powszechnie używa się pojęcia "nie cudzołóż" jako wymiennego z zakazem czynów nierządnych, tj. popełnianych poza obrębem małżeństwa. Zaliczano i nadal się w prawie kanonicznym do nich zalicza różne przypadki obcowania bez małżeństwa, np. kazirodztwo, homoseksualizm, zoofilię, także gwałt czy ogólnie stosunki osób stanu wolnego, jak panna i wdowiec. Kanonicznie rzecz biorąc, seks przed ślubem to nierząd, nie cudzołóstwo.
Polak2019.10.17 22:23
BISKUPOWEKUPY nie mają nic do gadania, grzebcie sobie w gaciach zboczeńcy!
guess who2019.10.17 21:28
I znowu to pedofilskie zdjęcie na Frondzie. Wstydu nie macie.
ladychapel2019.10.17 21:48
podobnie wyglądają dzieci na 1szej komunii
ZERR02019.10.17 22:19
Wszystkie dzieci w pewnym wieku wyglądają 'podobnie', obrońco Sekty .
ladychapel2019.10.17 20:36
5 lat więzienia za edukację seksualną... Średniowiecze+ Edukacja to nie seksualizacja. Edukacja to uświadamianie! To uświadamianie na temat m.inn. antykoncepcji, jak nie dopóścić do tego by zostać zgwałconym, co może się stać gdy jakiś czarnoksiężnik w czarnej kiecce zacznie wkładać swe obleśne paluchy pod sukienkę czy w rozporek. Seksuaizację średniowieczne frendzle macie na każdym kanale telewizji - reklamach i na banerach w mieście, na których roznegliżowane kobiety przedstawiane są w sposób przedmiotowy. Średniowiecze + Pani Wisłocka zostałaby przez was spalona dziś na stosie za swoją książkę... Czekam kiedy Mitologia Grecka zostanie zakazana albo przedmioty typu biologia czy kosmologia jako niezgodne ze stanowiskiem kościoła... Macie chorą wyobraźnię frendzle, wracają czasy bocianów i kapusty a kiedy nastolatka w podstawówce w ciążę zachodzi - aj waj wtedy.
NajlepiejKastrowaćKleroPedofilówNaMiejscuWAfekcie2019.10.17 20:10
Tylko współżycie z proboszczem jest dla ministranta bezpieczne i właściwe edukacyjnie. Rodzice ograniczający prawo proboszcza do edukowania seksualnego zostaną skazani na 5 lat więzienia. Dziecko im się zabierze i skieruje do Zakładu Wychowania Katolickiego, prowadzonego przez klero-pedofilów i zakonnice zamordystki.
Iza2019.10.17 20:01
Gdyby w Polsce była edukacja seksualna zgodna z medycyną i psychologią, a nie ideologią katolicką, to skandal pedofilski w kościele byłby większy i dotyczył przypadków obecnych, a nie sprzed wielu lat, a biskupi siedzieliby w więzieniach.
adrian manowski2019.10.17 19:50
"W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego" - Znajac mentalnosc ludzi i w jaki sposob ta edukacja seksualna zostanie przedstawiona raczej z duzym prawdopodobienstwem moge zalozyc, ze juz niedlugo wroca takie listy: "Kasia, lat (niepelnoletnia) Drogie Bravo! Mam na imie Kasia i mam (niepelnoletnia) lat. Piszę do Was bo mam duży problem. Od jakiegoś czasu masturbuje się świeczką. Powiedziałam o tym swojej najlepszej przyjaciółce. A ta mi powiedziała, że od tego można zajść w ciążę. Czy to prawda Pomóżcie!" "Rzecznik Episkopatu podkreśla jednocześnie, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz innych religii, życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków." przez grzecznosc nie bede sie rozpisywal tutaj o ksiezach ktorzy nie podchodza pod definicje malzenstwa (bo nie moga) a jednak nie przeszkadza im to posiadac wiedze na temat swojego przyrodzenia i jeszcze wiedziec ja go uzywac na osobach niepelnoletnich ewentualnie samemu majstrujac za jego pomoca swojego 500plusa. Wiec smierdzi tutaj hipokryzja. Najpierw to niech episkopat zacznie od zdyscyplinowania swoich pracownikow, a potem ewentualnie smie zabierac glos odnosnie ukladania zycia innym ludzia.
Ciekawy2019.10.17 19:43
Nawet Franciszek jest. A edukacja ale polski kler woli mieć kretynow do bezkarnego molestowanis
ridado2019.10.17 19:39
Niestety Panowie w czarnych koszulach I czerwonych berecikach na glowie probuja nas nauczac ale ja uwazam ze maja jako pierwszy punkt oczyscic swoja sekte bo stanowi wielkie bagno moralne.
AAAtomek2019.10.17 19:36
uhuhuhuhuuhuuuuuhuhh. Lekcje edukacji sexualnej prowadzone przez księży dla 30 letnich ludzi w ramach kursów dla przyszłych małżonków. Są takie dzieci w Polsce?
www2019.10.17 19:31
Nikt, jak znasz nadużycia księży, to możesz je zgłosić odpowiednim władzom. Błędy ludzi, zarówno świadome jak i nieświadome, nie podważają słuszności prawa moralnego. Racje moralne muszą być propagowane, inaczej nasza cywilizacja upadnie.
guess who2019.10.17 21:30
Zgłaszam, zgłaszam. Idąc twoim tokiem rozumowania - suma wszystkich afer w PO (i w PiSie) nie przekreśla słuszności założeń programowych PO. (i PiSu)
leszczyna2019.10.18 11:10
A przekreśla? Duża ilość złodziejów znosi zasadę "nie kradnij"? Dużo zabójstw znosi zasadę "nie zabijaj"? Dużo pijaków na drodze znosi zakaz jazdy po wódce?
Ciasny Marcin2019.10.17 19:27
Kościół z taką samą zajadłością ,jak edukacją seksualną, kiedyś "walczył" z: sekcjami zwłok, przeszczepami, in vitro, genderem... i co? i teraz siedzi cicho! to samo będzie z LGBT i edukacją seksualną! trzeba dać dziadkom w czerwonych czapeczkach trochę czasu...
Cool2019.10.17 21:04
A ty ślinisz się już na myśl o "edukowaniu" przedszkolaka?!
ZERR02019.10.18 9:41
Z przeszczepami może już nie walczy, i skutek tego jest taki, że co czwarty chlastany na części zamienne jest żyw i do uratowania. A tak jest rozkręcany na części zamienne bez znieczulenia, najczęściej ze świadomością do samego końca, czego i tobie ze szczerego serca życzę. Może dwie godziny przedpiekla pomogą wyprostowac ci twoje sparszywiałe resztkowe sumienie, i dzięki takiej skondensowanej pokucie unikniesz najgorszego.
Dam2019.10.18 10:58
Masz coś na poparcie tych swoich statystyk, czy tak piszesz "z d.py"? Bo jak masz, to chętnie poczytam.
Tom.2019.10.17 19:26
Matryca edukacji seksualnej wg standardów WHO : Wiek 0 - 4 lat, Seksualność : Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa 􏰀 Odkrywanie własnego ciała i własnych narządów płciowych 􏰀 Fakt, że fizyczna bliskość stanowi normalną część życia 􏰀 Czułość i fizyczna bliskość jako wyraz miłości i sympatii 􏰀 Uzyskanie świadomości, tożsamości płciowej 􏰀 Rozmowa o przyjemnych i nieprzyjemnych odczuciach dotyczących własnego ciała 􏰀 Wyrażanie własnych potrzeb, życzeń i granic, na przykład w kontekście „zabawy w lekarza” 􏰀 Pozytywne nastawienie w stosunku do własnego ciała i jego wszystkich funkcji = pozytywny obraz własnego ciała 􏰀 Szacunek wobec innych osób 􏰁Ciekawość dotycząca własnego ciała i ciał innych osób Źródło : Biuro Regionalne WHO dla Europy i BZgA str.38 https://www.bzga-whocc.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/WHO_BzgA_Standards_polnisch.pdf
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.17 23:27
Czego nie rozumiesz?
Albert2019.10.17 19:26
Kleruchy po prostu starają się zwalczyć konkurencję.
nikt2019.10.17 19:21
Powiem krótko . Zróbcie najpierw porządek u siebie a później wtykajcie nos w nie swoje sprawy . A najlepiej zniknijcie z życia publicznego . Macie swoją wydzieloną działkę to się jej trzymajcie . Nie właźcie w ubłoconych buciorach do nie swojego domu .
orgi2019.10.17 19:38
bardzo trafne , jesteś NIKIM
man.of.Stagira2019.10.17 19:20
BRAWO Polski Episkopat, Brawo Franciszek! . Szczęść Boże
www2019.10.17 19:06
Z kontaktu seksualnego zawsze może począć się życie. Akt seksualny musi zawsze być odpowiedzialny i świadomy, bo wyraża się w nim szacunek dla życia. Każdy, kto rozdziela seks od odpowiedzialności, nie ma szacunku dla życia.
nikt2019.10.17 19:15
Mądre słowa. Powiedz je trzynastolatkom , czy nawet młodszym . Nawet trzydziestolatkowie do takiego pojmowania seksu nie dorośli . Powiedz to też księżom posiadającym dzieci . O ile je odwiedzają , to mówią do swych ojców " wujek " . Albo tym , którzy sieją swe nasienie w rodzinach swych wiernych owieczek . Znam taką niedużą wieś , gdzie tego typu latorośli jest dużo . Proboszcz był bardzo kochliwy . Jak kukułka podrzucał swe nasienie .
anonim2019.10.17 19:30
www taka prawda, dobrze to napisałeś ;)))))
Ciekawy2019.10.17 19:44
Zastanów się czy synek Szydłówek brał to pod uwage
2019.10.17 19:00
Zdjęcie dobrane pod temat "genialnie" :) Geniusz który ma takie skojarzenia powinien dostać premię od ePiSkopatu. :P
zerrO2019.10.17 19:35
To prawie prawda. Bo księża wolą raczej chłopców.
Cool2019.10.17 21:00
Jakie skojarzenia? ... z czym? .... o czym Ty mówisz?
Z.M.2019.10.18 8:18
.*..*..*. . . . . . .*..*..* . .*. . . . . . . ..*..*.. . . . . ..* .*. . . . . . . ..*..*.. . . . .. . . ..* .*. . . . . . . . . .*. . . . . . . . . . .* *. . . . . . . .* .*. . . . . . . . . . . . . *.*.*......*.*.*. . . *. . . . . . . . . .*. . . . . . *. . . . . * . . . .*. . . . . . . *. . . . . . . . . . . . .* . . . . . .*. . . . . . *. . . .kocham . * . . . . . . . . *.. . . . .*.. . . . . . . .* . . . . . . . . . .*. . . . . .*. . . . .* . . . . . . . . . . ..*..*……….*