Episkopat apeluje o modlitwę za prześladowany Kościół - zdjęcie
15.08.14, 12:08Episkopat apeluje o modlitwę za prześladowany Kościół (fot. archiwum)

Episkopat apeluje o modlitwę za prześladowany Kościół

5

Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ustanowienia 26 sierpnia br. dniem modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie: 

Warszawa, 13 sierpnia 2014

Umiłowani w Chrystusie Panu,

w ostatnich dniach docierają do nas budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Informacje te sprawiają, że w naszych sercach rodzi się ból, a jednocześnie poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy.

Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamen-taliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejsco-wościach zamieszkanych przez chrześcijan.

Jakże niepokoi fakt, że jeszcze jedenaście lat temu, przed interwencją Sił Koalicyjnych w 2003 roku, w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, natomiast dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy. Smutek i współczucie budzi w nas wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domu i ojczyzny, którzy proszą: „nie zostawiajcie nas samych!”.

Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

MaR/Episkopat.pl 

 

Komentarze (5):

anonim2014.08.15 13:31
2 debile się odezwały.
anonim2014.08.15 13:44
Modlitwa zawsze jest ważna lecz nie powinno się zapominać że Jezus Chrystus syn Boży również bardziej dosadniejszymi metodami dawał odpór nieprawości.
anonim2014.08.15 20:32
@Majestic, bracie... jesteś bardzo gorliwy w słowach... Otóż jako ktoś zaangażowany w misję Kościoła zachęcam cię również do dosadniejszej pomocy. POST - ofiaruj jeden dzień o chlebie i wodzie za ten przesladowany Kościół. Wspomóż finansowo - obecnie 300 tys. osób uciekło do sąsiednich miast, rodziny, kobiety i dzieci. Istnieje strona Papieskiego dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Tu masz link i numer konta. Przelej jałmużnę http://www.pkwp.org/kampanie/patriarcha_luis_i_sako_prosi_o_modlitwe_w_intencji_pokoju_w_iraku/ . Kolejna dosadna i ostatnia z trzech jest modlitwa. Może byc cały różaniec. Albo adoracja jak wolisz. I wtedy jak już to zrobisz to pomyśl, że zrobiłeś co było trzeba i jesteś sługą nieużytecznym i możesz jedynie zachęcać do tego co robił nasz Pan, a nie pisać o dosadności jego działań w obliczu cierpienia dzieci którym obcina się głowy. Twoje nawoływanie do dosadności (prawdopodobnie militarnej - nie wnosi nic do zycia tych dzieci i ofiar, a modlitwa, post i jałmużna na pewno). Reflektuj, bo piszesz jakbyś znał Chrystusa, a nie rozpoznajesz jego wołania o pomoc w tych maluczkich. Za koentarze w necie do nieba się nie wchodzi, za podanie szklanki wody jednemu z tych najmniejszych istnieje taka szansa. ... PAX
anonim2014.08.15 21:41
Koszt jednej paczki żywnościowej to ok. 350 zł czyli suma jak na Polską pensję nie mała. Można wpłacać dowolną kwotę i kilka osób uzbiera jedną paczkę. Chyba, że ktoś jest DOSADNY jak nasz Pan Jezus Chrystus Syn Boży i wrzuca wszystko co ma na utrzymanie (taką wdowę jedną wyróżnił ty czynem, ale nie którzy dosadność widzą jedynie w scenie wyrzucenia kupców ze świątyni) Tak czy inaczej, sprawa jest poważna. Zapewniam was, że w sytuacji takiej liczy się każdy realny gest pomocy, bardziej niż komentowanie w duchu "pobożności"... Tutaj link z informacją o paczkach. Link z nr konta w poprzedni komentarzu. 26 sierpnia dzień modlitwy całego Kościoła, do tego post. Wiara i nadzieja to nasz tarcza i broń...
anonim2014.08.21 18:34
Kościół prosi o modlitwę. Czy Bóg w swej wszechmocy nie widzi co jego wyznawcy wyczyniają?, nie może zareagować zanim ludzie zaczną go o to prosić, modlić się i składać ofiary? Czy dobry człowiek posiadający taką moc, oczekiwałby próśb i korzenia sie tysięcy ludzi zanim zareagowałby na ewidentne zło?