,,El Mundo’’: Sputnik V to polityczna broń Putina - zdjęcie
05.02.21, 16:21Fot. The Russian Presidential Press and Information Office via: Wikipedia CC 3.0/Mos.ru via: Wikipedia CC 4.0

,,El Mundo’’: Sputnik V to polityczna broń Putina

1

W ocenie hiszpańskiego dziennika „El Mundo” Rosja wykorzysta swoją szczepionkę przeciw COVID-19 w politycznej rozgrywce. Hiszpańscy dziennikarze zauważają, że Sputnik V trafi nie tylko do krajów Trzeciego Świata, ale również do niektórych państw UE.

W ocenie „El Mudno” stworzenie skutecznej rosyjskiej szczepionki daje Władimirowi Putinowi nie tylko dowód na niezależność Rosji od reszty świata, ale również skuteczne narzędzie w polityce zewnętrznej.

- „Sputnik V nie służy tylko przeciwko wirusowi. Jest też skutecznym narzędziem politycznym Kremla” – przekonują madryccy dziennikarze.

Wskazują przy tym, że szczepionkę z Rosji szczególnie chętnie chcą kupować kraje „które nie mają uprzywilejowanych stosunków z USA” oraz państwa dystansujące się od Chin.

- „Moskwa (dzięki szczepionce) zamierza rozciągnąć strefę swoich wpływów w Ameryce Łacińskiej i stać się ulubionym partnerem dla różnych państw rozwijających się, których światowa pozycja wzrośnie w dłużej perspektywie czasu” – podkreśla dziennik.

Gazeta podaje, że szczepionkę Sputnik V zamówiło do tej pory już 50 państw. Zauważa, że w związku z trudnościami w dostawach w UE wkrótce sięgnąć po nią może również więcej państw wspólnoty. Nabycia szczepionki w Rosji nie wyklucza m.in. rząd Hiszpanii.

kak/PAP

Komentarze (1):

Anonim2021.02.5 21:23
może Putin w jakiś sposób wpływa na opóźnienie produkcji i dystrybucje pozostałych szczepionek....?!