Analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną oceniają, że ostatnie porażki rosyjskiej armii na Ukrainie mogą poważnie zachwiać nastrojami w Rosji. Zdaniem ekspertów rośnie niezadowolenie społeczne, czego dowodzą wpisy rosyjskich blogerów wojennych, wprost mówiących o porażce Moskwy.

Eksperci ISW wskazują w swoim komunikacie, że ostatnie wycofanie się rosyjskich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego ma innych charakter, niż wcześniejsze wycofanie się z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Obecnie rosyjskie wojska skupiają się na zachowaniu kontroli nad granicą z Ukrainą. Rosjanie muszą uniemożliwić ukraińskiej armii zajęcie pozycji, z których ta mogłaby przeprowadzić ostrzał rakietowy rosyjskiego Biełgorodu.

Sytuacja wygląda dla Rosjan znacznie gorzej niż na początku inwazji, kiedy byli pewni szybkiego zwycięstwa, co odnotowują rosyjscy blogerzy wojskowi. Igor Girkin wprost stwierdza, że w Donbasie Rosja odniosła porażkę. W jego ocenie do lata nie uda się „wyzwolić” Donbasu, a ukraińskie siły utrzymają pozycje wokół Doniecka.

- „Krytyczne opinie blogerów mogą podsycić niezadowolenie społeczne w Rosji, zwłaszcza jeśli Kreml będzie nadal forsować werbunek i pobór do wojska, wysyłając na front słabo wyszkolonych żołnierzy”

- podkreślają eksperci ISW.

kak/PAP