Dziś modlimy się za wstawiennictwem Matki Boskiej Śnieżnej - zdjęcie
05.08.20, 08:20Fot. via Wikipedia, CC 0

Dziś modlimy się za wstawiennictwem Matki Boskiej Śnieżnej

18

Matka Boska Śnieżna, Najświętsza Maryja Panna Śnieżna, Matka Boża Śnieżna, (wł.) Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) — wizerunek świętej Maryi znajdujący się w Bazylice Santa Maria Maggiore — Matki Bożej Większej w Rzymie, pierwszej w Europie i największej rzymskiej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej.

Cudowny obraz

Ten najczęściej kopiowany i najpopularniejszy wizerunek Najświętszej Maryi Panny pochodzi z XII wieku. Bizantyński w stylu obraz zdobią greckie litery. Obraz przedstawia Matkę Boską Śnieżną obejmującą prawą ręką dzieciątko Jezus, które trzyma na lewym przedramieniu. Widoczna dłoń ozdobiona jest pierścieniem, zaś na naszyjniku wisi duży krzyż. Dzieciątko trzyma w dłoni Ewangelię. Obraz otoczony kultem jako cudowny zdobią papieskie korony.

Geneza

Zgodnie z przekazami w upalne lato 5 sierpnia 352 r. na rzymskie Wzgórze spadł śnieg. Wydarzenie to miały poprzedzić objawienia w których Najświętsza Maryja ukazała się patrycjuszowi Janowi wieszcząc mu iż zostanie ojcem długo oczekiwanego potomka za co ma ufundować świątynię i papieżowi Liberiuszowi uprzedzając o prośbie na zgodę wystawienia kościoła. Znakiem miejsca gdzie ma zostać wzniesiona budowla miał być śnieg. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nadano świątyni wezwanie Matki Bożej Śnieżnej.

Tradycję podjął papież Sykstus III rozbudowując świątynię jako wotum upamiętniające ogłoszenie przez sobór w Efezie dogmatu Theotokos (o Bożym Macierzyństwie Maryi). Wezwanie przebudowanej bazyliki zmieniono na Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej, jako jednej z czterech bazylik większych Rzymu. Paweł V wybudował w bazylice, naprzeciw Kaplicy Sykstyńskiej wyłożoną marmurami kaplicę (kaplica Borghese) w której w wykładanym agatami, ametystami i lapis lazuli ołtarzu umieszczono wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej.

Kult

Początkowo kult Matki Boskiej Śnieżnej miał charakter lokalny, od XIV wieku objął inne świątynie Rzymu, a za sprawą Piusa V od 1568 upowszechniony został na cały Kościół i przetrwał do czasów nam współczesnych mimo iż Benedykt XIV chciał znieść wspomnienie.

Szczególnie czci się wizerunek w Rzymie gdzie nosi wezwanie Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i gdzie był obnoszony w procesjach w czasach klęsk. Rzymianie przypisują cudownemu wizerunkowi zażegnywanie niebezpieczeństw.

Istnieją na całym świecie kopie obrazu w setkach świątyń poświęconych Matce Boskiej Śnieżnej w innych jak np. w poświęconym w 1782 r. sanktuarium na Górze Iglicznej figury, z których wiele jest koronowanych[1]. W Polsce kilkadziesiąt sanktuariów nosi to wezwanie, a w kilkunastu wizerunki udekorowane są papieskimi koronami.

Matka Boska Śnieżna jest patronką kobiet oczekujących poczęcia, ludzi dotkniętych chorobami oczu, sportowców i turystów.

Kościół katolicki obchodzi święto Matki Boskiej Śnieżnej 5 sierpnia czcząc rocznicę znaku jakim był śnieg na Wzgórzu Eskwilińskim. W kaplicy bazyliki w czasie obchodów dorocznie z kopuły zrzucane są białe płatki róż przypominające śnieg i symbolizujące wyproszone łaski. Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego w roku świętym jest pielgrzymka do wszystkich czterech bazylik większych znajdujących się w Rzymie tj. do:

Bazyliki Matki Bożej Większej

Bazyliki Laterańskiej

Bazyliki św. Piotra na Watykanie

Bazyliki św. Pawła za Murami

źródło: http://www.fronda.pl/blogi/bliskoboga/5-sierpnia-matka-boska-sniezna,21749.html

Komentarze (18):

Malarz2020.08.5 12:25
A ja mam w domu cudowny obraz Matki Boskiej Pół-pustynnej. Jutro będę się do niego modlił, bo dziś sami wiecie Śnieżna.
Glaudiusman2020.08.5 12:05
Szkoda tylko, że to tak daleko.
TwojaStara2020.08.5 10:24
Matka Boska Kiepska łaskawsza! Wodą leczy! Nagnioty złośliwe i owłosienia!
Fil2020.08.5 10:20
Wspaniały portal, świetne artykuły katolickie, ale słabo ocenzurowane komentarze. "Byle co" może wstawiać zagubiona owieczka, pozostaje się tylko modlić za nią.
??? ale ze co???2020.08.5 9:40
śniezyce chcecie???? to moze tez jakis taniec deszczu??? albo coby zniwa byly owocne!!! jakas ofiara z krowy moze??? co sie tam teraz bożkom daje na ublaganie w powiatach???
Fil2020.08.5 9:09
DLACZEGO ADMINISTRATOR POZWALA NA PRZESYŁANIE TAKICH NIKCZEMNYCH KOMENTARZY? KOMENTARZE TE OBRAŻAJĄ BOGA NIE WSPOMINAJĄC JUŻ KATOLIKÓW!
BO SAMI Z WAS LEJĄ!!!2020.08.5 9:40
no inaczej sie nie da ;]
Fil2020.08.5 10:17
Widzę, że komentarze dają te same osoby tylko, że pod innymi nikami. Sposób wypowiedzi sugeruj, że to ta sama osoba. Zal mi Cię przyjacielu, obyś się nawrócił, przepraszam Boga za Twoje zachowanie/czyny.
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.08.5 9:54
Ale którego boga obrażają? Ja zadzwoniłem do mojego. Powiedział, że On absolutnie się nie obraził, aaa i dodał jeszcze, że w Niebie największa jest polewka właśnie z katolików. Współczuję...
Fil2020.08.5 10:18
Widzę, że komentarze dają te same osoby tylko, że pod innymi nikami. Sposób wypowiedzi sugeruj, że to ta sama osoba. Zal mi Cię przyjacielu, obyś się nawrócił, przepraszam Boga za Twoje zachowanie/czyny.
katolik2020.08.5 15:27
to niestety kochorta szatanów rzuca sie na Maryję, ale przecież oni padną, przypominają ich maskotkę( jak ktoś nazwał) ich małpiego zboka z balkonu
Natalja Siwiec2020.08.5 10:06
Szanowny -filu (bez zbędnych skojarzeń), większość ludzkości nie czuje się obrażana.
Fil2020.08.5 10:18
Widzę, że komentarze dają te same osoby tylko, że pod innymi nikami. Sposób wypowiedzi sugeruj, że to ta sama osoba. Zal mi Cię przyjacielu, obyś się nawrócił, przepraszam Boga za Twoje zachowanie/czyny.
Natalja Siwiec2020.08.5 13:07
Dziękuję za troskę i nie życzę sobie twoich modlitw za mnie. W ramach odwetu specjalnie odprawię czarną mszę i zarżnę koguta w celu przebłagania Szatana za Ciebie.
Fil2020.08.5 13:26
Pokój z Tobą przyjacielu. Obyś ujrzał prawdziwe światło, jakim jest Bóg. Spróbuj zawierzyć wszystko Matce Boskiej Śnieżnej, Ona Ci wybaczy, tylko proś o to szczerze.
katolik2020.08.5 8:57
Matka? Boska? Jeszcze w dodatku Śnieżna? Śnieżna w sierpniu? Może pierwotnie miało być "Śmieszna"?
katolik2020.08.5 15:25
twoje imię to szatan, tak samo zostaniesz ośmieszony, jak czynisz Matce Bożej
Po 11 ...2020.08.5 8:48
Warto dodać, że Matka Boska Śnieżna jest patronką opon zimowych. A stowarzyszenie Salus Populi Polani, twierdzi również, że całorocznych.