Dr Jerzy Targalski ujawnia jak działają ruskie trolle - zdjęcie
06.08.19, 12:00(fot.youtube)

Dr Jerzy Targalski ujawnia jak działają ruskie trolle

39

– Zgodnie z doktryną rosyjską, nie ma podziału na czas wojny i pokoju. Wojna trwa cały czas, tylko tyle, że ta wojna jest realizowana rozmaitymi metodami, jak trzeba to przy pomocy czołgów, a lepiej oczywiście przy pomocy dezinformacji. Nie ma okresu pokoju - stwierdził dr Jerzy Targalski, odnosząc się do książki Alana Paczuszki pt: "Rosyjskie służby specjalne"

– Rosja prowadzi wojnę ze światem zewnętrznym cały czas, bo świat zewnętrzny to jest świat wrogi dla Rosji - zauważył. 

– Alan Paczuszka pisze też o trollingu. On wyróżnia trzy rodzaje trolli. I troll zaawansowany, czyli taki, który na przykład bardzo często wpada u mnie na stronę pod naszą audycją, tam napisze kilka zdań i pracuje na akord, więc musi wpisać w odpowiedniej liczbie miejsc, bo musi te 140 komentarzy wpisać. Przy okazji powiem, że takich trolli identyfikuje się w ten sposób, że identyfikuje się, czy ich IP było używane w różnych sytuacjach, dlatego że trolle po prostu wyczyszczają swoje konta, jak przechodzą do następnego zadania, ale stosując odpowiednie oprogramowanie można sprawdzić, gdzie dane IP było używane, przy jakich dyskusjach, pod jakimi programami - powiedział.

– Troll-kret to jest troll bardziej zaawansowany. Jego celem jest wszczęcie dyskusji, czyli chodzi o to, żeby wciągnąć w dyskusję i skierować tę dyskusję na manowce, daleko od zasadniczego tematu - dodał publicysta.

– I wreszcie antytroll, tak to Paczuszka nazywa, to jest ktoś, kto udaje osobę obiektywną, czyli włącza się w dyskusje i dyskutuje między tym trollem kretem i normalnymi dyskutantami. Chodzi o to, żeby pokazać, że jedna strona ma trochę racji i druga ma trochę racji, bo ulubioną metodą trolli jest symetryzm. Pokazywanie, że Rosja jest zła, ale Stany Zjednoczone też są złe, że między USA a Rosją nie ma żadnej różnicy i to jest co robią jedni, robią również drudzy - zauważył dr Targalski. 

– Po drugie taką ciekawą metodą, zresztą stosowano często przez "Wybiórczą", jest zamieszczanie fałszywek tzw. fake newsów, a potem ich oczywiście dementowanie, tylko że tego ich dementi nikt nie czyta, a nawet jak czyta, to nie pamięta, dlatego że człowiek zapamiętuje głównie tytuły, chodzi o to, żeby na jakiś temat trwała dyskusja w mediach i to jakoś tam w podświadomość człowiekowi zapadnie - stwierdził historyk. 

– Często ktoś tam mówi "jak uważacie, że ktoś jest ruskim agentem, to udowodnijcie i do prokuratury". Otóż to się odbywa zupełnie inaczej. Wystarczy, że będziemy skanować portale, czy vlogi ostatnio tak modne i strona rosyjska wybiera tych autorów, którzy rozpowszechniają opinie korzystne dla Rosji pod jakimś względem i teraz wystarczy, że zapewnia odpowiednią ilość kliknięć takiemu autorowi. Wtedy autor patrzy, że o tutaj mówiłem, że te F-35, to jest dramat i była wysoka klikalność, to znaczy, że muszę mówić dalej w tym samym duchu. W ten sposób można bardzo łatwo sterować blogosferą, tutaj żadne kontakty nie są potrzebne a wszystko to są opinie przecież a za opinię karać nie można - dodał. 

– Zawsze można zmienić ustawodawstwo, ale problem, kto będzie decydował, kiedy mamy do czynienia z rosyjską dezinformacją, z atakiem na interes państwa, a kiedy mamy do czynienia z krytyką. To jest bardzo trudne do rozróżnienia - podkreślił dr Targalski. 

 

 bz/Telewizja Republika/YT

Komentarze (39):

Reytan2019.08.7 15:05
Ruski trol szczerze o sobie.
Iwan Niegroźny2019.08.7 12:08
Zabolało ruskie tłuki ?
PiS=UWbis2019.08.6 15:44
Takiej analizy trollingu i budowania opinii w sieci powstydziłby się nawet Junior Account Executiv w agencji. Lepiej Targalski napisz o żydowskich trollach czyli żołnierzach hagady, których tutaj jest od groma.
anonim2019.08.6 16:03
Żydowska fabryka trolli, finansowana i nadzorowana przez Mossad to - Hasbara.
michu2019.08.6 15:12
Trafna diagnoza. Dotyczy wszystkich INNYCH trolów. Tego może nie mógł już powiedzieć ale dobrze, że tak fajnie to wszystko opisał ;)
walenty2019.08.6 14:56
słuchać,a tym bardziej komentować tego palanta się nie chce
Tomek2019.08.6 14:37
Dobrym przykładem trolli jest portal https://zmianynaziemi.pl/. Oni się lubują we wszelkich katastrofach i kataklizmach, zwłaszcza jak w USA się zdarzają. Ale teraz jak składy amunicji u Ruskich w powietrze wyleciały, to tam cisza. To dowód mocny, że Ruscy ich utrzymują. Zresztą ruskiego trolla łatwo poznać, bo krytykuje USA, Żydów, PiS a opowiadają androny na temat Rosji.
nikt2019.08.6 13:47
To co ten nie Żyd wymyśli -- już nie mieści się w głowie . Ma pietra przed Rosjanami co ? Słowianie nie muszą się bać ani Rosjan ani sąsiadów z południa ani też Germańców .
anonim2019.08.6 13:37
. . . Cywilizację wyrywa się z korzeniami z fundamentów natury i tradycji i odbudowuje się jako nową organizację, tak sztuczną i mechaniczną jak nowoczesna fabryka... https://wolna-polska.pl/wiadomosci/szkola-frankfurcka-dewastujacy-spisek-timothy-matthews-2014-10
lolek kremowka2019.08.6 13:30
YT - przeciwko wam FB - przeciwko wam Owsiak - przeciwko wam Młodzież woodstockowa - przeciwko wam Nauczyciele - przeciwko wam Rolnicy - przeciwko wam Policjanci - przeciwko wam Wszędzie w okół - LGBT, potwór Gender, Harry Potter, masoni, Soros, ruskie trole, Żydzi - wszyscy przeciwko wam. Wiecie jak się to nazywa? - schizofrenia paranoidalna!
Monika 2019.08.6 17:11
Lolek! kogo masz na myśli pisząc "wam"? Z tego wpisu nie wynika!
Sławek2019.08.6 13:27
To nie ruskie trole atakują tą stronę ale wyszkoleni pseudo-Polacy. Za pieniądze zrobią wszystko dla swojego krótkiego pobytu na ziemi. Szkoda, że tak mało mają informacji o tym co czeka ich po drugiej stronie życia. Muszą najpierw wytrzeźwieć żeby sięz nimi zapoznać. Pozdr.
anonim2019.08.6 13:32
Niestety to prawda, te "Dwużydziany Polaka" często wyznania protestanckiego to chodzący kondensat ojkofobii
kalinka2019.08.6 13:38
gonisz swojego mistrza Targalskiego w tych swoich pisowskich bredniach?
pederasta Lenin wiecznie \305\274ywy2019.08.6 13:24
Pederaści w wyborczym sojuszu z postkomuchami od akcji Hiacynt!!!!
anonim2019.08.6 13:24
Kiedy Dr Jerzy Targalski ujawni jak działają trolle z Hasbary?
pederasta Lenin wiecznie żywy2019.08.6 13:22
Czy wszyscy geje i lesbijki popierają marksizm i chcą być marksistowskim rewolucyjnym proletariatem W szeregach tzw. lgbt?
kalinka2019.08.6 13:20
dawno tego żydowskiego obłąkańca tu nie było, komunistyczna propaganda przy bełkocie tego szaleńca wykonującego swoją pracę (przecież musi jakoś zarobić na stanowisko w tej pisowskiej Akademii Sztuki Wojennej) to jest przedszkole, komuniści ze swoją propagandą nie dorastają metodą NKWD tak chętnie stosowaną w PIS - Partii Interesu Syjonu, czekam na część drugą tego odlotu w wykonaniu kolejnego nawiedzonego dwużydziana Szeremietiewa
Leo2019.08.6 13:06
I nawet w senacie USA na 100 osób 88 to ruskie trolle, które żądają od nas kasy za nic.
xx2019.08.6 13:05
Jeżeli ktoś uważa, że ten pan ma "lekkiego" świra - a chciałby rozwiać wszelkie wątpliwości... to polecam jego stronę: jozefdarski.pl polecam zakładkę "koty" i opisy zdjęć :P
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.08.7 20:27
Ty Pietrek zawsze masz racje masz talent. Ten doktur ma świrka i zakłatki produkuje. Wygrałeś jusz coś?
Botis2019.08.6 13:00
Najłatwiej to poczytać fronde.... Ruska antypolska propaganda pełną gębą w każdym artykule...
Reytan2019.08.6 12:54
Najwieksi wrogowie Polski ? Tusk,Kaczynski i Targalski.
Mirek2019.08.6 12:50
Pod Leningradem jest siedlisko kacapskich trolli . Na troli jest jedna jedyna metoda : Trzeba trzeźwo myśleć i nie sugerować się tym co pisze adwersarz . Po prostu trzeba mieć swoje zdanie i jego bronić . Grecki filozof Epicharm bodajże powiedział : "Myśl trzeźwo i pamiętaj nikomu nie wierzyć to są filary rozsądku " . Ta zasada do każdego forum internetowego pasuje jak ulał .
kalinka2019.08.6 13:24
ile piso-żydowskiego gó*na dzisiaj już zeżarłeś?
Monika 2019.08.6 17:09
"Kalinko,vel "dumny...vel andrzejhahn.. vel.inne twoje"! Już ci nie starczy płci swojej ? Zmieniasz na Kalinkę ! Nie oszukasz nas ! Chwaliłeś się kiedyś tym nickiem i Nickiem Darii...., też używasz! I tak wiemy, że to ty ! Nie zmieniasz słów we wpisach ! Ta sama nienawiść do KK i PISu! To jest takie niskie, denne! Przestan się sam poniżać!
edi2019.08.6 12:27
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
edi2019.08.6 12:22
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
kalinka2019.08.6 13:23
2019 po wygranych wyborach przez Partię Interesu Syjonu (PIS) nastąpi całkowite przekształceni Polski na Polin kolonię zamorską Izraela z ich namiestnikami żydami z PIS i Pałacu Prezydenta
lolek kremowka2019.08.6 13:31
Naród, który co do zasady nie zwyciężał na polu walki (za to, wskutek własnego warcholstwa pozwolił sobie odebrać niepodległość na przeszło sto lat), musi nieustannie zwyciężać w mitach.
Konfederata2019.08.6 12:22
Na pytanie kto będzie decydował o tym kto jest trollem a kto nie to mnie się nasuwa tylko jedna odpowiednia kandydatura! Jest to wybitny ekspert w tej dziedzinie, niepotrzebna tu jest żadna skromność pana doktora. Tak. Na myśl przychodzi mi tylko dr Targalski!
ZERR02019.08.6 12:19
trzeba zatuszować 447 więc ruskietrole znowy na tapecie
prawda2019.08.6 12:18
im bardziej przefarbowany troll z ruski na Usa Targalski mówi o ruskich trollach tym bardziej USA i izrael i banksterzy rozszezaja swój totalitaryzm na Polskę, tzn cenzure i roszczenia
PiS=UWbis2019.08.6 12:15
Uprzejmie donoszę, że w amerykańskim senacie, aż roi się od ruskich trolli, którzy chcą skłócić bratnie narody żydowski, polski i amerykański.
nikt2019.08.6 13:48
Amerykański naród dopiero się tworzy . Na razie jest to wielonarodowa mieszanka .
JoannaOdKrzyża2019.08.6 12:10
Ale odlot. Poproszę to samo co brał ten pan ;)
andrzejhahn32019.08.6 13:22
Ty nie musisz prosić o to samo jesteś bez tego walnieta😂
Hanys672019.08.7 11:51
Byli tacy w 1939 którzy mówili tak samo. A potem zdechli w obozach zagłady.
Zdrowy rozsądek2019.08.7 15:31
Uderz w stół... Pierwszy troll.