dr Jerzy Targalski dla Frondy: Deifikacja śp. Adamowicza i braki w 'trójcy świętej' - zdjęcie
20.01.19, 12:30fot: Youtube

dr Jerzy Targalski dla Frondy: Deifikacja śp. Adamowicza i braki w 'trójcy świętej'

29

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Co sądzi Pan o fakcie, że śp. prezydent Adamowicz został zabity w takich okolicznościach oraz co uważa Pan o tym jak w związku z tym zachowują się politycy opozycji i sprzyjające im media? 

Dr Jerzy Targalski, politolog: W związku z zabójstwem Pawła Adamowicza ciągle wiemy zbyt mało. Nie wiemy czy człowiek, który tego dokonał rzeczywiście jest chory psychicznie czy tylko chorego udaje. Natomiast jeżeli rzeczywiście jest chory psychicznie, to pozostaje pytanie czy działał spontanicznie czy ktoś nim sterował (jak wiadomo człowiekiem chorym psychicznie bardzo łatwo się steruje). To co się wydarzyło trzynastego stycznia niewątpliwie jest tragedią, natomiast, to co teraz się odbywa, można nazwać próbą deifikacji śp. Adamowicza przez opozycję. 

Co robi natomiast rząd? 

Władza, która ze strachu przed tym, że zostanie posądzona o bezduszność podporządkowują się temu procesowi deifikacji. Myślę, że kolejną osobą, która będzie deifikowana (z tym, że już za życia) będzie Owsiak. Pytanie jakie się tu pojawia, to kto będzie deifikowany jako trzeci, tak by uzupełnić „trójcę świętą”. Nie będzie to takie proste, konkurencja jest bardzo ostra – może to być Bolek, bufetowa itp., przed nimi trudny wybór. 

'Problem nie polega tylko na tym, że państwo PiS przyzwala na nienawiść. Problem polega na tym, że państwo PiS kampanie nienawiści organizuje.' - powiedział wczoraj pierwszy zastępca redaktora naczelnego 'Gazety Wyborczej' Jarosław Kurski. Co sądzi pan o tego typu opinii  redaktora Kurskiego wypowiedzianej przeddzień pogrzebu Pawła Adamowicza? 

Jarosław Kurski przypisuje swoje działania przeciwnikom politycznym. Kampanię nienawiści organizuje przede wszystkim opozycja. Jeżeli Platforma tak sanowała Adamowicza, to dlaczego w wyborach prezydenckich wystawiła przeciw niemu syna Bolka. Krótko mówiąc jeżeli Adamowicz był już „święty za życia”, to dlaczego Platforma zrezygnowała z poparcia go w pierwszej turze i chciała go „utrupić” (oczywiście w sensie politycznym). Natomiast warto podkreślić, że dla „totalnej opozycji” czy folksdojczów charakterystyczne jest rzutowanie na przeciwnika własnych myśli, działań i zachowań. 

Nie tylko pan Kurski, ale i inni przedstawiciele opozycji, czy sprzyjające jej media próbują za to co się wydarzyło obarczyć PiS... Czy będzie to skuteczna strategia w roku wyborczym? Czy jest to godne, by wykorzystywać tragiczną śmierć człowieka do bicia politycznej piany? 

W polskiej polityce nie ma rzeczy niegodnych, stąd oczywiście, że ta śmierć będzie wykorzystywana do oporu, aż ludziom wyjdzie „nosem i uszami”. 

To znaczy do kiedy?

Wydaje mi się, że maksymalnie miesiąc, później wszyscy będą mieli absolutnie dość tej sprawy i opozycja będzie musiała (jak już wcześniej wspomniałem) znaleźć innego „świętego” - w mojej ocenie, będzie to Owsiak. 

Nie boi się Pan, że za te słowa będzie Pana ścigać prokuratura?

Wzywanie do zamordowania Jarosława Kaczyńskiego (według opozycji) nie jest mową nienawiści, nie jest nawet uznawane w kategoriach „złych intencji” - jest to „wyraz artystyczny” i wolność słowa. Natomiast krytyka Owsiaka – czy nie daj boże, zbrodnia polegająca na domaganiu się od niego jakichś faktur będzie ostro ścigana, jako przykład zbrodniczej mowy nienawiści. Natomiast sędzia Kamińska, zadba o odpowiednią interpretację tak aby wyrok był skazujący. 

Co Pana zdaniem można zrobić by zapobiegać tego typu tragediom jaka wydarzyła się trzynastego stycznia w Gdańsku?

Na pewno da się skutecznie ograniczyć takie wypadki. Po pierwsze gdzie było zabezpieczenie imprezy masowej? W przypadku dziewczynek, które spaliły się w Koszalinie osoba odpowiedzialna za organizację została zatrzymana i postawiono jej zarzuty – czy ktokolwiek z ludzi Owsiaka został poniesiony do odpowiedzialności za to co się wydarzyło? Oczywiście nie, i prawdopodobnie zatrzymywani będą ci, którzy o takiej konieczności będą mówili. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (29):

Urszula Lipska2019.01.20 21:08
Wszystkim tu pomstującym na opozycję, a szczególnie na PO radzę zainteresować sie rozkradaniem państwa przez PiS. Pisdzielcy kradna juz bezczelnie w biały dzień, nie kryjąc sie przy tym specjalnie. Grupa około 30 prokuratorów z Prokuratury Krajowej od dwóch lat pobiera nienależne dodatki mieszkaniowe. Nie są oni delegowani do pracy w stolicy, a mimo to otrzymywali świadczenia związane z delegacją. Przeznaczono na ten cel miliony złotych. Chodzi m.in. o ryczałty mieszkaniowe wynoszące ok. 3 tys. zł. Są to nieopodatkowane dodatkowe dochody, przyznawane co miesiąc prokuratorom, którzy mieszkają poza siedzibą Prokuratury Krajowej. Według "Gazety Wyborczej" grupa około 30 prokuratorów pobierała dodatki związane z delegacją do stolicy, choć w żadnej delegacji nie byli. Popierajcie dalej tych złodziei. A takich przykladów okradania nas jest multum.
ffd2019.01.20 21:19
ty nawet głupia nie jesteś
Ksiądz Robak2019.01.21 0:04
Powiedz synu dalej, nie pękaj w oku sprawiedliwości.
steve2019.01.24 11:02
Tymi pomówieniami powinien zainteresować się prokurator.
end2019.01.20 20:52
Jeżeli ktoś ma problem to PO. Przecież to jasne jak słońce, wyrzekli się śp. Pana Adamowicza, przeszkadzał im, wiele inwektyw padło na nie go od PO, proszę poszukać są one z internetu nigdy nie znikną. Wystawili swojego kandydata i dalej nie wiadomo co zrobią. Nie rozumiem co do tego ma PIS, nic a nic. Mają inne poglądy i z tym się nie kryli. Niech się rozliczają wzajemnie teraz między sobą. Śp. pan Adamowicz nie krył swojej niechęci do PIS i szanuję to , nie wszyscy muszą myśleć tak samo. Ale PO usunęło śp. pana Adamowicza ze swoich szeregów teraz udają zupełnie coś innego, to zwyczajne draństwo i obskurantyzm.
esterka2019.01.20 19:37
Lewactwu udało się skutecznie wprowadzić cenzurę w ełrokochozie. Nie pozwalajmy na to samo w Polsce. Burmistrza Adamowicza pochowano z honorami należnymi głowie państwa - to była szopka (to moje zdanie do którego mam pełne prawo nawet w OTUI Jaruzelskiego i Kiszczaka).
Olej2019.01.20 18:34
Co Pana zdaniem można zrobić by zapobiegać tego typu tragediom jaka wydarzyła się trzynastego stycznia w Gdańsku? Oczywiście w dalszym ciągu rozluźniać prawo co czyniono od 30 lat. Wdrażać niską szkodliwość czynu, stosować amnestie dla zabójców, wypuszczając ich po 5 latach odsiadki za dobre sprawowanie i pozytywną opinię psychologów, znieść karę dożywotniego więzienia. Pokazywać społeczeństwu, że kraść można tyle tylko aby nie dać się złapać stosując pomroczność jasną, i porządne prawo mowy miłości niejakiej Sawickiej od kręcenia lodów, połamanej miłośnie przez przystojnego agenta. Czego sąd nie omieszkał uwzględnić wypuszczając ją na wolność z 50 - cioma tysiącami pobranej taryfy. Koronować niejakiego Rzeplińskiego na króla sprawiedliwości stosowanej w szczególnych okolicznościach zdarzeń, gdy sędzia lub inny urzędnik sądownictwa ,,bierze’’ w sklepie kabelek do telefonu lub ,,omyłkowo’’ wędzi babci 50 złotych. Niechaj środowisko sędziowsko prawnicze dalej ,,samo się oczyszcza’’
wicek2019.01.20 17:32
Targalski ma rację. Odniosłem takie samo wrażenie.
Tomek2019.01.20 17:16
Trollowanie Frondy i atakowanie osób, tak jak Targalski, odważnie występujących przeciw totalsom, ich manipulacjom i kłamstwom, jest procederem zorganizowanym i metodycznym. Dziwię się że redakcja nie reaguje.
obserwa572019.01.20 16:43
totalna opozycja trochę przyspała sprawę: mogli pochować tego arcykatolika na Wawelu, zorganizować przewóz urny pociągiem, cos w rodzaju pogrzebu Marszałka, a nawet odwiedzić każdą z ponad 2000 gmin w Polsce, mogło by to przeciągnąć się nawet do wyborów do Sejmu a może nawet prezydenckich.... jeszcze będą sobie w brodę pluć z powodu nie wykorzystaanej okazji
janstan2019.01.20 19:06
obserwa; tu przesadziłeś, lecz pochód ze zwłokami mógł podejść pod Stocznię, pod Krzyże, bo śmiał wywołać demona lenina z powrotem na patrona STOCZNI ! TFU! I tu przeprosić za to.
SekretarzNiepierwszejŚwieżości2019.01.20 15:27
Targalski to groźna PZPR-owska przechrzta, która udaje niewinnego wariata. A przechrzty muszą być świętsze od papieża, rabina czy innego guru. Jak ktoś spyta o łuskanie bobu - przechrzta Targalski nawiąże do hostii. Gdy kto zagadnie przechrztę Targalskiego o wymiary duńskich wykałaczek - Targalski zboczy ku drzewu krzyża. Przechrzta Targalski przytoczy wersety z encyklik nawet referując stan swoich haluksów i refluksów.
Jaśko2019.01.20 17:14
A co z waszym Boni TW Znak ?
spederalizowana Europa2019.01.20 18:23
może to i śmieszne ale ca łkiem głupie
Mirek2019.01.20 14:26
To że lewactwo drze ryja to nie znaczy że dr Targalski nie ma racji . Uważam że "totalniacy' ostatecznie przegrają w tym[2019] roku wybory do PE i wybory parlamentarne na jesieni . Totalniacka argumentacja jest tak głupia że nie wytrzymuje krytyki . Oni , totalniacy , nie mając argumentów przedstawiają brednie jako dowody na poparcie swoich bzdur .
EWA2019.01.20 14:20
Jeszcze za mało szamba wylałeś łajzo? Już drugi raz w historii Polski prawicowe szczucie doprowadziło do zabójstwa prezydenta .Partie prawicowe powinny byc rozwiązane jak i komunistyczne
prawicowy beton2019.01.20 15:34
durna babo nie czytaj tego bo ci głowa pęknie z przeciążenia ,włącz sobie "dlaczego ja?" to jest twój poziom przekazu
Alek552019.01.20 16:17
Do którego prezydenta to porównanie? Prezydent Polski to prezydent! Prezydent Gdańska, to taki większy burmistrz z jakiejś Psiej Wólki.....
Martinique2019.01.21 8:09
Prezydent PL, ta marionetka, pacynka, Witzfigur?
war2019.01.20 14:15
Cała moja rodzina uważa tak jak pan, deifikacja zmarłego prezydenta, który nawet dla PO wcześniej był trefny, gdyż nie umiał policzyć ile ma mieszkań ( tak je sobie załatwiał). A z Owsiakiem to nawet tutaj ujawniają się członkowie jego "sekty"
Urszula Lipska2019.01.20 14:26
No i czemu tak piszesz? Twoja mowa to mowa nienawiści. Pewnie zaraz napiszesz, że to przeciwnicy sieją nienawiść.
kosa2019.01.20 14:10
Święta prawda
ok2019.01.20 13:45
...powiedział Jerzy Targalski latach 1974–1979 członek PZPR
ego2019.01.20 13:36
bolek, bufetowa + Henia tramwajarka !
Reytan2019.01.20 13:32
Targalski przekroczyl grance swietokradztwa w swoich kretynskich komentarzach o Trojcy Swietej,i o deifikacji. Wylazi komuch tylko z wierzchu lekko przykryty.
Jan2019.01.20 13:16
Pan Targalski chyba czyha na to trzecie miejsce.
Kryspin2019.01.20 12:55
Rozmowa Tomasza Wandasa z byłym PZPRowskim aparatczykiem o Trójcy Świętej. Czysty surrealizm
Cyprian2019.01.20 12:52
Panie Targalski, czy towarzyszami z PZPR działali spontanicznie czy też byli sterowani ?
Ksiądz Robak2019.01.21 0:00
A wy do jakiej partii należycie? Pytam z obowiązku pokuty.