Dla pogan ponowne przyjście Pana Jezusa jest czymś przerażającym! - zdjęcie
25.12.15, 12:26

Dla pogan ponowne przyjście Pana Jezusa jest czymś przerażającym!

15

Boże Narodzenie – to oczekiwanie na ponowne przyjście Jezusa. Już nie, jako wcielenie miłości – w człowieku, lecz w triumfie i w chwale, pokonując ostatecznie ostatniego z wrogów, jakim jest śmierć.

Mamy zwyczaj przeżywania Świąt Bożego Narodzenia na sposób sentymentalny. Szopka, choinka, prezenty, palący się kominek, prószący śnieg za oknem, roznoszący się zapach wykwintnych potraw, dopiero potem Kolendy, Kościół, Słowo Boże 

„Przygotuj się na udane Święta! Aby poczuć je w pełni, przygotowaliśmy dla Pani kredyt na udane Święta. Dzięki temu nadchodzący czas będzie naprawdę wyjątkowy” – napisał do mojej żony jeden z banków, proponując jej zaciągnięcie pożyczki na kwotę ok. 40 tys. złotych. Rzeczywiście, zapamiętalibyśmy ten czas na długo. Zapewne na czas spłaty kredytu.

W codziennej pogoni, ulegając agresywności współczesnego świata, zaczynamy ulegać pogańskim zwyczajom. Koncentrujemy się niemal wyłącznie na tym, aby postawić jak najwcześniej choinkę, oraz spełnić oczekiwania innych pięknymi prezentami. Magia Świąt zostaje sprowadzona do dobrego samopoczucia i rzeczywiście pozostaje wyłącznie magią.

Tymczasem umyka nam, to co najistotniejsze w tym wydarzeniu. Oto prostej dziewczynie ukazuje się anioł i mówi, że stanie się Matką Boga. Ona ma też swoje plany na życie. Ma narzeczonego, pewnie zadowoliłaby się spokojną, bogobojną codziennością. Ale w swej cichości, skromności i posłuszeństwie oddaje swoje życie woli Boga. Wybiera chwałę, ale i cierpienie. Niepewność, lęk, wyruszenie w drogę, zamiast świętego spokoju w swojej wiosce.

Maryja naprawia to, co zniszczyła Ewa. Ewa, która wybrała swój plan – zostania „bogiem”, decydowania o swoim losie, smakowania życia. Ewa wybrała katechezę demona, który sugerował: „Bóg cię nie kocha, weź sprawy w swoje ręce”. Dała miejsce pokusie, weszła w dialog ze złem i odniosła porażkę.

Jednak miłościwy Bóg miał plan ratunkowy dla ludzkości! Tak umiłował człowieka, że zesłał swojego jedynego Syna, uniżając się do tego stopnia, że stał się człowiekiem, najgorszym, ostatnim z ostatnich. Od początku dzieląc swe cierpienie. Przychodząc na świat w lichej pieczarze, pośród odchodów zwierząt, uciekając w obawie przed swoim życiem, żyjąc w pogardzie, prześladowaniu.

Chrystus też mógł realizować swój plan, jaki podsuwał mu świat. Mógł zostać królem, uzdrowicielem, cudotwórcą, cieszyć się powszechnym poważaniem, szacunkiem swojego ludu, a w konsekwencji władzą i wygodami. Ale pokochał człowieka do tego stopnia, że z miłości dał się za niego wycieńczyć, zhańbić i ukrzyżować. Wszystko po to, aby w chwale zmartwychwstać, aby dać nam nowe życie, abyśmy nie umierali, lecz mieli życie wieczne.

Jezus pokazał nam czym jest prawdziwe życie. Nie: w pozłacanej kołysce, wśród nianiek, dobrych szkół aż po tron, lecz w oślim żłobie, pośród ubogich, w codziennej pracy. Jego tronem stał się Krzyż. Tak wygląda prawdziwa miłość! Oddać życie za wroga!

Dlaczego tak kochamy Święta Bożego Narodzenia? Pewnie dlatego, że w odróżnieniu od Paschy, odsuwają od nas myśli o  smutku, cierpieniu, krzyżu, czyli o tym, co nieuchronne. Pewnie dlatego, nieraz podświadomie tak daleko uciekamy od przeżywania tego czasu w duchu tajemnicy Narodzenia Pańskiego i zaczynamy myśleć jak poganie.

Bo dla pogan ponownie przyjście Chrystusa to przecież chwila przerażająca. Wszystko w czym pokładają nadzieję: dostatku, znajomościach, gadżetach, kupionych na kredyt nieruchomościach i samochodach, pozycji w pracy, emocjonalnych zabezpieczeniach, to wszystko runie w niebyt. Dlatego zależy im, aby Chrystus nie przyszedł za ich życia.

Natomiast dla chrześcijan ponowne nadejście Pana to najszczęśliwszy moment życia, oznaczający wybawienie od cierpień i śmierci, nieskończoną szczęśliwość i życie wieczne. Chrystus nadejdzie w chwale. Będzie triumfujący i zwycięski na Ziemi. Paradoksalnie więc, zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi, oczekują już tego samego Mesjasza.

Tomasz Teluk

Komentarze (15):

anonim2015.12.25 12:34
Chrystus przyjdzie do wszystkich bez wyjątku redaktorze. Dla chrześcijan zwłaszcza tych spod znaku dewocji, integryzmu i braku dialogu będzie to przerażające. Pan rozliczy ich nie z posiadanych pałaców czy maybachów, ale z miłości bliźniego. Proszę pamiętać, że dobro zawsze wypływa od Boga, nawet gdy jest czynione przez pogan.
anonim2015.12.25 12:46
Jestem Poganinem. Jedyna rzecz z artykułu jaka do mnie pasuje to zabezpieczenie emocjonalne. Jestem w długoletnim związku i niechciałbym stracić swojej kobiety. Z godnie z moja wiara, dbam o nią bardziej niż o cały świat, gdyż jest dla mnie ważniejsza od całego świata. Chociaż nie przeszkadzają mi inne religie, to moim zdaniem moglibyście nauczyć się od nas jak nieco bardziej szanować kobiety. A co do narodzin Jezusa, to zdradzę Wam sekret. Religie naturalne, politeistyczne nie mają problemu z poznawaniem i akceptowaniem innych bogów, bo sami mamy wielu. Problem tworzą religie obiawione. Monoteistyczne. To Wasza wiara nie uzna, ani nie będzie koegzystowala z inna wiara, która ma wielu Bogów.
anonim2015.12.25 13:20
xanker Czyli w co ty wierzysz, w jakiś kamień, czy drzewo ? Opowiedz coś o tym, zawsze lubiłem czytać baśnie i klechdy :)
anonim2015.12.25 19:42
@Petrus zbyt głośny! Jestrś naiwny jak sądzisz gdzie wybierają siępoganie czczący demonów do NIEBA czy raczej do piekła gdzie ty również jak wynika to z twojej wypowiedzi wybierasz się także. +++ podobnie Xanker życie w związku niesakramentalnym napewno rozdzieli was na zawsze tylko Sakrament Małżeństwa sprawia że dwoje jest jednym ciałem ale z dwoma duszami i tylko idąc wspólnie drogą pokuty, zdobywają Niebo żyjąc zgodnie z Prawem i Ewangelią Prawdy. każda inna droga życia tj niesakramentalna prowadzi na manowce tj. w ciemności zewnętrzne, do jeziora ognia i siarki /Ap.) +++ Dod Andrik doświadczysz tego przerażenia na własnej skórze jak się mówi, na pewno jak wpadniesz w tę otchłań wieczności nieszczęśliwej gdy usłyszysz słowa " idźcie przeklęci w ogień wieczny przygotowany Diabłu i jego aniołom"
anonim2015.12.25 19:50
prześmiewcy!! +++ czy poganie-bałwochwalcy żydzi, muzułmanie, buddyści są ochrzczeni - wiecie dobrze, że NIE i dlatego na nich ciąży grzech Pierworodny Wina Yester Ha-Ra która sprawia że ci wszyscy bałwochwalcy jw tj także żydzi ect są niewolnikami Lucyfera /Surra 113,1 Iz, 14,12-15) Węża starodawnego /Rdz 3,1 nn) a jak dobrze wiecie, Pan niewolników swoich, zabiera tam gdzie i On jest tzn do piekła na zawsze.
anonim2015.12.25 22:07
1. Petrus - w którym miejscu Jezus potępił integryzm i nakazywał dialog ??? I jeszcze takie tam pytanko - znasz może jakiegoś chrześcijanina który posiada maybacha ??? 2. Xanker - nie ma wielości Bogów. Bóg jest jeden, reszta to bożki (bałwany). I jeszcze takie tam naiwne pytanko - doprecyzuj, dlaczego poganie niby bardziej szanują kobiety niż katolicy??? Bo mnie się cosik widzi że jest dokładnie odwrotnie. No, ale może się mylę, więc mnie oświeć
anonim2015.12.25 23:35
Nie minęło więcej niż 24 godziny, a już kilka razy byłem straszny piekłem, czy próbowano mi wytłumaczyć jak bardzo niema sensu mój wieloletni związek bez katolickiego obrzędu. Przyszedłem na forum w zgodzie, bez wyzwisk, bez sprawiania problemów. Akceptacja Was katolikow i waszych wierzeń nie sprawia mi problemu, ale nie podchodzę do Was i nie mówię Wam ze zawiedliscie Bogów, bo nie zrobiliście x rzeczy. Także apelowalbym o solidarność i nie straszenie mnie piekłem, które w mojej wierze nie istnieje. Zdradzę Wam sekret, jak ktoś jest niewierzący, innej wiary, bądź poganinem to będzie się śmiał z gróźb piekła.
anonim2015.12.25 23:51
A teraz odpowiem na kilka pytań zadanych mi. Wierzę w dawnych Bogów, a nie jak tu padło określenie czczenie drzewa, albo kamienia. Idąc tym tropem katolicy czczą skrzyżowane patyki na których zabijania ludzi. Może pójdziecie dalej i powieści gilotyny, stosy, albo szubienice. Zabrzmiało niemiło? Ano widzicie, nie fajnie gdy ktoś tak marginalne określa symbol związany z Bogiem, którego się wyznaje. Chciałem tylko pokazać jak czuje się osoba z innej wiary gdy miejsca kultu są określane w sposób przesmiewczy. Kolejna kwestia to zabezpieczenie emocjonalne. Ślub katolicki to nie jest jedyny obrzęd mający monopol na pojednanie dwóch osób. Temat chyba wyczerpany. Następnie było pytanie o szanowane kobiet. Otóż w religiach chrześcijańskich Kobieta często jest traktowana niegodne. Ma mniejsze prawa, jest określona jako niegodna. Jeden z papieży twierdził że kobiety rodzą się z chorych plemników, jakby to kobiecość była choroba. W.moich wierzeniach Bogowie nie tyle nakazują, co stawiają kobietę na salony. Uważa się że mężczyzna jest niekompletny bez kobiety, a kobieta jego jest jego największym szczęściem. Bez niej mężczyzna błądzi i zatraca się w swoich wadach. Mamy też Boga, do którego zwykły modlić się tylko kobiety, oraz mężczyźni, którzy są mocno zakochani. Jakieś jeszcze pytania? A i przypominam. Szanuje Was, wiec i Wy szanuje mnie. Możecie zacząć od zaprzestania gróźb piekła i prób nawrócenia mnie. To dobry początek na rozpoczęcie dialogu. Dziękuję.
anonim2015.12.26 9:06
@Xanker Zdradź mi jeszcze kilka sekretów...Podobają mi się. Aha...I napisz, kto je tobie zdradził...Sądzę, że to wiele wyjaśni. No chyba, że te sekrety zostały Ci objawione. To radykalnie zmienia sytuację.
anonim2015.12.26 12:33
Marek, włącz teraz ładnie Google i wpisz sobie Religia Obiawiona i Religia Naturalna. Jak juz przeczytasz, to porozmawiamy i odpowiem na Twoje pytania.
anonim2015.12.27 17:46
@Xanker Wiesz jaka jest różnica pomiędzy prawdziwą Religią Objawioną przez Boga a tzw religiami fałszywymi naturalnymi - one też są objawione ntylko nie przez Boga tylko przez demony z piekła Np Islam czy myślisz że iluminował oświecał Mahometa Bóg przecież sam Mahomet pisze że objawił mu ją anioł. Czy Darwinizm tj Ateizm przyrody nie jest może religią objawioną? A co sam wyznaje że na wyspach Galapagos został oświecony tzn ze zostało mu ukazane w widzeniu to co potem pisał z demonicznym zaangażowaniem pod wpływem Marksa i Engelsa bo przecież na żądanie tego ostatnie ogłosił, że człowiek pochodzi od małpy i gdzie teraz jest? w ciemnościach zewnętrznych w ogniu piekielnym przystosowując się do bycia małpą czy myślisz ze Ateizm buddyzmu nie powstał pod wpływem Lucyfera który oświecał Sakjamuniego , czy inne fałszywe religie jak Hinduizm Szintoizm ect inaczej powstały? człowiek jest za mało mało ma rozwinięty Intelekt bo składa z ciała i ducha tj duszy nieśmiertelnej a duchy piekielne są czystymi Intelektami duchowymi. I to one inspirowały swoich proroków, kapłanów kapłanki tj Magów i czarnoksiężników! Masoneria też uprawia demoniczną sztukę, co za perfidia nazywając ją "królewska sztuka"
anonim2015.12.27 22:16
Jaki piękna ściana tekstu negujaca inne religie, innych Bogów, inne wierzenia i inne poglądy. To bardzo ciekawe co piszesz, ale Muzułmanie wyznają tego samego Boga co Ty, tylko nie uważają Jezusa za Boga, a za jednego z proroków. Mieszkam pod jednym dachem z wyznawca Islamu. Zostałem zaproszony przez rodzinę mojej kobiety, na typowe chrześcijańskie święta. On też. Doszło przy stole do ciekawych rozmów na tle Katolicki-Islamsko-Poganskim. Jednak zauważyłem, że religie Monoteistyczne za wszelką cenę, mimo pokojowej atmosfery mają tendencję do nawracania i negowania filarów innych religii. To przykre ze nie potrafią żyć w zgodzie z innymi, bo misja chrystianizacji czy islamizacji jest ważniejsza od życia w zgodzie z innymi. Nawiązując jednak do Twojej wypowiedzi. Dlaczego religie naturalne uważasz za fałszywe? Ba, dlaczego wszystkie religie większe w swoim poście określiłeś jako twory szatana? Szatan, Lucyfer, czy jak tam nazywany, to twór Twojego wyznania. Nie macie prawa i monopolu, by wszystkie religie świata określać pryzmatem waszych wierzeń. Mogę wiedzieć, dlaczego z taką wielką zaciekloscia udowadniasz mi, że moja wiara, w dawnych Bogów, zwana rodzimą na terenach środkowo-wschodnią podchodzi od Waszego Diabła, gdy nawet dowody historyczne jak i Wasze księgi jasno mówią ze Wasza wiara której egzystuje na tym świecie od moje? Nie przyszedłem tu kłócić się o słuszność jednego Boga nad innym, jak i nie przyszedłem nikogo nawracać, ani mówić że jego wiara jest gorsza. Tego samego oczekuje od innych. Fanatyzm jest na prawdę bardzo toksyczny.
anonim2015.12.27 22:21
Wasza wiara której egzystencja na tym świecie jest krótsza od mojej?* pisanie z telefonu jednak czasami potrafi zepsuć sens wypowiedzi.
anonim2016.01.3 19:17
@Xanker NIE masz racji Muzułmanie wbrew temu co mówią nie chwalą Boga, bo możesz powiedzieć słowo przeciwko Bogu a nic ci nie zrobią a spróbuj powiedzieć przeciwko Mahometowi zaraz wyciągną nóż by ci poderżnąć gardło. I zwróć uwagę co głosi Koran Szukam schronienia u pana Jutrzenki /Surra 113,1 por Iz 14,12-15) dlaj w innym miejscu "dżiny" tzn złe duchy cieszą się z Koranu a powiedz mi dlaczego nie cieszą się z Ewangelii?
anonim2016.01.3 19:34
Mylisz się także kwesti że religie pogańskie bałwochwalcze są wcześniejsze niż prawdziwa Religia która czci Boga "Ja Jestem który Jestem" ponieważ Adam znał prawdziwą Religi i potomstwo Adama też wiary bałwochwalcze pojawiły się dopiero w potomstwie Kaina po jego morderstwie Abla tzn w kilka pokoleń później. A zaczeło się od tego że potomstwo to grzeszyło a związku z tym Religia Prawdziwa stała się niewygodna co sam nam mówisz o swoim życiu w zakłamaniu wiary w wielu bogów i dlatego ducha złe które przez moment żałowały bytujące na górze Olimp /która w czasie potopu zapadła się i w tym miejscu jest teraz morze Czarne/ zawładnęły niewiastami szkoląc w sztuce uwodzenia jak również zdolniejsi z potoków Kina biegli w sztuce rzemiosła czynili obrazy /totemy/ którym potem oddawali cześć. Tak samo było i po Potopie - pierwotna religia Noego została pod wpływem opętanych ludzi zmieniona w bałwochwalczy kult z powodu grzechu pychy budowniczych Babilonu.