28.03.19, 13:15Fot. Pixabay, CC 0

Czy poranna modlitwa to twój obowiązek?

Czy jest obowiązek modlenia się pacierzem rano? Bardzo ciężko jest mi pamiętać rano o modlitwie i często dopiero w drodze do pracy przypominam sobie o niej.

Nie ma w Piśmie Świętym obowiązku pacierza rano i wieczorem. Jest tylko wezwanie „nieustannie się módlcie". Nie ma też w dogmatach Kościoła obowiązku pacierza. To Duch Święty pobudza nas do modlitwy. Każdy z nas jest zaproszony do odpowiedzi w sumieniu na to zaproszenie. Chrześcijaństwo jest przede wszystkim religią Ducha. To każdy z nas w sumieniu - w oparciu o Pismo Święte, rozum, kierownictwo duchowe, doświadczenie innych członków Kościoła - decyduje, jak często powinien przychodzić do sakramentu pojednania, jak często i jak długo się modlić. Fundamentalistyczne, precyzyjne przepisy mają w sobie zawsze coś z uzależnienia, nadmiernego wiązania wolnej woli. Jest to inaczej niż w religii prawa, jak np. islam, gdzie pomodlisz się pięć razy dziennie i masz spokój. W chrześcijaństwie istnieją elementy prawa, ale mają one charakter zewnętrznych granic broniących przed samozakłamaniem i samowolą.

Tak więc "do wolności wyswobodził nas Chrystus" (Gal 5, 1). Przyjmujemy więc, że każdy chrześcijanin chce dążyć do nieustannej, wewnętrznej rozmowy z Bogiem. Logika wskazuje, że taka nieformalna modlitwa powinna być podtrzymywana przez elementy modlitwy formalnej. Inaczej grozi nam złudzenie, że rozmawiamy z Bogiem, podczas gdy w rzeczywistości dawno z nim nie dialogowaliśmy. Pacierz rano i wieczorem jest więc pewną propozycją. Nie jest to propozycja głupia. Testowały ją pokolenia. Nie jest to propozycja łatwa.

Tak jak Pan wspomniał, ciężko jest zachować systematyczność w swoim życiu. Osoby, które próbowały się odchudzać, wiedzą, jak ciężko walczyć z lenistwem i zachciankami. Podobnie jest z modlitwą. Wymaga ona mocnej determinacji. Można zastosować tu klucz: "Chcę, pragnę, proszę, wykonuję". Chcę się modlić, wzmacniam pragnienie modlitwy, proszę o laskę modlitwy i staram się to robić.

ks. Marek Kruszewski

dam/adonai.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.03.28 15:36
tylko dla ciemnego,zacofanego ,poganskiego sekciarza katolickiego
werrew2019.03.28 19:49
Pan wymagał od swoich wasali dziesięciny -podatku od bycia jego własnościa. Ile oddajesz temu pseudo państwu od swych zarobków, a czy oddajesz dobrowolnie swemu stwórcy i panu dziesięcinę ze swego dnia życia. Gdybym byłwaszym panem z dziką satysfakcją pozbawił bym was waszych należności... bo od niego tumanie zależysz.
andrzejhahn32019.03.28 20:42
typowy komentarz poganskiego katolickiego sekciarza ciemnego i zacofanego .............ale wy katole macie zryte berety i wy barany dziwicie sie za gada sie na was ciemna zacofana masa
anonim2019.03.28 15:09
„Nie ma w Piśmie Świętym obowiązku pacierza rano i wieczorem. Jest tylko wezwanie »nieustannie się módlcie«” Byłoby zatem dobrze, aby spowiednicy też zdawali sobie z tego sprawę. W większości wypadków (a mam już pięćdziesięcioletnią praktykę bycia penitentem), za każdym razem, gdy wspomnę, że praktykuję modlitwę nieustanną, jestem napominany, że to nie jest tak samo ważne, jak poranny pacierz.
słowiczek poznański2019.03.28 14:17
What's up Auferetur Inferunt Insaniam - Es scortum obscenus vilis? Slow day at work or taking a time off from hustle and bustle? Yeah.. blogs are good way to unwind and relax. Ain't that right Albert? In your expert opinion, what was the direct cause for Bołyng accidents? Poliamorysta osoba/-y nie ma rozwiniętych organów płciowych mówiąc wprost "ni to ni owo". Ich preferencje to zwierzęta, np. kotom wyrywają zęby aby mogły im "robić laskę", albo "lecieć patelnie", albo jedno i drugie w tym samym czasie. Luźne tłumaczenie z Brockhaus Enzyklopädie.
anonim2019.03.28 14:38
Wiem, że to i tak do ciebie to nie dotrze, ale zawsze warto spróbować. Wypieerdalaj wreszcie z tym swoim ingliszem z Google translator.
słowiczek poznański2019.03.28 14:48
duly noted and fuck you too Albert
anonim2019.03.28 15:00
Nie lepiej najpierw przeczytać "Stranger in a Strange Land"?
Kultura wyższa2019.04.9 9:08
język iście na poziomie akademickim, świadczący o wysokim poziomie kultury katolickim wychowaniu, w duchu miłości bliźniego, a nawiasem mówiąc wspaniałe znawstwo tematu jak mniemam z własnego doświadczenia.
anonim2019.03.28 13:39
porannym obowiązkiem każdego człowieka jest oddać mocz a jak się da to i stolec!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.28 13:48
To oczywiście prawda, ale dodam jeszcze: - umycie zębów - poranne bzykanko - kawa Wtedy dzień robi się zdecydowanie radośniejszy.
rt2019.03.28 17:35
Tak robi obowiązkowo bezmózga dżdżownica I Poliamorysta.
Albert2019.03.28 13:36
Sekciarstwo pełną gębą.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.28 13:21
Nie tylko poranna. Są jeszcze cztery obowiązkowe. Przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Zuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib) i w pierwszej połowie nocy (Isza). Czuwaj!