Ważne badanie socjologiczne CPRDiP pokazuje, że Polacy pozostają dość odporni na propagandę Kremla oraz chcą współpracy z Litwą i Ukrainą w zwalczaniu putinowskich manipulacji historycznych” – napisał wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Łukasz Adamski prezentując najnowszy raport na temat percepcji kremlowskiej propagandy historycznej wśród Polaków.

Jednocześnie Adamski podkreśla, że to co niepokoi, to duży odsetek tezy o „symetrii win” między Polską a Rosją. Informuje, że według badań polska młodzież ma:

[…] stosunkowo małą wiedzę o Rosji, co gorsza jest bardziej podatna na tezę o „symetrii win” polsko-rosyjskich niż pokolenia starsze”.

Dalej dodał:

Niepokojąco duży odsetek zwolenników tezy o symetrii winy za konflikty polsko-rosyjskie wśród ludzi wykształconych. Działanie mechanizmów psychologicznych zwodniczo sugerujących, że prawda leży pośrodku? Czy nieprzemyślana manifestacja niechęci do polityki zagranicznej rządu RP?”.

We wpisie na twitterze zauważył również:

Ekstrapolując wyniki tego badania @CPRDiP , można powiedzieć, że trzy miliony Polaków życzy sobie wyjazdu z Warszawy amb. Andriejewa – jednego z inicjatorów rosyjskiej kampanii propagandowej przeciwko Polsce, wsławionego także usprawiedliwianiem rozbiorów dawnej Rzeczypospolitej”.

Cały raport dostępny jest tutaj

dam/cprdip.pl,twitter