Czy NATO uchroni Gruzję? Rosja zaciska pętlę - zdjęcie
29.02.20, 11:30fot. volganet.ru

Czy NATO uchroni Gruzję? Rosja zaciska pętlę

28

Celem strategicznym Moskwy w polityce wobec Gruzji jest niedopuszczenie do zacieśnienia sojuszu Tbilisi z USA, a przede wszystkim zablokowanie wejścia Gruzji do NATO. Ten sam cel przyświecał agresji w 2008 roku, teraz Rosjanie stosują głównie metody hybrydowe, ale też wzmacniają potencjał militarny w bezpośrednim sąsiedztwie Gruzji.Dochodzenie służb gruzińskich, amerykańskich i brytyjskich potwierdziło podejrzenia, że zmasowanego cyberataku na gruzińską infrastrukturę internetową w październiku 2019 roku dokonali Rosjanie. Cyberatak, w wyniku którego przestały działać tysiące państwowych i prywatnych stron internetowych w Gruzji, został zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjski wywiad wojskowy. Operację przeprowadziła jednostka GRU (nr 74455, znana jako grupa Sandworm) zamieszana w wcześniejsze hakerskie akcje m.in. w USA podczas kampanii prezydenckiej 2016 roku. Tbilisi otrzymało teraz deklarację pomocy we wzmocnieniu cyberobrony ze strony USA, ale też Polski i Czech. MSZ Rosji odrzuciło oskarżenia ze strony Gruzji i jej zachodnich sojuszników.

Władze gruzińskie niepokoją jednak nie tylko działania hybrydowe prowadzone przez Rosję, a nasilone po ubiegłorocznym incydencie z udziałem rosyjskiego deputowanego w gruzińskim parlamencie (w efekcie doszło do antyrosyjskich demonstracji na ulicach Tbilisi, na co Moskwa odpowiedziała sankcjami uderzającymi głównie w gruziński sektor turystyczny). Pojawia się coraz wyraźniej niebezpieczeństwo, że Rosjanie wrócą do środków militarnych, wykorzystując choćby abchaskich separatystów. Dotychczas więcej uwagi poświęcano rejonowi okupowanej przez Rosję Osetii Południowej, gdzie Rosjanie przesuwali samowolnie linią rozgraniczającą tereny kontrolowane przez separatystów i te administrowane przez Tbilisi, oraz porywali mieszkańców z gruzińskiego pogranicza. Teraz jednak Moskwa zdecydowała się na tzw. modernizację „armii” abchaskich separatystów.

To sugeruje, że separatyści ci, ściśle podporządkowani Rosji, mogą być użyci do zbrojnych prowokacji wobec Gruzji. Zwłaszcza, że Moskwa rozmieszcza coraz więcej wojska w okupowanych Abchazji i Osetii Południowej oraz planuje zwiększenie personelu rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii. Liczba wojska rosyjskiego w Abchazji i Osetii Południowej wzrosła w ostatnim czasie z 8 000 do 10 000. Oddziały te biorą udział we wszystkich ważniejszych ćwiczeniach wojskowych realizowanych na terytorium Rosji. Zresztą zarówno 7. Baza w Abchazji i 4. Baza w Cchinwali (Osetia Południowa) są bezpośrednio podporządkowane Południowemu Dowództwu Wojskowemu Sił Zbrojnych FR. Rosja rozmieszcza tu również nowe uzbrojenie – choćby rakietowe baterie przeciwlotnicze, które mają w zasięgu przestrzeń powietrzną nad całą Gruzją.

Po wojnie 2008 roku położenie strategiczne Gruzji pogorszyło się. Na okupowanych terenach, gdzie wcześniej Rosja była obecna militarnie pod pozorem „sił pokojowych”, teraz stacjonuje regularne wojsko rosyjskie, zaś separatyści ogłosili „niepodległość”. Rosyjskie pozycje wojskowe są blisko strategicznej autostrady łączącej Turcję z Azerbejdżanem. Polityka Moskwy pokazuje, że Kreml nie porzucił planów wciągnięcia całej Gruzji do swojej strefy wpływów.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych prowokacji i hybrydowych operacji Rosji. Najpierw w związku z udziałem Gruzji w natowskich manewrach Defender Europe 2020. A potem, na jesieni, w Gruzji odbędą się bowiem wybory parlamentarne. Celem Kremla będzie wprowadzenie do parlamentu jak największej frakcji prorosyjskiej oraz podsycanie ostrego konfliktu między rządzącą koalicją Gruzińskie Marzenie a opozycją, której część jest związana z byłym prezydentem Micheilem Saakaszwilim, ściganym przez obecne władze.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (28):

Ciekawy2020.03.1 8:46
Obecne władze Gruzji to prorosyjscy lawiranci. Stosują politykę zwodzenia zachodu aby wysępić środki finansowe
OI2020.02.29 19:50
znów jakaś rusofoibia moherów jesteście chorymi śmiećmi i tyle w temacie...
Reytan2020.03.1 18:06
Czuc o twoje onuce,.
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.02.29 17:20
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
pistoleto2020.02.29 14:33
trzeba wysłać siły bojowe z marsa i zmielić kgbistę putlera na pył
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 12:57
Jak to się stało, że "Leszek" Keller-Krawczyk tak nagle stał się aktywny i to tylko na jeden temat? Może dostał ćwierć etatu od tych z "Leningradu" via Konfederacja. Dla kogoś jak "Leszek" Keller-Krawczyk Żyda, ale antysyjonisty z powiększoną prostatą każdy pretekst jest dobry do spryskiwania szambem. Blogowy skunk!
Mukis2020.03.1 21:14
No Lechu, tego nam jeszcze nie pisałeś, że masz powiększoną prostatę! No to marnie z tobą, może być rakowo! Naprawdę weź się za siebie. A jak inne rzeczy? Też nie?
moderator2020.02.29 12:52
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Zaliczam do nich, m.in. Piotr Nowak, Leszek, katolik, Urszula, Marek, Pisbusters ... Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
b 522020.02.29 12:44
Tylko atak armii ChRL na Rosję rozwiąże problem agresywnej moskiewskiej kleptokracji .
Taka prawda2020.02.29 19:49
i atak Bundeswehry zwróci ziemie utracone
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 12:34
Czy to możliwe, że "Leszek" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Ależ oczywiście, że tak! Kim on już nie był, ale zawodzi go wyobraźnia. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. I znowu zmarnowałeś dnie i noce na bullshit. Zaraz w 'odwecie" pojawi się: "oficer LWP - andrzejhahn - Urszula" może nawet sam "PolishPatriot". On tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
Lid....2020.03.1 21:05
Lechu Keller, o wielu nickach! Komu, lub czemu mają służyć te twoje bez końca ośmieszania się? Przecież widać,"gołym okiem", że nawet w tym artykule są prawie wszystkie twoje wpisy! Jakim trzeba być głupkiem, żeby się tak poniżać?? Przecież my o tym wiemy, nie zawsze ci to piszemy, bo nam się już znudziło to pisać! Masz depresję paranoidalną, to naprawdę tu widać. Chłopie, naprawdę zrób coś z sobą.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 12:33
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
oficer LWP2020.02.29 12:49
typowy wpis psychola
HGJ2020.03.1 20:54
Niby oficerze........ ?? Piszesz, że w/w, to typowy wpis psychola . Tak, racja! Przecież tak sam o sobie napisałeś! To są twoje wpisy i odpowiedzi na nie ! To prawda, jesteś psycholem, Lechu Keller! To niesamowite, że tak sam do siebie pisać! Lecz nogi, bo rozumu to już nie masz!
Elektor2020.02.29 12:07
Oj dzisiaj Rosja zaciska pętlę:) Wczoraj bidę klepali a dziś znów groźna potęga! Mam pytanie do tego co to wyskrobał. Czy gdyby Rosja chciał wciągnąć we wspólny pakt wojskowy dajmy na to Czechy to czy byłoby to zaciskanie pętli wokół Polski? Jeśli tak, to dlaczego NATO chce zacisnąć pętlę wokół Rosji wciągając do NATO Gruzję? Czy NATO może zaciskać pętlę i z jakich powodów Rosja nie może tego robić? To raz. W 2008 to Gruzja napadła a nie Rosja. Nawet nieprzychylne ruskim międzynarodowe instytucje to przyznawały, tylko Fronda i PiS o tym doi dziś nie wiedzą. To dwa. Teksty ściśle o religii wychodzą wam lepiej niż politykowanie, pierdoły pociskanie toporne. To trzy. Miłego weekendu.
Reytan2020.03.1 18:08
Ruska logika cuchnie na kilometr.
RD2020.03.1 22:17
Coś się wam Towarzyszu pokręciło. To nie NATO chce Gruzję, tylko Gruzja NATO! Jakoś dziwnie żaden sąsiad Rosji poczynając od Finlandii a kończąc na Japonii nie chce okrążać Rosji ani jej najeżdżać tylko mieć z nią święty spokój. A to w dzisiejszych czasach gwarantuje tylko NATO... Miłego poniedziałku, bo u Was już po północy (w Polsce jest właśnie 23:17)
Druh Ryszard 2020.03.2 11:11
Proste pytanie do Elektora, czy jak świat światem, ktoś słyszał, ażeby karzeł militarny napadał na państwo uzbrojone po zęby, o potencjale stokrotnie, ba, tysiąckrotnie większym ? Trochę więcej finezji w głoszeniu bzdur, by się towarzyszowi przydało.
alcapone2020.02.29 12:02
Tyle że Osetyńcy jakoś do Rosjan nie strzelają, a nawet nie myślą strzelać, gdy do Gruzinów bardzo chętnie, bardzo są w tym wypadku wyrywni. Oni zwyczajnie tych Gruzinów nie znoszą, uważają ich za okrutnych okupantów. Gdy Rosjan za obrońców i przyjaciół. A władze w Warszawie koniecznie chcą im na głowy sprowadzić tych okupantów. Ktoś wie po co właściwie? I że to niby ma być jakieś moralne??? Jakaś niby słuszność? Jaka? Na tej zasadzie można by pochwalić zaborców, a nawet hitlerowców. Jak szaleć to szaleć. Tylko normalnego człowieka od tych bredni różnych starych towarzyszy od propagandy zwyczajnie głowa boli.
Reytan2020.03.1 18:05
Naucz sie polskiego,idioto.
Leszek 2020.02.29 12:00
Za ten film zablokowano kanał Panu Jerzemu Ziębie. www.youtube.com/watch?v=oAJLP38ooQw
Leszek 2020.02.29 11:57
Jerzy Zięba na żywo: O koronawirusie, GIS, Minister Zdrowia i Facebook www.youtube.com/watch?v=GCjFm2K038s
alcapone2020.02.29 11:51
Zdaje się że ten Warsaw Institute to tak jak kiedyś był wydział ideologiczny KC PZPR. Tak ich już jakiś czas temu namierzyłem, coś tam nałgają i kasę mają. To są ci zaradni, których dotyczy ten limit 30 krotności w ZUS.
fdf2020.02.29 11:40
PRAWDA jest po stronie tego który ma odpowiednią do sytuacji Bombę.
Leszek 2020.02.29 11:38
Kto desygnował Morawieckiego na premiera? Dziwne powiązania PiS z Chabad Lubawicz https://www.youtube.com/watch?v=kopmvXeo6b8
Leszek 2020.02.29 11:37
Czy ten polski bank został celowo zniszczony?! Czy to eksperyment przed kryzysem? https://www.youtube.com/watch?v=VtQTp3MwfrI
Leszek 2020.02.29 11:37
Nazywają go nowym królem Polski. Tajemnicza postać. Ma ogromne wpływy i znajomości. https://www.youtube.com/watch?v=7LY8wjbUKk4